Arena Livyi Bereh

Pojemność5 000
Kraj Ukraina
MiastoKijów
KlubyFC Livyi Bereh
Inauguracja 15.10.2022
Czas budowy 2021–2022

Reklama

Arena Livyi Bereh – opis stadionu

Jak doszło do budowy Areny Liwyj Bereh?

Latem 2017, z inicjatywy Mykoły Ławrenko i Mykoły Pawłowa, założony został nowy klub piłkarski FK Liwyj Bereh, z siedzibą na południowych obrzeżach Kijowa, na lewym brzegu Dniepru (stąd nazwa). Klub skupiał się głównie na pracy z młodzieżą, ale w 2020 utworzona została także drużyna seniorów, która wystartowała w rozgrywkach amatorskich. Rok później zespół seniorów przystąpił do rozgrywek drugiej ligi (trzeci poziom rozgrywkowy) i otrzymał status profesjonalny.

Klub od początku stawiał na rozwój własnej infrastruktury, m.in. 23 czerwca 2018 oddano do użytku boisko o wymiarach 60 × 40 m, z trybuną na 500 osób, a 3 lipca 2020 miało miejsce otwarcie pierwszego klubowego stadionu z pełnowymiarową płytą boiska. Obiekt wyposażony został m.in. w sztuczną murawę oraz trybuny na 1350 widzów. Już w 2021, ok. 1,5 km na południowy-wschód od otwartego w 2020 obiektu, rozpoczęła się budowa nowego stadionu piłkarskiego, zgodnego z wymogami organizacji meczów rangi międzynarodowej.

Jak wojna wpłynęła na budowę Areny Liwyj Bereh?

Kiedy pod koniec lutego 2022 doszło do zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę, budowa nowego stadionu została wstrzymana. Większość piłkarzy oraz członków sztabu zespołu, który w momencie rozpoczęcia wojny przebywał na zgrupowaniu w Turcji, podjęła decyzję o pozostaniu za granicą.

Rozgrywki drugiej ligi zostały zakończone w momencie, w którym FK Liwyj Bereh zajmował 2. pozycję w tabeli, w związku z czym klub został uprawniony do awansu. Kierownictwo podjęło jednak decyzję o nie przystąpieniu drużyny seniorów do rozgrywek w sezonie 2022/23. Działalność akademii oraz budowę stadionu, pomimo trwającej wojny, wznowiono w kwietniu 2022.

Kiedy otwarto nowy stadion FK Liwyj Bereh?

Po około pół roku budowę udało się dokończyć i 15 października 2022 miało miejsce otwarcie nowego stadionu, co w warunkach wojennych stanowiło ewenement, ale było też manifestacją siły i niezłomności. Na inauguracji obecny był m.in. prezes ukraińskiej federacji piłkarskiej Andrij Pawełko i wielu innych wysokich rangą działaczy, a także konsul honorowy Litwy. W dniu otwarcia rozegrano turniej piłkarski dla dzieci, nie zabrakło też akcentów patriotycznych.

Czym charakteryzuje się Arena Liwyj Bereh?

Stadion posiada cztery wolnostojące, zadaszone trybuny po każdej ze stron boiska, a jego pojemność wynosi ok. 5000 widzów. Na trybunach zainstalowano plastikowe krzesełka, które tworzą mozaikę złożoną z kolorów: żółtego, zielonego i czarnego. W narożnikach stoją cztery maszty oświetleniowe. Boisko ma naturalną murawę i wyposażone zostało w system podgrzewania oraz automatycznego nawadniania. Trybuna główna z lożami w górnej części znajduje się po stronie południowej; na przeciwległej trybunie, w jej centralnej części, zamontowano telebim.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2022