Stadiumi Kombëtar Qemal Stafa

Pojemność16 230
36 (Loża prezydencka)
38 (Miejsca dla mediów)
Kraj Albania
MiastoTirana
KlubyKF Tirana, KS Dinamo Tirana, FK Partizani Tirana
Inauguracja 07.10.1946
Czas budowy 08.1939 - 1946
Renowacje 1974, 1996

Reklama

Opis: Stadiumi Qemal Stafa

Narodowy stadion Albanii zaczął powstawać w burzliwym okresie, tuż przed wybuchem II wojny światowej. Wówczas pod włoskimi wpływami, kraj miał otrzymać arenę godną tych z Italii, całą wyłożoną kamieniem. Jednak plany trzeba było zredukować do głównej trybuny (do dziś z ozdobnym frontonem) po zmianie sił i inwazji Niemiec, których wojska stacjonowały na stadionie. Prace wznowiono po oswobodzeniu miasta w 1944 i stadion został skończony w 1946, otrzymując nazwę bohatera wojennego Qemala Stafy.

Wraz z rozwojem Tirany rosło zapotrzebowanie, co spowodowało rozbudowę wschodniej trybuny o drugi poziom w 1974 roku, dając pojemność ok. 35 tys. miejsc, głównie stojących. Wtedy też pojawiła się pierwsza tablica świetlna. Za to na sztuczne oświetlenie trzeba było czekać bardzo długo, do 1996. W poprzedzających pierwszy nocny mecz latach pojemność spadła z powodu instalacji krzesełek.

Ze względu na status narodowego najważniejsze mecze rozgrywała tu reprezentacja Albanii, a do tego stały użytek zapewniały KF Tirana, Dinamo oraz Partizani. Na stadionie organizowane były również wielkie zawody lekkoatletyczne. Tu warto zatrzymać się i zwrócić uwagę, że projekt już od lat 1930. zakładał wyjątkowo dużą odległość trybun na łukach od boiska – w najgorszym miejscu widzów od bramki dzieli ponad 60 metrów (nawet do bieżni ponad 20!).

To stało się przedmiotem krytyki i dziś, gdy w planie jest rozbiórka oraz budowa zupełnie nowego obiektu, wszystkie trybuny mają być tuż za liniami bocznymi/końcowymi, bez bieżni. Nowa arena została zaprojektowana przez hiszpańskie biuro Fenwick Irribaren i ma kosztować ok. 60 mln €, ale jej budowa jeszcze nie ruszyła.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2017

2016

2012