Mokpo Stadium

Pojemność16 468
Kraj Korea Południowa
MiastoMokpo
Kluby-
Inne nazwy Daeyang Stadium
Inauguracja 06.09.2023
Czas budowy 2019–2023
Koszt 114,8 mld KRW (86,7 mln $)
Wykonawca Namyang Construction

Reklama

Mokpo Stadium – opis stadionu

Jak powstał Mokpo Stadium?

25 kwietnia 2018 prowincja Jeolla Południowa otrzymała prawo do organizacji Narodowego Festiwalu Sportowego w 2022. W listopadzie 2018 ogłoszono wstępny plan budowy nowego stadionu w Mokpo, mającego być główną areną tej imprezy. W 2019 wybrano koncepcję architektoniczną oraz głównego wykonawcę – Namyang Construction.

Teren pod budowę stadionu wybrano w Daeyang, w północnej części Mokpo, tuż obok otwartego w 2009 Mokpo International Football Center. Początkowo zakładany koszt budowy wynosił 92 mld wonów. 20 mld pochodzić miało z funduszy państwowych, 23 mld od władz prowincji, a 49 mld zapewnić miało miasto.

Miasto zamierzało pozyskać potrzebne na budowę środki dzięki sprzedaży Yudal Stadium, który znajdował się ponad 3 km na południe od miejsca, gdzie miał powstać nowy obiekt. Do sprzedaży doszło 1 kwietnia 2021, jeszcze w tym samym roku stary stadion został rozebrany.

Tymczasem w lipcu 2020, z powodu pandemii COVID-19, odwołano mający odbyć się w tym roku Narodowy Festiwal Sportowy, przesuwając wszystkie edycje o rok, co oznaczało, że Mokpo będzie gospodarzem zawodów w 2023, 15 lat od czasu ostatniej edycji organizowanej w tym mieście.

Jak przebiegała budowa Mokpo Stadium?

Budowa nowego stadionu rozpoczęła się w grudniu 2019. Przed rozpoczęciem właściwej budowy należało wyciąć spory fragment lasu i wyrównać teren. Budowę trybun rozpoczęto dopiero w listopadzie 2021. Prace trwały do sierpnia 2023. Koszt inwestycji na koniec wzrósł do 114,8 mld wonów.

Kiedy otwarto Mokpo Stadium?

Ceremonia inaugurująca nowy stadion odbyła się 6 września 2023. Główna impreza, na którą budowano stadion, czyli 104. Narodowy Festiwal Sportowy, odbył się w dniach 13-19 października 2023. Po tych zawodach, w dniach 3-8 listopada 2023, miał miejsce również 43. Narodowy Festiwal Sportowy Osób Niepełnosprawnych, którego nowy Mokpo Stadium także był główną areną.

Czym charakteryzuje się Mokpo Stadium?

Nowy stadion w Mokpo może pomieścić 16 468 widzów. Obiekt posiada wielofunkcyjny charakter i jest wyposażony w 9-torową bieżnię lekkoatletyczną oraz boisko z naturalną murawą. Trybuny otaczające bieżnię posiadają wzdłuż prostych i na fragmentach łuków dwie kondygnacje, a także zadaszenie pokrywające górne rzędy.

Na północnym łuku brak jest drugiego piętra trybun, a powstałą lukę wykorzystano do postawienia znicza. Po stronie południowej znajduje się szerokie wejście na stadion, ponad którym wznosi się przeszklony pawilon oraz duży telebim. Krzesełka na stadionie są w odcieniach koloru niebieskiego i tworzą mozaikę, z przewagą ciemniejszych siedzisk na dole i jasnych u góry. Trybunę główną z lożami umieszczono na zachodzie.

Poza obrębem trybun, za narożnikami, stoją cztery maszty oświetleniowe. Przed wejściem od strony południowej ciągnie się szeroki skwer. W otoczeniu stadionu powstało ok. 800 miejsc parkingowych, a także treningowa bieżnia lekkoatletyczna. Obiekt powstał tuż obok kompleksu Mokpo International Football Center – jego częścią jest stadion piłkarski, na którym na co dzień występują piłkarze Mokpo FC.

W jakim celu powstał Mokpo Stadium?

Po przeprowadzeniu głównej imprezy (Narodowy Festiwal Sportowy), która była impulsem do powstania stadionu, w mieście pozostał nowoczesny, wielofunkcyjny obiekt. Stadion może służyć lokalnej społeczności i być areną wielu kolejnych, dużych imprez sportowych oraz kulturalnych. Możliwe także, że w przypadku dużego zainteresowania meczami Mokpo FC, klub będzie korzystał z możliwości gry na dużo większym obiekcie, który powstał tuż obok jego nominalnego stadionu.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2024