Estadio Universitario Alberto ”Chivo” Córdoba

Pojemność32 000
Kraj Meksyk
MiastoToluca
KlubyPotros de la UAEM
Inauguracja 1964
Renowacje 2011
Adres Av, Paseo Gral Vicente Guerrero S/N, Universidad, 50130 Toluca de Lerdo, Méx., Mexico

Reklama

Estadio Alberto Córdoba – opis stadionu

Choć powstał jeszcze w 1964 roku, nigdy nie doczekał należnej mu sławy. Tymczasem ten stadion należy do najbardziej niezwykłych na świecie z uwagi na układ trybun.

Zbudowany prawie na planie koła obiekt ma murawę umieszczoną po wschodniej stronie, podczas gdy zachodnią stanowi ogromny taras dla prawie 30 tys. widzów! Całości dopełnia kryta i wyposażona w krzesełka trybuna wschodnia.

Wyjątkowy układ został stworzony z uwagi na wzgórze, w które wkomponowano ogromną trybunę zachodnią. Z jej najwyższych rzędów widać panoramę miasta, a cała trybuna stała się podstawą dla malowidła o powierzchni ok. 20 tys. m2 (trzykrotnie więcej od powierzchni boiska), wykorzystującego tradycyjną kolorystykę i motywy sztuki meksykańskiej, autorstwa Leopoldo Floresa.

Na co dzień stadion służy zespołowi piłkarskiemu Potros oraz lekkoatletom. W 2011 roku gościł krajową uniwersjadę i przy tej okazji przeszedł lifting. Jest własnością miejscowego uniwersytetu i znajduje się zaledwie 800 metrów od Estadio Nemesio Dies. Nad stadionem góruje pomnik ku czci Adolfo Lópeza Mateosa, byłego prezydenta Meksyku.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2013