Sapporo Dome (Hiroba)

Pojemność41 484
Kraj Japonia
MiastoSapporo
KlubyConsadole Sapporo
Inauguracja 03.06.2001
Czas budowy 1998 - 2001
Renowacje 2009
Koszt 350 mln $
Projekt Hiroshi Hara
Wykonawca Daiseikensetsu, Takenaka
Adres 1-3 Hitsujigaoka, Toyohira-ku, Sapporo City
Inne boisko wysuwane na zewnątrz, część najniższych rzędów ruchoma, parking na 1700 aut.

Reklama

Sapporo Dome – opis stadionu

Budowę nowego stadionu dla Sapporo rozpoczęto jeszcze w 1998 roku, a ukończyć udało się w marcu 2001, na ponad rok przed najważniejszą imprezą, jaka miała tu miejsce – Mistrzostwami Świata 2002. Podczas turnieju FIFA stadion gościł trzy mecze grupowe.

Sapporo Dome należy do najnowocześniejszych stadionów świata. Jako jedyny posiada zarówno stały dach nad boiskiem i trybunami, jak również plac gry wysuwany na zewnątrz. To kompromis między warunkami klimatycznymi i dwiema najważniejszymi dyscyplinami sportowymi.

Północny rejon Hokkaido słynie z bardzo ostrych zim i obfitych opadów śniegu, dlatego kopuła nad całym obiektem chroni w zimniejszych okresach. Z kolei naturalna trawa dla piłkarzy odpoczywa na zewnątrz zawsze wtedy, gdy nie jest potrzebna do meczów. Wówczas w środku można urządzić m.in. mecz baseballu dzięki ruchomym dolnym trybunom. Te są w stanie zmienić ułożenie zależnie od imprezy.

Rozwiązania zastosowane w wartej 350 mln $ arenie okazały się bardzo pomocne nie tylko dla wymienionych już sportów, lecz także dla imprez narciarskich czy rajdów samochodowych. Jednak to właśnie futbol i baseball zajmują tu najważniejsze miejsce. Gospodarzem piłkarskim jest Consadole, korzystające z Sapporo Dome jako jednego z dwóch swoich „domów”. Działacze i kibice co roku spotykają się przed sezonem (zaczyna się wiosną) i odśnieżają wspólnie boisko na czas rozgrywek.

Co ciekawe, pod dachem stadionu zamontowano punkt widokowy – przeszklony walec jest wysunięty daleko poza bryłę obiektu i zapewnia wspaniały widok na okolicę, nie każąc widzom wychodzić na zewnątrz.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2021

2014

2012

2010