Kanazawa Go Go Curry Stadium

Pojemność10 444
Kraj Japonia
MiastoKanazawa
KlubyZweigen Kanazawa
Inauguracja 18.02.2024
Czas budowy 2021–2023
Koszt 7,98 mld JPY (72 mln $)
Projekt Azusa Sekkei
Wykonawca konsorcjum firm Kumagai Gumi, UEKI Corporation, Suzuki Construction i Hokuriku Koken

Reklama

Kanazawa Stadium – opis stadionu

Kiedy powstał nowy stadion w Kanazawie?

W 2019 z inicjatywy władz miasta Kanazawa (stolica prefektury Ishikawa) powstała koncepcja nowego stadionu piłkarskiego dla klubu Zweigen Kanazawa. Za projekt stadionu odpowiedzialne było studio Azusa Sekkei.

Budowę oficjalnie rozpoczęto 28 września 2021. Głównym wykonawcą obiektu zostało konsorcjum firm Kumagai Gumi, UEKI Corporation, Suzuki Construction i Hokuriku Koken. Koszt inwestycji to 7,98 mld jenów.

Stadion miał zostać ukończony pod koniec 2023, tak aby był gotowy na początek sezonu 2024. Prace przebiegały bardzo sprawnie. Już w połowie 2023 pojawiła się zielona murawa, a na trybunach zainstalowano krzesełka.

Koncepcję architektoniczną oraz relację z budowy Kanazawa Stadium można zobaczyć na osobnych podstronach

Jaką nazwę otrzymał nowy stadion w Kanazawie?

W lutym 2023 oficjalnie przyjęto nazwę obiektu jako „Kanazawa Stadium”. W czerwcu 2023 zaczęto jednak poszukiwania sponsora tytularnego. W sierpniu tego samego roku ogłoszono, że preferowanym partnerem jest Go Go Curry, z którym ostatecznie podpisano pięcioletnią umowę, a stadion otrzymał nazwę „Kanazawa Go Go Curry Stadium”.

Kiedy zainaugurowano Kanazawa Go Go Curry Stadium?

Inauguracja stadionu miała miejsce 18 lutego 2024, a na otwarcie gospodarze przegrali w przedsezonowym sparingu z drużyną Kataller z nieodległej Toyamy 1:4. Pierwszy mecz ligowy na nowym stadionie miał miejsce 2 marca 2024 (Zweigen Kanazawa – FC Imabari 1:3).

Dla kogo powstał Kanazawa Go Go Curry Stadium?

Głównym użytkownikiem obiektu jest klub piłkarski Zweigen Kanazawa. Klub został założony w 1956, choć swoją obecną nazwę przyjął w 2006. Słowo Zweigen powstało z połączenia niemieckiego „zwei” (dwa) i „gen” (w kierunku, posuwać się), ale przypomina również wyrażenie „tsuee gen!” (jesteśmy silni!) z lokalnego dialektu.

Przed powstaniem nowego stadionu, piłkarze Zweigen występowali na otwartym w 1974 lekkoatletycznym Ishikawa Athletics Stadium. Od 2015 zespół grał w J2 League, choć w sezonie 2023, tuż przed otwarciem nowego stadionu, drużyna spadła na trzeci poziom rozgrywek (J3 League).

Gdzie znajduje się Kanazawa Go Go Curry Stadium?

Stadion powstał w południowej części kompleksu Johoku Citizen Sports Park. Kompleks ten otwarto na początku lat 90. XX wieku. Początkowo składał się on ze stadionu baseballowego (może pomieścić 10 tys. widzów) i piłkarskiego (posiada jedną trybunę o pojemności 3010 widzów).

Kilka lat przed powstaniem nowego stadionu, na terenie kompleksu wybudowano nowe obiekty: halę sportową, krytą pływalnię oraz dwa małe boiska (w ich miejsce powstał później stadion). Kompleks położony jest przy drodze Hokuriku Expressway i w odległości ok. jednego kilometra na zachód od stacji kolejowej Higashi-Kanazawa.

Jak wygląda Kanazawa Go Go Curry Stadium?

Stadion posiada typowo piłkarski układ, a jego pojemność wynosi 10 444 widzów (w tym 2 tys. miejsc stojących i 62 miejsca dla osób na wózkach). Stadion otrzymał trybuny z trzech stron: dwie wzdłuż boiska i jedna za południową bramką (ultras). Po stronie północnej powstał duży telebim, a także wąskie tarasy, przeznaczone dla kibiców drużyn przyjezdnych.

Poza niedużym sektorem gości, wszystkie miejsca dla widzów są zadaszone. Za bramkami znajdują się miejsca stojące, z barierkami poprawiającymi bezpieczeństwo. Trybuny wzdłuż boiska podzielono na piętra i wyposażono w plastikowe krzesełka, tworzące mozaikę z koloru czarnego i odcieni czerwonego (odniesienie do barw klubu). Trybuna główna z lożami VIP i rozbudowaną infrastrukturą znajduje się po stronie zachodniej.

Trybuna południowa jest niższa od pozostałych, a dzięki charakterystycznej formie dachu, z zewnątrz ma przypominać tradycyjną japońską bramę, tzw. torii. Za górnymi rzędami tej trybuny ciągnie się promenada, stanowiąca łącznik pomiędzy wszystkimi trybunami. W jej tylnej części znajduje się kładka poprowadzona nad ulicą.

Reklama

Zdjęcia