Tsentralnyi Miskyi Stadion

Pojemność15 600
Kraj Ukraina
MiastoMikołajów
KlubyMFK Mykolaiv
Inne nazwy Sudostroitieł (1965–1992), Ewis (1992–1994)
Nazwy potoczne Mikołajowskie Łużniki
Oświetlenie 1200 lux
Inauguracja 26.09.1965
Czas budowy 1962–1965
Koszt 680 tys. rubli
Projekt Giprograd, gł. arch. A. K. Maroczinski
Wykonawca SU-11, SU-621, Zielenstroj, Nikołajewspecstroj
Adres ul. Sportiwnaja 1/1, 54015 Mikołajów

Reklama

Tsentralnyi Miskyi Stadion – opis stadionu

Kiedy powstał Centralny Stadion Miejski w Mikołajowie?

Budowa stadionu rozpoczęła się w 1962 i trwała trzy lata. Głównym inicjatorem budowy był I sekretarz Komitetu Miejskiego KPU, Władimir Waslajew. Obiekt stanął w miejscu dawnego wysypiska śmieci i powstał bez pomocy ze strony władz centralnych. Jako nowy główny stadion miejski zastąpił w tej roli zbyt mały i przestarzały stadion Awangard (od 1967 pod nazwą Pionier).

Projekt stadionu został przygotowany przez instytut urbanistyki Giprograd, a jego głównym architektem był A. K. Maroczinski. Prace budowlane wykonały przedsiębiorstwa SU-11, SU-621, Zielenstroj i Nikołajewspecstroj. Przy budowie, w ramach czynu społecznego, pomagało wielu mieszkańców miasta, zwłaszcza młodzież. Koszt budowy wyniósł 680 tys. rubli.

Pod koniec prac władze w Moskwie wydały dekret zakazujący budowy obiektów o przeznaczeniu innym, niż przemysłowe, ale ponieważ konstrukcja stadionu w Mikołajowie była już w zaawansowanym stadium, udało się ją dokończyć.

Jak wyglądało otwarcie stadionu w Mikołajowie?

Otwarcie stadionu miało miejsce 26 września 1965, w robotnicze święto stoczniowców. Na inaugurację zaproszono drużynę CSKA Moskwa, z którą miejscowy Sudostroitieł (obecny MFK Mikołajów), przy 40-tysięcznej publiczności, zremisował 0:0. Nowy obiekt otrzymał nazwę Sudostroitieł („stoczniowiec”), tak jak grająca na nim drużyna. Potocznie zwany był też „mikołajowskimi Łużnikami” (w nawiązaniu do stadionu Łużniki w Moskwie).

Jakie były dalsze losy mikołajowskiego stadionu?

Na początku lat 90. stadion na krótko zmienił nazwę na Ewis, od sponsorującej klub fabryki, później zyskał miano Centralnego Miejskiego Stadionu. Od początku XXI wieku przeprowadzono na nim kilka modernizacji, remontując m.in. pomieszczenia administracyjne, wymieniając oświetlenie czy instalując plastikowe krzesełka w miejsce drewnianych ławek.

21 września 2014 na płycie boiska 1200 osób ustawiło się tak, aby utworzyć widoczną z góry wielką literę N, bijąc pod tym względem rekord guinessa. Kolejne 1000 osób utworzyło następne litery, układając się w napis „No war” („Nie dla wojny”), w proteście przeciwko rozpoczętej kilka miesięcy wcześniej wojnie w Donbasie.

Rankiem 28 czerwca 2022, kilka miesięcy po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę, w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Mikołajów, jedna z rakiet uderzyła w stadion, spadając na bieżnię, tuż przed trybuną główną. W momencie uderzenia nikogo nie było na stadionie, dzięki czemu żadna osoba nie ucierpiała. Siła uderzenia spowodowała jednak szkody w budynku administracyjnym, a w miejscu, w którym spadła rakieta, powstał krater o szerokości 15 m i głębokości 5 m.

Jak wygląda Centralny Stadion w Mikołajowie?

Stadion posiada bieżnię lekkoatletyczną, którą ze wszystkich stron otaczają trybuny oparte na wałach ziemnych. Po instalacji plastikowych krzesełek (w większości w barwie niebieskiej), pojemność stadionu wynosi 15 600 widzów. Trybuna główna, z pomieszczeniami administracyjnymi i zapleczem, znajduje się po stronie zachodniej. W narożnikach stoją cztery maszty oświetleniowe, a na północnym łuku elektroniczna tablica wyników. W otoczeniu obiektu znajduje się kilka boisk treningowych.

Reklama

Zdjęcia