Nowy stadion: I pomyśleć, że to tylko druga liga
źródło: własne | MK; autor: michał
Chińskie stadiony zasługują na znacznie więcej uwagi niż im poświęcamy, choć chiński futbol długo do nich nie dorośnie. Oto piękny przykład z Shaoxing. I naprawdę piękny!
Reklama
Przy wyborze 15 szczególnych stadionów na 15 lat Stadiony.net nie mogliśmy pominąć Chin. Rok w rok otwiera się tam znacznie więcej stadionów niż jesteśmy w stanie Wam pokazać, zwłaszcza z powodu bariery językowej. Są coraz bardziej zaawansowane technologicznie, czego świetnym przykładem jest właśnie on:
Od otwarcia w 2014 roku to stadion z największym w Chinach rozsuwanym dachem, tworzącym nad boiskiem otwór o wielkości 12 350 m2. Tym samym rozsuwana część zadaszenia jest tu obszerniejsza niż na parokrotnie większym AT&T Stadium w Teksasie!
Przez prawie trzy lata na zachodzie Shaoxing czołowe chińskie firmy uczestniczyły w budowie imponującego kompleksu sportowego, zajmującego łącznie ok. 24 hektary. Stadion piłkarsko-lekkoatletyczny to oczywiście największa część zespołu, z trybunami mieszczącymi aż 40 tysięcy widzów. Pod widownią jest łącznie 77,5 tys. m2 powierzchni.
Cały obiekt, i to jego najbardziej widowiskowa cecha, jest pokryty kopułą z płótna PTFE. Uformowana na kształt łuski pokrywa składa się z 428 pojedynczych paneli. Choć wydają się identyczne, każdy z nich ma inne wymiary, co stanowiło dodatkowe wyzwanie przy projektowaniu i wykonaniu.
Ostateczny efekt jest jednak bardzo ciekawy: w całości kryty stadion za dnia jest śnieżno biały (choć problem brudnych zacieków jest tu dobrze znany), a każdy z paneli można iluminować nocą, tworząc barwne wzory o powierzchni prawie 50 tys. m2. Co być może najbardziej nietypowe – iluminacja rozświetla stadion również w jego wnętrzu.
Razem z halą widowiskową, pływalnią olimpijską i stadionem treningowym kompleks pochłonął ok. 5 mld juanów, czyli 2,7 mld zł (przelicznik z daty oddania do użytku). Obiekty powstały na potrzeby igrzysk prowincji Zhejiang 2014, a rok później odbyły się tu również igrzyska międzymiastowe.
Te formy masowych imprez są w Chinach powszechne, ale ten stadion – w odróżnieniu od wielu pasujących do definicji „białego słonia” – ma też gospodarza piłkarskiego. To aktualnie drugoligowy klub Zhejiang Yiteng, który może pochwalić się niesamowitym stadionem, za to nie może… zapełnić jego widowni.
Poznaj wszystkie 15 stadionów dodanych na 15 lat Stadiony.net! |
||||
Reklama