Albania: W Tiranie rusza budowa stadionu narodowego

źródło: własne | MK

Albania: W Tiranie rusza budowa stadionu narodowego Podczas gdy reprezentacja zaliczyła piękny debiut na Euro 2016, w Albanii ruszyła rozbiórka starego stadionu narodowego, który w ciągu dwóch lat zastąpi nowoczesna arena dla 22 tys. widzów.

Reklama

Kiedyś narodowy stadion w Tiranie mieścił prawie 40 tys. widzów, ale w ostatnich latach jego rozmiar spadł do niewiele ponad 16 tysięcy. Dziś to już oficjalnie zero, ponieważ rozbiórka doprowadziła w ostatnich dniach do zrównania z ziemią większości trybun.

Trwające prace to preludium do wyczekiwanej od wielu lat inwestycji: nowego stadionu narodowego. Zapowiedzi i obietnice sięgają dekadę wstecz, ale wreszcie nabrały kształtu. Co prawda nieco mniejszy niż wcześniej zapowiadano (22 zamiast 33 tysięcy) i trochę tańszy (50 zamiast 60 mln €), ale nowy stadion powstanie do 2018 roku w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Zaprojektowany we Włoszech stadion będzie miał wyrazisty kształt i jaskrawe, czerwono-czarne barwy narodowe. Zaoferuje łącznie ok. 43 tys. m2 powierzchni użytkowej, z czego funkcja piłkarska pochłonie 25 tys., a biura i część komercyjna kolejnych 18 tys. m2.

Stadiumi Qemal Stafa

Reklama