Stadium of the Year: Głosowanie Publiczne otwarte, zapraszamy!

źródło: własne [MK]; autor: michał

Stadium of the Year: Głosowanie Publiczne otwarte, zapraszamy! Przed nami pięć tygodni na podjęcie decyzji, który stadion otwarty w 2019 najbardziej zasługuje na uznanie. Lista nie jest długa, ale za to są na niej prawdziwe perełki. Jak zagłosujecie? To zostawiamy wyłącznie Waszym preferencjom!

Reklama

Kiedy ten czas minął? Już od dekady na początku każdego roku zapraszamy Was do wyboru najciekawszego stadionu otwartego w minionych 12 miesiącach. We wszystkich dotychczasowych edycjach oddanych zostało w sumie 361 646 głosów i nie mielibyśmy nic przeciwko, gdyby za dziesiątym razem udało się postawić na przedzie tej liczby czwórkę!

Czy się uda? To zależy od Was. Poniżej znajdziecie listę 21 stadionów, które walczą o uznanie w 2020 roku. Lista jest najkrótsza od lat, ponieważ aż 13 (!) aren zaplanowanych na 2019 rok nie zostało otwartych zgodnie z planem. Na liście znajdziecie jednak aż cztery stadiony narodowe – Albanii, Japonii, Słowacji i Węgier – i każdy z nich jest fascynującym przypadkiem. Dalej, najdroższy prywatny stadion budowany w Europie, czyli nowy dom Tottenhamu w Londynie. Jest też pierwszy w historii stadion złączony z halą widowiskową wewnątrz murów jeszcze innego stadionu – to unikalna VTB Arena z Moskwy. Są też piękności z Kataru i Chin, jest w czym wybierać.

Dla miłośników prostoty i ekonomicznych, nieprzesadzonych stadionów też znajdzie się kilka ciekawych pozycji. Wyjątkowo prosta MOL Arena w Dunajskiej Stredzie, kompaktowy DGB Daegu Bank Park z Korei Południowej, zbudowany z pyłu wulkanicznego stadion w nieistniejącym jeszcze mieście New Clark City (Filipiny) czy prosty na wskroś, a jednak rewolucyjnie ekologiczny Estadio Jorge Luis Hirschi z argentyńskiej La Platy. Oj, jest w czym wybierać!

Na wybór macie sporo czasu – zaczynamy dziś, a kończymy o północy 15 marca. Do tego czasu można spokojnie poznać każdy stadion i oddać swój głos. Pamiętajcie, trzeba wybrać pięć aren (rozdając między nie 15 punktów – pierwszy dostaje 5 pkt, drugi 4, trzeci 3, itd.) i kliknąć „głosuj”, tylko wtedy głos zostanie zliczony. I przypominamy, że głosować można tylko raz – nie zliczamy kolejnych prób.

Stadium of the Year 2019

Jak przebiegły nominacje

Tegoroczne nominacje trwały nieco dłużej niż zwykle, ale i tak tradycyjnie kandydatury zaczęły spływać zanim jeszcze zająknęliśmy się o konkursie. Takich Czytelników uwielbiamy! W sumie zaproponowaliście ponad 40 stadionów, z których jednak nie wszystkie mogliśmy przyjąć. Przyczyny były różne, oto kilka przykładów.

Przebudowany Bloomfield Stadium w Tel Awiwie co prawda został otwarty w 2019 roku, jednak budowa nie jest ukończona i brakuje mu kluczowego estetycznie elementu – części fasad. Tym samym w Głosowaniu Publicznym miałby małe szanse z racji braku atrakcyjnych zdjęć. W takich przypadkach odkładamy nominacje na kolejny rok, by nie obniżać szans konkretnych stadionów na dostrzeżenie.

W Iraku gotowy jest z kolei Al Shohada Stadium, pierwszy słonecznie zasilany obiekt piłkarski nad Tygrysem. Nie został jednak jeszcze otwarty. Podobnie jest z chilijskim Estadio Tierra de Campeones, który z powodu niepokojów społecznych stoi pusty i nieużywany. Rekordzistą pozostaje gigantyczny stadion w Hangzhou, który jest gotowy od co najmniej 4 lat (!!!), ale wciąż czeka na inaugurację.

Nie brakowało przypadków, gdy stadiony miały być otwarte, ale budowy się przedłużają – to przypadek choćby wielkich inwestycji w Kamerunie i Algierii. Oj, przyszły rok zapowiada się wspaniale, gdy wreszcie będą gotowe...

Reklama