Japonia: Gdzie zagrają na Igrzyskach Olimpijskich 2020
źródło: własne [TS]; autor: Tomasz
Piłka nożna na igrzyskach ruszyła dwa dni przed dzisiejszą oficjalną ceremonią otwarcia. Jako pierwsze na boisko wyszły piłkarki Wielkiej Brytanii i Chile. Panowie swój turniej rozpoczęli dzień później.
Reklama
Na Igrzyskach Olimpijskich 2020 turniej piłkarski kobiet odbędzie się między 21 lipca a 6 sierpnia, a mężczyzn między 22 lipca a 7 sierpnia. W zmaganiach panów wystartuje 16 drużyn, a pań - 12 zespołów. Z powodu przesunięcia imprezy o rok, FIFA postanowiła zmienić zasady i dopuścić piłkarzy U24, czyli osoby urodzone 1 stycznia 1997 roku lub później. W rywalizacji kobiet nie obowiązuje limit wiekowy.
Turniej pań zostanie rozegrany w 6 miastach na 7 stadionach. W przypadku panów liczba miast jest podobna, ale do dyspozycji piłkarzy będzie o jeden obiekt mniej. Różnica wynika z faktu, że finał kobiet rozegrany zostanie na Olympic Stadium, czyli głównej arenie olimpiady. Będzie to jedyny mecz piłkarski na tym stadionie. Mężczyźni swój finał zagrają w Yokohamie.
Pozostałe 6 obiektów gości zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Są nimi: Tokyo Stadium, Saitama Stadium, Yokohama International Stadium, Ibaraki Kashima Stadium, Miyagi Stadium i Sapporo Dome. Cztery pierwsze znajdują się w granicach aglomeracji Tokio, a dwa ostatnie na północy kraju. Miyagi Stadium w Rifu / Sendai znajduje się około 365 km od Tokio, a Sapporo Dome aż 1150 km od stolicy.
Igrzyska Olimpijskie zostaną rozegrane na tylko jednym nowym stadionie (Olympic Stadium), a sześć to obiekty, które funkcjonowały przed wyborem Tokio na gospodarza igrzysk. Z tych sześciu aż pięć było arenami Mistrzostw Świata 2002, wyłączając jedynie Tokyo Stadium. Ze względu na decyzję rządu Japonii, mecze odbędą się bez udziału publiczności.
Olympic Stadium
© 江戸村のとくぞう (cc: by-sa)
Na pierwszy plan wysuwa się nowy stadion narodowy Japonii, który będzie areną ceremonii otwarcia i zamknięcia. Został oddany do użytku w listopadzie 2019 roku. Dominującym elementem estetyki stadionu jest drewno, którym pokryte są pochyłe okapy, inspirowane pagodą. To jedyny element, jaki można by nazwać fasadą - obiekt poza nim jest otwarty, co ma zapraszać odwiedzających, ale też zapewnić przyzwoitą wentylację. Z dużym udziałem drewna wykonano także dach.
Tokyo Stadium
Stadion oddany do użytku 20 lat temu, który na co dzień jest domem FC Tokyo i Tokyo Verdy. Dwupoziomowe trybuny pokrywa dach wykonany z teflonu i poliwęglanu. Dolna kondygnacja mieści o połowę więcej widzów niż górna. Co ciekawe, północny kraniec obiektu przylega do lotniska Chofu.
Saitama Stadium
© 江戸村のとくぞう
Najbardziej rozpoznawalnym elementem są dwa ogromne skrzydła dachu nad wschodnimi i zachodnimi sektorami. Łącznie ich powierzchnia wynosi ok. 29 tys. m2, czyli prawie połowę całkowitej powierzchni użytkowej stadionu! Odkryte są jedynie sektory północne (zajmowane przez kibiców z Urawy) oraz południowe (z sektorem gości).
Yokohama International Stadium
© Sh@tei
W tym momencie jest to największy stadion w Japonii. Obiekt jest wielofunkcyjny, gdyż dwa pierścienie trybun okala bieżnia lekkoatletyczna. Był areną finału Mistrzostw Świata 2002 między Brazylią a Niemcami. Ponadto wielokrotnie gościł mecze klubowych mistrzostw świata.
Ibaraki Kashima Stadium
© Sh@tei
Typowo piłkarski obiekt, z trybunami po czterech stronach i bez zabudowanych narożników - tak wyglądał do 1999, kiedy ruszyła rozbudowa z myślą o mistrzostwach świata, dzięki której nastąpił wzrost pojemności z 15 tys. miejsc do ponad 40 tysięcy. Rozbudowa zaczęła się od demontażu pierwotnego dachu i nadbudowy drugiego poziomu trybun na całym obwodzie, łącznie z narożnikami.
Miyagi Stadium
Wielofunkcyjny stadion, który wyróżnia się dachem w kształcie półksiężyca, który wykracza poza obrys trybun. Ma to przywoływać obrazy Date Masamune - feudalnego władcy tych ziem. Tylko trybuna główna ma dwie kondygnacje. Trybuny południowa i północna są odsłonięte.
Sapporo Dome
Arena posiada stały dach nad boiskiem i trybunami, jak również plac gry wysuwany na zewnątrz. To kompromis między warunkami klimatycznymi i dwiema najważniejszymi dyscyplinami sportowymi: piłką nożną i baseballem. Naturalna trawa dla piłkarzy odpoczywa na zewnątrz zawsze wtedy, gdy nie jest potrzebna do meczów.
Autor: Tomasz Sobura
Reklama