Nowy stadion: Cudak z czasów Apartheidu
źródło: własne | MK; autor: michał
Tego nie da się opisać, to trzeba zobaczyć. Nigdzie indziej nie zaprojektowano stadionu w ten sposób i może byłby bardziej znany na świecie gdyby nie fakt, że nie ma tu kto grać…
Reklama
Nasz siódmy stadion na 15. urodziny to Mmabatho Stadium z RPA. Zbudowano go na północy Mahikengu, wówczas w bantustanie Bophuthatswana, w 1981 roku. Według wielu doniesień zaprojektowano go w Związku Radzieckim, a wykonała firma z Izraela, choć nazwiska twórców czy autentyczność tych informacji okazały się dla nas niemożliwe do potwierdzenia.
Autorstwo tego stadionu jest jednak ciekawe z wielu powodów. Po pierwsze, kształt jest nieporównywalny z jakimkolwiek innym obiektem. Widzowie wchodzą na obiekt czterema rampami, które rozwidlają się na wiele mniejszych odnóg i prowadzą na trudne do pojęcia, choć symetryczne i na swój sposób imponujące trybuny.
Po drugie, jego budowa właściwie nie miała sensu. Obiekt o pojemności 59 tysięcy widzów powstał jako „stadion niepodległości” dla ludów Tswana zamieszkujących północ RPA (formalnie niepodległych od 1977), ale ani liczebność, ani status „państwa” nie uzasadniał takiej inwestycji.
Tym bardziej nie miała ona sensu, gdy bantustan przestał istnieć w 1994 roku i ogromny stadion włączono w granice miasta Mahikeng, czyniąc ze stadionu „narodowego” jedynie obiekt o znaczeniu lokalnym. Mmabhato Stadium, dziś noszący nazwę od dawnej stolicy Bophuthatswany, nie ma gospodarza piłkarskiego, przez co pozostaje jednym z najbardziej bezużytecznych obiektów tej skali.
Oczywiście odbywają się tu mecze (w tym wybrane ligowe), koncerty, wiece (w tym Nelsona Mandeli tuż przed włączeniem w granice RPA), czy nawet wystawy i instalacje artystyczne. Na co dzień jednak obiekt ma jedynie funkcję treningową lub eksperymentalną dzięki bieżni o międzynarodowych standardach oraz kompleksowi boisk/kortów do kilku dyscyplin wokół trybun.
Poznaj wszystkie 15 stadionów dodanych na 15 lat Stadiony.net! |
||||
Reklama