Estadio de la Ciudad de los Deportes (Estadio Azul)

Pojemność36 681
2873 (Miejsca kryte)
Kraj Meksyk
MiastoMeksyk
KlubyAtlante Fútbol Club
Inne nazwy Estadio Olímpico de la Ciudad de los Deportes (1946-1983), Estadio Azulgrana (1983-1996), Estadio Azul (1996-2018)
Inauguracja 06.10.1946
Pierwszy mecz 05.01.1947 (Veracruz – Racing de Avellaneda, 2-1)
Renowacje 1996
Adres Indiana No. 255, Col. Napoles, Ciudad de Mexico

Reklama

Estadio de la Ciudad de los Deportes – opis stadionu

Powstały w roku 1946 Estadio Olimpico de la Ciudad de los Deportes, pierwotnie służyć miał do rozgrywania meczów futbolu amerykańskiego. Jednakże już rok później na stadion wprowadził się zespół piłki nożnej Club America, który rezydował na nim aż do roku 1955. Od tego momentu obiekt ten stał się domem dla wielu lokalnych klubów – dzierżąc dumnie tytuł trzeciego największego stadionu w mieście Meksyk. Jednak, w przeciwieństwie do swoich większych odpowiedników, tutejsze trybuny usytuowane były bliżej boiska, co zapewniało kibicom lepszy widok na swoje klubowe gwiazdy. Zwyczajem stało się, iż najbardziej zagorzali fani drużyny gospodarzy zasiadają za bramką na północnym krańcu stadionu.

W swojej historii ta piłkarska arena przechodził niejako „od rąk do rąk”. Wiele lokalnych klubów dokonywało sezonowo zmian miejsca rozgrywania swoich meczów domowych, wybierając Estadio Azul wymiennie z Estadio Azteca. W późniejszym czasie swoje mecze na stadionie rozgrywały drużyny Necaxa i Atlante. W roku 1983 zmienił on nawet swoją nazwę, nawiązującą do barw klubu Atlante – Estadio Azulgrana. Gościnnie rozgrywano tutaj także mecze futbolu amerykańskiego oraz reprezentacji Meksyku. Od roku 1996 aktualnym gospodarzem obiektu jest drużyna Cruz Azul. Zmienił też on swoją nazwę na Estadio Azul (tłumaczone, jako „niebieski stadion”).

Stadion borykał się jednak stale z problemem słabej frekwencji ligowej. Wyjątkiem były mecze pomiędzy lokalnymi rywalami, gdy na piłkarskie widowiska przychodziło powyżej 28 tysięcy kibiców. Jednakże mimo upływu czasu i zmian gospodarzy, ta piękna arena przeszła zaledwie kilka drobniejszych remontów, które nie wprowadziły do układu stadionu znaczących zmian.

Ze względu na swoją wiekową konstrukcję, obiekt ten nie był brany pod uwagę przy zgłaszaniu kandydatury Meksyku do międzynarodowych turniejów, m.in. Mundialu w 2018 i 2022 roku. Dlatego zapadła decyzja o jego wyburzeniu w 2010 roku i wybudowaniu Nuevo Estadio Azul, jednak nie została ona wprowadzona w życie po dziś dzień. Zgodnie z planem, nowy „niebieski stadion” posiadałby 38 418 całkowicie zadaszonych miejsc, wielopoziomowy podziemny parking pod płytą boiska, loże VIP-owskie, restauracje oraz bary otwarte w trakcie meczów.

Ciekawostką jest fakt, iż płyta boiska znajduje się poniżej poziomu ulic, a sam stadion ulokowany jest tuż obok największej na świecie areny korridy – Plaza de Toros Mexico.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2021

2020

2018

2017

2009