Estadio Luis de la Fuente (Luis Pirata Fuente)

Pojemność28 703
Kraj Meksyk
MiastoBoca del Rio
KlubyClub Veracruz (Tiburones Rojos)
Inauguracja 19.03.1968
Pierwszy mecz 14.07.1968 (Veracruz - Toluca)
Czas budowy 21.04.1965 - 1968
Renowacje 2003-04, 2014
Projekt Juan Arrieta
Adres Paseo Jacarandas No. 000, Col. Fraccionamiento Virginia, Boca del Rio

Reklama

Estadio Luis de la Fuente – opis stadionu

Nazwany na początku po prostu Estadio Veracruzano, nowy stadion nie powstał nawet w administracyjnych granicach Veracruz, lecz w gminie Boca del Rio. Do dziś pozostaje minimalnie poza granicami miasta, choć w praktyce to niemal śródmieście Veracruz. Ot, tajniki podziału administracyjnego.

Twórcą tego niezwykłego na owe czasy stadionu był Juan Arrieta – architekt, a wcześniej piłkarz Veracruz. Widzowie są przysunięci bardzo blisko boiska, bowiem lwia część z nich zasiada na rozległej górnej kondygnacji widowni, z 21 rzędami zawieszonymi stromo nad mniejszym, kameralnym dolnym poziomem z 11 rzędami. Tym sposobem, choć niezadaszony do dziś, stadion oferuje kryte miejsca w niższych rzędach, jedynych wyposażonych w komplecie w krzesełka.

Pierwotna nazwa stadionu uległa zmianie wraz ze śmiercią legendarnego piłkarza z Veracruz, Luisa de la Fuente y Hoyos, noszącego przydomek „El Pirata”. W XXI wieku obiekt przechodził serię modernizacji, ale przeważnie skromnych – od malowania żelbetowych trybun po instalację efektownych bram w kształcie paszczy rekina na zachodniej fasadzie.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2013