Stadio Filadelfia

Pojemność4 200
Kraj Włochy
MiastoTuryn
KlubyTorino FC
Inne nazwy Campo Torino, Il Fila
Inauguracja 25.05.2017
Pierwszy mecz Torino FC - Atalanta (16.09.2017)
Czas budowy 17.10.2015 - 2017
Koszt 8 mln €
Projekt Studio PROGECO
Wykonawca ATICS Costruzioni Srl
Adres via Filadelfia 36, Borgo Filadelfia, Turyn, Włochy

Reklama

Stadio Filadelfia – opis stadionu

Po niemal dwudziestu latach od rozbiórki historyczny Stadio Filadelfia doczekał się swojego następcy. Uroczyste otwarcie obiektu miało miejsce w 2017 i zwieńczyło niespełna dwuletnią budowę. Plany powstania nowego stadionu FC Torino pojawiały się jednak od lat, kilkakrotnie lądując w koszu. Jego budowa była procesem trudnym pod względem urbanistycznym (wyjątkowa bliskość budynków mieszkalnych, ciasny układ dróg) oraz ze względu na emocjonalny stosunek mieszkańców Turynu do tego ważnego dla historii i życia kulturowego miasta obiektu.

Początkowo planowano zrównać pozostałości starego Il Fila z ziemią i na jego miejscu zbudować nowy stadion od podstaw. Spotkało się to jednak z wieloma protestami ze strony środowisk fanowskich. Ostatecznie powołana do życia w 2011 roku fundacja Stadio Filadelfia postawiła sobie za cel budowę nowego obiektu, z wykorzystaniem pozostałości historycznego poprzednika. Zachowane miały zostać dwa oryginalne fragmenty trybun, narożniki po stronie zachodniej oraz niektóre części centralnej klatki schodowej.

Stadion, który powstał w efekcie, jest nieduży i nowoczesny, a jednocześnie zachowuje charakter swojego poprzednika. Stanowi zarówno główną siedzibę klubu, jak i pełni funkcję obiektu treningowego. Mecze pierwszej drużyny niezmiennie odbywają się na Stadio Olimpico, leżącym zaledwie 600 metrów na północny zachód.

Zespół składa się z dwóch podgrzewanych boisk pokrytych naturalną trawą. Trybuna główna zachowuje niektóre cechy trybuny powstałej na oryginalnym stadionie w 1926 roku, między innymi długość, wysokość, nachylenie dachu, a także niektóre elementy strukturalne. Wewnątrz znajdują się szatnie, sala prasowa, siłownia, pomieszczenia techniczne oraz parking dla 50 samochodów.

Fasada stadionu pokryta została cegłami odzyskanymi po rozbiórce ogrodzenia starego Il Fila. Obok wejścia do południowo-zachowanej klatki schodowej stoi pomnik klubowego symbolu - byka. W maju 2018 otwarty został zabytkowy dziedziniec upamiętniający zawodników klub, którzy zginęli tragicznie w katastrofie samolotu na wzgórzu Superga w 1949.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2018