Stadium of the Year 2023: Brazylia, Korea i Wyspy Salomona - egzotyczne nowości

źródło: Stadiony.net; autor: Kuba Kowalski

Stadium of the Year 2023: Brazylia, Korea i Wyspy Salomona - egzotyczne nowości Kolejnymi przystankami na mapie stadionów nominowanych do konkursu Stadium of the Year są trzy kraje - Brazylia, Korea Południowa i Wyspy Salomona. Te nowe obiekty, choć całkiem się od siebie różnią, wystartowały z jednego poziomu w plebiscycie, w którym to kibice zdecydują, która arena zwycięży.

Reklama

Wybieramy stadion roku 2023

Czy wybrałeś już swoją piątkę stadionów, które według Ciebie były najlepszymi obiektami powstałymi w ubiegłym roku? Kliknij na grafikę powyżej, aby znaleźć się na stronie do głosowania.

Jedyna zebra w Brazylii

W dzikiej Brazylii zebry nie spotkamy, ale nie da się jej nie zauważyć przejeżdżając jedną z głównych arterii łączących zachodnie przedmieścia Belo Horizonte z centrum aglomeracji. Arena MRV stanęła na nierównym wzniesieniu, obiekt otacza podwyższona platforma, a od strony zachodniej powstał duży plac, pod którym znajduje się czteropoziomowy parking na 2300 aut.

Atlético nie grało na własnym obiekcie od 1950 roku, kiedy klub opuścił swój Estádio Presidente Antônio Carlos na rzecz gry na nowym stadionie, wybudowanym z myślą o Mistrzostwach Świata 1950 (Arena Independência). Później Atlético występowało również na otwartym w 1965 roku stadionie Mineirão.

Stary Estádio Presidente Antônio Carlos od 1950 pozostawał nieużywany, a w latach 90. XX wieku wybudowano w jego miejscu centrum handlowe. Stało się ono źródłem znaczących przychodów dla klubu, a w odpowiednim momencie sprzedaż udziałów pozwoliła na budowę nowego stadionu. Fani drużyny nazywanej Galo już pokazują, że ich celem jest to, aby arena znalazła się w czołówce w konkursie Stadium of the Year, ale czy ich mobilizacja wystarczy do zwycięstwa stadionu?

Arena MRV© Tyrone FPV

Były drzewa, jest stadion

Przed rozpoczęciem budowy należało wyciąć spory fragment lasu i wyrównać teren. Nowy stadion w Mokpo może pomieścić 16 468 widzów. Obiekt posiada wielofunkcyjny charakter i jest wyposażony w 9-torową bieżnię lekkoatletyczną oraz boisko z naturalną murawą. Obiekt powstał tuż obok kompleksu Mokpo International Football Center – jego częścią jest stadion piłkarski, na którym na co dzień występują piłkarze Mokpo FC.

Możliwe, że w przypadku dużego zainteresowania meczami tej drużyny, klub będzie korzystał z możliwości gry na dużo większym obiekcie, który jest na dodatek dużo bardziej nowoczesny. Jak Mokpo Stadium zaprezentuje się w konkursie na tle reszty azjatyckich obiektów? Przekonamy się już niedługo!

Mokpo Stadium© namu.wiki (CC BY-NC-SA 2.0 KR)

Ogromne osiągnięcie na Wyspach Salomona

Nowy Stadion Narodowy i cały kompleks to kamień milowy w dziedzinie infrastruktury sportowej Wysp Salomona, które nie posiadały jak dotąd nowoczesnych aren do uprawiania sportów. Pierwotnie budowa stadionu miała być wsparta przez Tajwan, ale po zmianie geopolitycznego kursu Wysp Salomona, rolę fundatora przejęła Chińska Republika Ludowa. Nowy Stadion Narodowy stał się tym samym rozpoznawalny jako jeden z głównych symboli tej przemiany i rosnących chińskich wpływów na Pacyfiku.

W warstwie symbolicznej stadion ma odzwierciedlać łódź przyjaźni między Chinami i Wyspami Salomona, która przedziera się przez wiatr i fale, płynąc w kierunku przyszłości. W projekcie zawarte zostały marynistyczne akcenty i motywy odnoszące się do miejscowych tradycji budowlanych. Obiekt łączy w sobie oryginalne, lokalne cechy z nowoczesną architekturą. Czy egzotyczna arena pozytywnie zaskoczy w końcowej klasyfikacji Stadium of the Year? Jeśli według Ciebie zasługuje na jedną z gwiazdek, uwzględnij ją w swojej piątce.

National Stadium of Solomon Islands© Sol2023 Pacific Games

Reklama