Nowe stadiony: Kawałek meksykańskiego folku

źródło: własne | MK; autor: michał

Nowe stadiony: Kawałek meksykańskiego folku Dziś zapraszamy na nietypową wycieczkę do Oaxaki na południu Meksyku, gdzie powstał jedyny w swoim rodzaju stadion. Wyglądem naśladuje pobliski stadion do zupełnie innego sportu, powstały przed naszą erą!

Reklama

Kiedyś był tu stadion lekkoatletyczny, a od 2016 jest tylko piłkarski. Ten drugi przeniesiono, by zrobić miejsce przy głównej alei dla obiektu zdolnego organizować mecze drugiej, a potencjalnie nawet pierwszej ligi Meksyku. W chwili otwarcia (w tym tygodniu) stadion otrzymał pojemność 17,2 tys. miejsc, ale za południową trybuną zostawiono miejsce, by dostawić wymagane w Liga MX dodatkowe sektory (do 25 tys. osób).

Jednak nie pojemność czy lokalizacja są najciekawsze, nawet jeśli sam stadion leży na wysokości 1500 m n.p.m. Przede wszystkim urzeka niezwykła koncepcja stadionu. Jego bryła została zaprojektowana tak, by naśladować pobliski stadion do piłki zapoteckiej w starożytnym mieście Monte Albán, liczący ok. 2,5 tys. lat!

Forma jest więc prosta, a trybuny wzdłuż boiska dominujące pod względem wysokości. Całość zmiękczają wizualnie interesująco zaplecione liny w różnych kolorach, które stanowią niecodzienną elewację zewnętrzną. Według koncepcji mogą docelowo zostać zarośnięte przez rośliny pnące.

Estadios do Mexico© Gobierno de Oaxaca

Jednak chyba najciekawsza jest konstrukcja stadionu, który powstał z modułów, wyjątkowo prostych dla tej skali inwestycji. To nie zwykłe prefabrykaty – tu każdą z 72 lóż VIP przywożono jako osobny „klocek”, podobnie było z 34 toaletami i innymi elementami. Trybuny składano z elementów po 5 rzędów, bez stosowania tradycyjnych rygli zębatych. Efekt to umiarkowana jakość, ale też koszt zaledwie 336 mln peso (72 mln zł), co przy obiekcie tej skali jest ekonomicznym wynikiem.

Estadios do Mexico© Gobierno de Oaxaca

Stadion należy do miejscowej uczelni technicznej. Powstawał od 2013 roku w kontrowersyjnej atmosferze, z zarzutami o korupcję czy nieuregulowanymi należnościami wobec robotników. Miał być gotowy w 2015 roku, ale prace przedłużyły się do marca 2016.

Estadios do Mexico© Gobierno de Oaxaca

Estadio Borregos, Aguascalientes (2000 miejsc)

Mieliśmy dziś dodać tylko jeden stadion z Meksyku, ale ten „maluszek” również przykuł naszą uwagę. Niezwykły Estadio Borregos powstał w 2012 jako ewolucja starego boiska treningowego na kampusie prywatnego uniwersytetu ITESM Monterrey, na północno-zachodnim krańcu Aguascalientes. Zaprojektowany przez Luisa Morána i Mauricio Ruiza stadion bazuje na naturalnym wzgórzu okalającym boisko od zachodu i północy.

Estadios do Mexico© Oscar Hernandez

Pod względem widowni i znaczenia w mieście stadion jest oczywiście mało istotny. Natomiast to pierwszy znany nam przypadek, gdy tak efektownie połączono tradycyjne betonowe trybuny z trawiastymi stopniami widowni. Kontrastujące materiały przechodzą jeden w drugi, zapewniając ok. 2 tysiącom widzów ogląd boiska, a także panoramy miasta. Za 25 milionów peso (ok. 5 mln zł) – całkiem udana inwestycja.

Syntetyczna nawierzchnia spełnia normy FIFA, jednak stadion służy przede wszystkim meczom futbolu amerykańskiego.

Estadios do Mexico© Oscar Hernandez

Reklama