Euro 2016: Gdzie? Francja

źródło: własne; autor: michał

Już w piątek UEFA podejmie decyzję o lokalizacji Euro 2016. Zapraszamy na prezentację stadionów, jakie Francja zgłosiła do organizacji turnieju. Finał na starawym już Stade de France, ale to jedyny istniejący stadion, który miałby gościć imprezę w niezmienionej formie. Pozostałe kandydatury przedstawimy w kolejnych tekstach.

Reklama

Zobacz też kandydatury Turcji i Włoch!

UEFA oceniła francuskie propozycje stadionów euro 2016 jako dobre, a ich plany jako wykonalne. Tylko jeden z obiektów nie będzie modernizowany przez Euro 2016, 7 przejdzie modernizacje, a 4 powstaną od podstaw. Dwa z nich są już w budowie, do dwóch pozostałych UEFA nie ma pełnej dokumentacji. Mimo to standard propozycji jest wysoki, poza niektórymi kwestiami.

Problemem są małe przestrzenie wokół stadionów, niska pojemność niektórych obiektów, strefy dla gości turnieju czy miejsca parkingowe. Łącznie francuskie stadiony zaoferują swoim gościom 427 502 miejsca, ale pojemność netto to tylko 371 114 – czyli 87%. To poniżej zakładanej w takich przypadkach średniej 90% miejsc dla kibiców, a UEFA w raporcie oceniającym kandydaturę boi się, że liczba krzesełek jeszcze spadnie po uwzględnieniu wszystkich wymogów organizacji Euro.

Wątpliwości nie budzi za to finansowanie stadionów. Francuzi zamierzają wpompować w ich modernizację aż 1,7 mld €. Z tej sumy 662 miliony zapewni sektor publiczny, a pozostający miliard z niewielkim okładem to pieniądze prywatne. Na pierwsze są gwarancje państwowe, z drugiej puli pewne jest obecnie zainwestowanie połowy. Zobaczcie, jakie areny wytypowała Francja.

Stade de France

W chwili otwarcia Euro 2016 narodowy stadion Francji będzie miał już ponad 18 lat, co nie działa na jego korzyść. Co prawda posiada niezaprzeczalne atuty jak rozsuwane trybuny, jednak już dziś wygląda blado na tle powstających aren. Przed euro 2016 nie miałby przechodzić żadnej modernizacji, jedynie drobne zmiany kosmetyczne, a pojemność zmieniłaby się co najwyżej nieznacznie – Francuzi wpisali we wniosku 76 464 miejsca. UEFA zarzuciła tej lokalizacji niewystarczającą ilość miejsca dla kibiców wokół obiektu

Stade Velodrome

Jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów Europy, powstały w 1937 roku słynny „Welodrom” miałby przejść bardzo obszerną modernizację. Projekt był przygotowywany kilka razy, ale dotąd pieniędzy i determinacji na przeprowadzenie inwestycji nie było do tej pory. Jeśli tym razem się uda, Velodrome urośnie o kolejne 5000 miejsc, do 65 000. Największą zmianą będzie jednak dach, który ma przybrać formę ogromnej kopuły. Operacja miałaby kosztować ok. 151 milionów €, a jej koniec planowany jest na 2014 rok.

OL Land

Nowy stadion Olympique Lyon ma być budowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, w którym poza właścicielem klubu uczestniczyć będą samorząd i rząd Francji. Koszt inwestycji, która ma być realizowana niezależnie od decyzji UEFA, to 320 mln €. Miał być znacznie wyższy (szacowany na 450 milionów), ale ze względów ekonomicznych wizję uszczuplono. Wizja nie jest już nowa – powstała na przełomie lat 2007/2008 w biurach znanej pracowni Populous. Pierwotnie miał mieścić ponad 60 000 widzów, jednak w dokumentacji francuskiej kandydatury widnieje pojemność 57 628 krzesełek. Poza obiektem wokół ma się znaleźć wiele innych budynków klubowych oraz tereny rekreacyjne.

Grand Stade Lille

Efektowny projekt Lille to jeden z czterech zupełnie nowych obiektów i jeden z dwóch, które już są w budowie. Pochłonie ponad 320 mln €, ze względu na zaawansowanie technologiczne. Poza rozsuwanym zadaszeniem będzie dysponował ogromnymi ekranami na fasadach i składaną płytą boiska, która umożliwi rozgrywanie wielu innych imprez sportowych i rozrywkowych na części obiektu. Mówiąc wprost – pół stadionu będzie można oddzielić, a murawę przenieść na drugą połowę obiektu, by się nie niszczyła. Podczas Euro nowy stadion pomieści 47 882 osoby.

Nouveau Stade, Bordeaux

Reanimacja poczciwego Chaban-Dalmas nie miałaby sensu, dlatego w Bordeaux stanie zupełnie nowy obiekt. Na razie jest tylko wstępna wizja, a dokumentacja dostarczona UEFA nie była pełna. Wiadomo, że ma kosztować ok. 200 mln € i pomieści 42 566 osób. Powinien być skończony w połowie 2014 roku, ale to termin, jaki zwyczajowo daje się obiektom we wstępnej fazie – dokładnie 2 lata przed Euro powinny się zakończyć wszystkie inwestycje.

Stade Felix Bollaert

Obiekt niezwykle popularnego Lens już od kilku lat ma być modernizowany, ale na „ma być” się kończy. Projekt zmian istnieje od paru lat – ma przejść gruntowną modernizację, która znacząco zwiększy pojemność. Na czas Euro ma ona wynieść 40 113 widzów. Dzięki temu wszystkie miejsca będą zadaszone. Koszt to 111 mln €, a prace mają się zakończyć w 2014 roku.

Parc des Princes

Paryski Park Książąt już teraz mieści prawie 47 000 widzów, przed Euro miał przejść niewielką modernizację, która pozwoliłaby mu zbliżyć się do granicy 50 000 dzięki wykorzystaniu przestrzeni między boiskiem a trybunami. Jednak w dokumentach francuskiej kandydatury znalazła się zaskakująca informacja. Choć modernizacja będzie (70-90mln €, koniec w 2014), to pojemność wpisana we wniosku Francji wynosi zaledwie 40 058 osób.

Stade Geoffroy-Guichard

Obecnie stadion St-Etienne znany jest bardziej z rozśpiewanych kibiców niż ze szczególnej urody, czy tym bardziej nowoczesności choć zadaszenie, strome trybuny i pokaźna pojemność sytuują go we francuskiej czołówce. Powstały w 1931 roku stadion ma przejść gruntowną modernizację, która podniesie jego pojemność do 39 327 widzów. Koszt inwestycji to 75mln €.

Stade Municipal, Toulouse

Powstały w 1948 roku stadion modernizacje przechodził przed Mundialem 1998 i kolejną 7 lat temu. Przed Euro 2016 będzie musiał jednak zmienić swoje oblicze jeszcze raz. Duża modernizacja nie zmieni jego pojemności, która utrzyma się w okolicach 37 000, ale ma poprawić standard. Koszt przedsięwzięcia to 56 mln €.

Stade de la Meinau

Dziś mieści 29 000 na jednopoziomowych trybunach, przed Euro urośnie w górę. Stare zadaszenie ustąpi miejsca drugiemu poziomowi trybun, który zwiększy liczbę miejsc do 36 645 (40 000 po Euro). Budowa będzie bardzo kosztowna, ma pochłonąć nawet 160 mln €. W związku z tym pojawia się pytanie, czy słusznie zrezygnowano ze koncepcji zupełnie nowego „Eurostadium Strasbourg”. Co prawda miał kosztować 250 milionów, ale byłby to wyższy standard.

Grand Stade Nice

Nowy obiekt w Nicei to marzenie kibiców od lat. Projektów było już kilka, żaden nie został zrealizowany. Euro 2016 to dla miasta szansa na stadion z prawdziwego zdarzenia. Nowy obiekt może przypominać wizualnie Stade Auguste-Delaune, jednak pomieści niemal dwukrotnie więcej widzów, bo aż 38 000. Podczas Euro pojemność spadnie do 33 470. Inwestycja będzie kosztować 184 mln € i zakończy się w 2013 roku.

Stade Marcel Picot

Ten obiekt dobrze znają fani Wisły Kraków, którzy odwiedzili go podczas pucharowych podróży po Europie. Choć powstał w 1922 roku, pod koniec ubiegłej dekady był modernizowany. Czeka go jeszcze jedna zmiana, jeśli ma gościć Euro 2016. Będzie warta 60 mln €, podniesie jego pojemność do 31 973 miejsc, a w ramach prac stadion otrzyma rozsuwany dach nad trybunami.

Reklama