Centro Sportivo XXV Aprile

Pojemność100
Kraj Włochy
MiastoMediolan
Kluby-
Adres Via Giovanni Cimabue, 24, 20148 Milano

Reklama

Centro Sportivo XXV Aprile – opis stadionu

Położony u stóp Monte Stella (Montagnetta di San Siro), wzdłuż Viale Alcide de Gasperi, ok 5 km na północny-zachód od centrum Mediolanu stadion lekkoatletyczny powstał w latach 60. XX wieku. Obiekt służy klubom lekkoatletycznym, a także rekreacyjnym biegaczom. W otoczeniu stadionu znajdują się korty tenisowe (za południowym łukiem) i hala do badmintona (za północnym łukiem), w której w 2009 odbyły się mistrzostwa Europy juniorów.

Na stadionie trenowali m.in. Alberto Cova, mistrz olimpijski w biegu na 10 000 m, Francesco Panetta, mistrz świata i Europy w biegu na 3000 m z przeszkodami czy Michele Didoni, mistrz świata w chodzie na 20 km, dzięki czemu arena zyskała miano „La Pista dei Campioni”. Od 2015 obiektem zarządzają organizacje Cus Pro Patria Milano oraz Happy Runners, działające pod egidą krajowej federacji lekkoatletycznej (FIDAL).

Obiekt przez lata przechodził wiele modernizacji, a ostatnie zmiany miały miejsce w drugiej dekadzie XXI wieku. 15 lipca 2011 oddano do użytku nową, niebieską bieżnię lekkoatletyczną. Wraz z jej powstaniem zlikwidowano również niedużą trybunę po stronie południowo-zachodniej. W jej miejscu w latach 2016–2018, według projektu Shesa Architects, powstał budynek mieszczący krytą, 60-metrową bieżnię. Przy budynku powstała także nowa, skromna trybuna, a stadion wzbogacił się też o maszty oświetleniowe. Z powodu problemów technicznych, kryta bieżnia nie została jeszcze oddana do użytku.

Reklama

Zdjęcia