Katar 2022: Znamy rywali, oto potencjalne stadiony

źródło: własne [KT]

Katar 2022: Znamy rywali, oto potencjalne stadiony W poniedziałkowe popołudnie poznaliśmy rywali w eliminacjach do MŚ 2022. Polacy unikną dalekich podróży, mierząc się tym razem z Anglią, Węgrami, Albanią, Andorą i San Marino. To okazja, aby przyjrzeć się potencjalnym stadionom, na jakich przyjdzie zagrać o awans do katarskiego mundialu.

Reklama

Anglia

Mecz u siebie: 08.09.2021 | Mecz na wyjeździe: 31.03.2021

Tu wybór może być tylko jeden. Wembley, czyli stadion legenda. Jego inauguracja odbyła się w 1923 roku podczas meczu finału Pucharu Anglii pomiędzy Bolton Wanderers i West Ham United. To obiekt, na którym Anglicy zdobywali mistrzostwo świata po finale z RFN w 1966 roku. W 2003 roku stare Wembley zostało wyburzone, dając miejsce nowemu na 90 tysięcy miejsc, jednemu z najbardziej nowoczesnych obiektów w Europie. Będzie areną UEFA EURO 2020, w tym samego finału przyszłorocznych rozgrywek. 

Kwalifikacje do Mistrzostw 2022 - stadiony rywali Polaków© Enguerran Fouchet (cc: by-nc-nd)

Węgry

Mecz u siebie: 15.11.2021 | Mecz na wyjeździe: 25.03.2021

Najprawdopodobniej od wizyty na Puskás Aréna Polacy rozpoczną swoją drogę do katarskiego mundialu. Właśnie z Węgrami reprezentacja Polski rozegra pierwszy mecz w eliminacyjnej grupie I. Puskás Aréna będzie również jednym z dwunastu stadionów goszczących UEFA EURO 2020. Co więcej, na podstawie decyzji Komitetu Wykonawczego UEFA, również na tym stadionie odbędzie się finał rozgrywek UEFA Ligi Europy w sezonie 2022/23. Pierwotnie mecz finałowy miał się odbyć rok wcześniej, lecz z uwagi na przeformatowanie rozgrywek i przerwy związane z pandemią COVID-19 dokonano zmiany.

Kwalifikacje do Mistrzostw 2022 - stadiony rywali Polaków© Gábor Pap

Węgry wielokrotnie starały się o organizację międzynarodowej imprezy. Kraj podjął aż trzy nieskuteczne próby (2004, 2008, 2012), każdorazowo planowawszy renowację starego stadionu im. Ferenca Puskasa. Wysiłki administracyjne finalnie się opłaciły. 

W publicznym głosowaniu w ramach plebiscytu Stadium of the Year 2019 arena ze stolicy Węgier została sklasyfikowana na pierwszym miejscu. Stadion mogący pomieścić ponad 67 tysięcy kibiców wyprzedził Tottenham Hotspur Stadium oraz Al Janoub Stadium.

Albania

Mecz u siebie: 02.09.2021 | Mecz na wyjeździe: 12.10.2021

Air Albania Stadium w Tiranie to zdecydowany pewniak do wyboru na gospodarza meczów eliminacyjnych. Na tym obiekcie reprezentacja Albanii zwykle podejmuje swoich rywali w piłkarskich rozgrywkach, tak też było w przypadku ostatnich meczów w ramach UEFA Ligi Narodów. W ostatnich dniach stadion ten został wybrany na gospodarza finału nowopowstałych rozgrywek kontynentalnych, UEFA Ligi Konfederacji. W 2022 roku zwieńczenie trzeciego szczebla europejskiej rywalizacji odbędzie się na obiekcie mogącym pomieścić ponad 21,5 tysiąca kibiców. Warto podkreślić, że będzie to pierwszy finał wielkiej imprezy rozgrywany na nowym narodowym stadionie Albanii.

Kwalifikacje do Mistrzostw 2022 - stadiony rywali Polaków© M Travel vlog

Cały kompleks o łącznej powierzchni użytkowej 54 tys. m2 obejmuje galerie handlową, powierzchnie biurowe, 80-pokojowy hotel oraz 256 miejsc parkingowych. Najbardziej spektakularną częścią stadionu stał się wieżowiec zlokalizowany w północno-zachodnim narożniku. Drapacz chmur o wysokości 112 metrów był wówczas najwyższym budynkiem Albanii. Wszystkie elementy będą ukryte za wyjątkową szklaną elewacją w barwach narodowych Albanii. Otwarty pod koniec 2019 roku kosztował ponad 378 mln zł.

Andora

Mecz u siebie: 28.03.2021 | Mecz na wyjeździe: 12.11.2021

Ten niewielki kraj, w którym mieszka zaledwie 77 tysięcy mieszkańców, nie może się pochwalić zbyt rozbudowaną infrastrukturą sportową. Estadi Nacional został otwarty we wrześniu 2014 roku w stolicy kraju i pełni funkcję stadionu narodowego. Obiekt może pomieścić ponad trzy tysiące widzów i zazwyczaj gości piłkarską reprezentację kraju oraz drużynę narodową w rugby union.

Kwalifikacje do Mistrzostw 2022 - stadiony rywali Polaków© groundhopping.se

San Marino

Mecz u siebie: 09.10.2021 | Mecz na wyjeździe: 05.09.2021

Podobnie jak w przypadku Andory, nie będziemy wybierać spośród wielu multi funkcjonalnych obiektów. Piłkarski outsider z 210. miejsca w rankingu FIFA rozgrywa swoje mecze na bardzo kameralnych stadionach. W przypadku San Marino zostawiamy jednak sprawę otwartą. Dzieje się tak ze względu na fakt, że reprezentacja narodowa ostatnie swoje mecze w ramach UEFA Ligi Narodów rozgrywała na dwóch obiektach: Stadio Olimpico di Serravalle (znany również jako San Marino Stadium, ponad 6,5 tysiąca miejsc) oraz Stadio Comunale w Rimini (prawie 10 tysięcy miejsc).

Kwalifikacje do Mistrzostw 2022 - stadiony rywali Polaków© Biello di Biella

Gdzie jako gospodarz?

Wyjątkowo trudno będzie w marcu zagrać na PGE Narodowym. Ten obiekt ma dziś niestety inne przeznaczenie, funkcjonując jako szpital tymczasowy przygotowany na walkę z pandemią COVID-19. W normalnych warunkach Polacy zagraliby z pewnością w swoim “piłkarskim domu” w Warszawie. W obecnej sytuacji pozostaje czekać na nowe informacje i decyzje.

Pierwsze mecze eliminacyjne zostaną rozegrane w marcu 2021 roku, jeszcze przed rozpoczęciem finałów mistrzostw Europy. Mundial w Katarze będzie na pewno wyjątkowy z wielu powodów. Jego inauguracja nastąpi za niespełna dwa lata, a drużyny rozegrają w sumie 64 spotkania na 8 stadionach.

Zaprezentowane stadiony Wembley, Puskás Aréna, Air Albania Stadium w Tiranie, Estadi Nacional to bardzo prawdopodobne wybory. Finalne decyzje związane z obiektami będą uzależnione jednak od wielu czynników, w tym od skali aktualnych obostrzeń związanych z pandemią oraz możliwością uczestnictwa kibiców.

Autor: Karol Tatar

Kwalifikacje do Mistrzostw 2022 - stadiony rywali Polaków

 

Reklama