Arena MRV

Pojemność46 000
Kraj Brazylia
MiastoBelo Horizonte
KlubyAtlético Mineiro
Inauguracja 15.04.2023
Czas budowy 2020–2023
Koszt 950 mln R$ (188 mln $)
Projekt Farkasvölgyi Arquitetura
Wykonawca Racional Engenharia
Adres Rua Cristina Maria de Assis, 202 - Califórnia, Belo Horizonte - MG, 30855-440

Reklama

Arena MRV – opis stadionu

Jak doszło do realizacji nowego stadionu dla Atlético Mineiro?

Plany nowego stadionu dla Atlético Mineiro powstały w 2014, kiedy projekt obiektu przygotował architekt Bernardo Farkasvölgyi (prywatnie kibic „Kogutów”). Pod budowę areny udało się pozyskać działkę od firmy MRV Engenharia, sponsora klubu i największego dewelopera w Brazylii, mającego swą siedzibę w Belo Horizonte. Przedsiębiorstwo później wykupiło także prawa do nazwy stadionu.

We wrześniu 2017 członkowie rady doradczej Atlético Mineiro zagłosowali za realizacją projektu budowy nowego stadionu, który miał stanąć w dzielnicy California, w zachodniej części Belo Horizonte. Istotną częścią planu finansowego było sprzedanie przez klub 50,1% udziałów w centrum handlowym Diamond Mall.

Atlético nie grało na własnym obiekcie od 1950, kiedy klub opuścił swój Estádio Presidente Antônio Carlos dla gry na nowym stadionie, wybudowanym z myślą o Mistrzostwach Świata 1950 (Arena Independência). Później Atlético występowało również na otwartym w 1965 stadionie Mineirão.

Stary Estádio Presidente Antônio Carlos od 1950 pozostawał nieużywany, a w latach 90. XX wieku wybudowano w jego miejscu centrum handlowe. Centrum stało się źródłem znaczących przychodów dla klubu, a w odpowiednim momencie sprzedaż udziałów pozwoliła na budowę nowego stadionu.

Jak kształtował się projekt nowego stadionu dla Atlético Mineiro?

Koncepcję architektoniczną Areny MRV można zobaczyć na naszej stronie z projektem

Projekt stadionu był wielokrotnie modyfikowany, choć jego ostateczny kształt nie odbiega znacząco od początkowych propozycji. Optymalizacje podyktowane były w dużej mierze względami oszczędnościowymi.

Jedną ze zmian jest zastosowanie poszycia dachu i elewacji z blachy, choć pierwotnie miał być to materiał o częściowej przepuszczalności światła. Bryła stadionu uległa uproszczeniu. Zubożone zostało otoczenie obiektu, m.in. zrezygnowano z centrum handlowego i zmniejszono liczbę miejsc parkingowych. Redukcji uległa także pojemność stadionu, początkowo zakładana na poziomie 50 tys. widzów. Zwiększono za to liczbę ekskluzywnych lóż.

Lokalne władze wymogły na Atlético realizację dodatkowych przedsięwzięć, takich jak ścieżki rowerowe, park, otwarta siłownia, przychodnia i młodzieżowy dom kultury przy pobliskiej szkole. Klub został zaangażowany w ochronę zagrożonych ptaków oraz kompensację wyciętych drzew.

Jak przebiegała budowa nowego stadionu dla Atlético Mineiro?

Relację z powstawania Areny MRV można prześledzić na naszej stronie z budową

Wyboru głównego wykonawcy stadionu dokonano już w marcu 2018. Została nim firma Racional Engenharia. W kwietniu 2019 ogrodzono działkę pod przyszły stadion. Uroczyste rozpoczęcie budowy miało miejsce 20 kwietnia 2020. Początkowo prowadzono prace ziemne, przygotowujące teren pod inwestycję.

4 września 2020 uzyskano pozwolenie na budowę. W listopadzie tego roku w ziemię wbito pierwsze pale i rozpoczęła się właściwa budowa stadionu. Pomimo pandemii COVID-19, prace przebiegały sprawnie. W międzyczasie, w 2021 Atlético zdobyło swój drugi w historii tytuł mistrza Brazylii.

W kwietniu 2022 zaawansowanie budowy sięgnęło 50%. 13 maja 2022 pracownicy złożyli swoje podpisy na ostatniej stalowej belce konstrukcji dachu, którą tego dnia zamontowano, znacząc w ten sposób zakończenie ważnego etapu budowy.

Latem 2022 na trybunach zamontowano pierwsze krzesełka. Pod koniec 2022 ukończono dach oraz elewację. Na początku 2023 na boisku wewnątrz stadionu zaczęła rosnąć trawa. 25 marca 2023, w 115. rocznicę Atlético Mineiro, na stadionie odbyła się uroczystość z udziałem dyrekcji i pracowników klubu.

Kiedy otwarto Arenę MRV?

W ramach inauguracji stadionu zaplanowano 5 różnych wydarzeń pod wspólnym określeniem BH Festival. Pierwsza odsłona BH Festival miała miejsce 15 kwietnia 2023, kiedy na stadionie ustawiono bramkę, wyznaczono linie i dokonano symbolicznego zdobycia pierwszego gola. 16 lipca 2023 na stadionie odbył się mecz drużyn złożonych z byłych zawodników Atlético Mineiro, a pierwsze spotkanie ligowe na nowym obiekcie rozegrano 27 sierpnia 2023.

Jakie były koszty budowy Areny MRV?

Na początku realizacji projektu jego koszt szacowano na 410 mln R$, a kiedy rozpoczynano budowę kwota ta wynosiła już 560 mln R$. W trakcie budowy mówiło się o wzroście kosztów do 700 mln R$, natomiast pod koniec pojawiły się doniesienia, że może on sięgnąć 950 mln R$. Udział w budżecie miała sprzedaż 50,1% udziałów w centrum handlowym Diamond Mall (290 mln R$), umowa sponsorska na prawa do nazwy stadionu (70 mln R$), przedsprzedaż miejsc premium (450 mln R$) oraz mniejsze umowy komercyjne.

Czym charakteryzuje się Arena MRV?

Obiekt powstał przede wszystkim jako arena meczów piłkarskich, co determinuje jego prostokątną formę. Połączone w jedną całość dach oraz elewacja składają się z czarno-białych pasów, nawiązując do barw klubowych. Zadaszenie pokrywa całą widownię, a jego końcowe fragmenty są przeszklone. Fasadę zdobią wielkie szyldy z nazwą stadionu oraz herby Atlético zawieszone na narożnikach.

Stadion stanął na nierównym wzniesieniu tuż przy jednej z głównych arterii łączących zachodnie przedmieścia Belo Horizonte z centrum aglomeracji. Obiekt otacza podwyższona platforma, a od strony zachodniej powstał duży plac, pod którym znajduje się czteropoziomowy parking na 2300 aut.

Trybuny podzielono na trzy kondygnacje, z których środkowa – stosunkowo wąska – przeznaczona jest dla zamożniejszych klientów. Obiekt posiada w ofercie 112 ekskluzywnych skyboxów. Widownia wyposażona jest w składane krzesełka i może pomieścić 46 tys. widzów. Nad trybunami za bramkami zawieszono dwa telebimy. Kibice do dyspozycji mają 42 bary i kioski gastronomiczne.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2024