U-Power Stadium (Stadio Brianteo)

Pojemność15 039
Kraj Włochy
MiastoMonza
KlubyAC Monza Brianza 1912
Inauguracja 28.08.1988 (Monza Brianza – AS Roma, 2-1)
Czas budowy 1982–1986
Koszt 18 mld L
Adres Via Franco Tognini 4, 20900 Monza

Reklama

U-Power Stadium – opis stadionu

Jakie były pierwsze obiekty AC Monza?

Klub AC Monza powstał w 1912. Pierwsze boisko wykorzystywane przez piłkarzy tego zespołu mieściło się w dzielnicy Triante, przy skrzyżowaniu via Vittorio Veneto i via Duca d'Aosta. W 1915 drużyna przeniosła się na boisko przy Santuario della Madonna delle Grazie. W 1923 otwarto nowy stadion klubu, znany jako Campo di via Ghilini. W 1945, w niedużej odległości od poprzednika, tuż obok głównego dworca kolejowego w mieście, wybudowano nowy obiekt, od 1965 znany jako Stadio Gino Alfonso Sada.

Jak powstał Stadio Brianteo?

W latach 70. XX wieku kameralny Stadio Gino Alfonso Sada zaczął być niewystarczający dla potrzeb klubu. W 1979 powstał projekt nowego stadionu. Powstanie nowej areny poprzedziła jednak długa debata publiczna. Gorącym propagatorem budowy nowego stadionu miejskiego był prezydent AC Monza, Valentino Giambelli, którego ambicją było wprowadzenie klubu do Serie A. 13 listopada 1982 miało miejsce ceremonialne wbicie pierwszej łopaty.

Nowy obiekt powstawał we wschodniej części miasta. Budowę spowolniły problemy techniczne (m.in. z jednym z pylonów podtrzymujących dach głównej trybuny) i zmiany w projekcie (pierwotnie planowano budowę stadionu z bieżnią lekkoatletyczną). Obiekt był już praktycznie gotowy w 1986, choć jego inauguracja miała miejsce dopiero 28 sierpnia 1988, przy okazji meczu gospodarzy z AS Romą w Pucharze Włoch (2:1). Koszt powstania obiektu wyniósł 18 mld lirów włoskich.

Jakich zmian doczekał się Stadio Brianteo?

W pierwszych latach funkcjonowania obiektu okazało się jednak, że z pojemnością niespełna 20 000 widzów przerasta on faktyczne zapotrzebowanie. Brak należytego utrzymania spowodował usterki techniczne, które wraz z nikłym zainteresowaniem przyczyniły się do zamknięcia wschodniej trybuny.

Renowacje obiektu zaczęto przeprowadzać dopiero po przejęciu klubu przez holding Fininvest zarządzany przez rodzinę Berlusconich w 2018. W latach 2019–2020 w zachodnich narożnikach pojawiły się nowe maszty oświetleniowe, trybuna główna zyskała odświeżoną fasadę i nowe skyboxy, a na wszystkich trybunach, za wyjątkiem wciąż zamkniętej trybuny wschodniej, zamontowano plastikowe krzesełka.

Jakie są plany na przyszłość U-Power Stadium?

W 2022 piłkarze AC Monza po raz pierwszy w historii awansowali do Serie A, w związku z czym dokonano niezbędnych napraw trybuny wschodniej, dzięki czemu została ona ponownie oddana do użytku. Dyskutowane również są koncepcje kompletnej przebudowy areny, z zachowaniem jedynie dotychczasowej formy trybuny głównej.

Jakie wydarzenia gości U-Power Stadium?

Stadion od początku swego istnienia regularnie gości występy piłkarzy AC Monza. Okresowo korzystały z niego także inne kluby, w tym zespoły kobiece czy rugby. Obiekt gościł m.in. mecze finałowe o mistrzostwo Włoch w rugby union czy spotkania reprezentacji Włoch w rugby, a także finały krajowych rozgrywek futbolu amerykańskiego. Na arenie odbywają się również koncerty, występowali tu m.in. Michael Jackson, Jamiroquai, Elton John, Eric Clapton i Eros Ramazzotti.

Gdzie znajduje się stadion AC Monza?

Stadion znajduje się we wschodniej części Monzy, mieście położonym niedaleko Mediolanu i znanego bardziej z toru wyścigowego, na którym odbywają się zawody cyklu Grand Prix Formuły 1, aniżeli z drużyny piłkarskiej. Tuż obok stadionu znajduje się hala widowiskowo-sportowa Arena di Monza, oddana do użytku w 2003.

Jak wygląda U-Power Stadium?

Obiekt posiada prostokątny, piłkarski układ, z zadaszoną trybuną główną, umiejscowioną  po stronie zachodniej. Z pozostałych stron boisko otacza pierścień znacznie niższych trybun, opartych o wał ziemny. Po stronie wschodniej nadbudowana została druga, żelbetowa kondygnacja. Sektor gości znajduje się na trybunie północnej. Pojemność stadionu wynosi 15 039 widzów.

Po bokach trybuny głównej znajdują się dwa charakterystyczne pylony, dające wsparcie zadaszeniu tej trybuny. Na pylonach zamontowano również reflektory oświetleniowe, choć te zostały zastąpione w 2019 przez dwa nowe maszty, które postawiono w pobliżu pylonów. Trybuny znajdują się w pewnej odległości od pola gry, co jest efektem początkowych planów budowy stadionu z bieżnią lekkoatletyczną. Większa przestrzeń pomiędzy boiskiem i trybunami wykorzystywana jest m.in. do umieszczania dodatkowej bandy LED z reklamami.

Obiekt znany był pod nazwą Stadio Brianteo, ale we wrześniu 2020 zawarto umowę sponsorską z producentem odzieży roboczej U-Power, w związku z czym nazwę stadionu zmieniono na U-Power Stadium. Trybuna główna w 2018 nazwana została imieniem zmarłego w tym samym roku Angelo Scottiego, długoletniego kibica AC Monza. Trybuna południowa, na której zasiadają najzagorzalsi kibice drużyny (tifosi), nazwana jest imieniem Davide Pieriego (Curva Davide Pieri), jednego z kibiców Monzy, zmarłego w 1998 w wypadku samochodowym.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2024

2022

2014

2011