Opus Arena

Pojemność13 005
Kraj Chorwacja
MiastoOsijek
KlubyNK Osjiek
Inne nazwy Stadion Pampas
Inauguracja 22.07.2023
Czas budowy 2018–2023
Koszt 65 mln € (72,8 mln $)
Projekt Sirrah projekt
Wykonawca Eurokamen, Strabag

Reklama

Opus Arena – opis stadionu

Jak doszło do budowy nowego stadionu dla NK Osijek?

Powstanie nowego obiektu w Osijeku związane jest z przejęciem udziałów w NK Osijek przez węgierskiego biznesmena Lőrinca Mészárosa i Chorwata Ivana Meštrovicia w lutym 2016, którzy najpierw uchronili klub przed bankructwem, a następnie postanowili zadbać o jego infrastrukturę.

Początkowo mówiło się o przebudowie dotychczasowego stadionu Gradski vrt, który po modernizacji miał pomieścić 12 000 widzów, choć pojawiły się nawet spekulacje o możliwości budowy w Osijeku chorwackiego stadionu narodowego przy odpowiednim wsparciu ze strony rządu i federacji piłkarskiej.

Tymczasem w czerwcu 2017 klub sfinalizował kupno 15,3 ha terenu w zachodniej części miasta, w okolicy zwanej „Pampas”. Pierwsze plany zakładały tam budowę wyłącznie nowego ośrodka treningowego jedynie ze skromnym stadionem. Głównym obiektem NK Osijek powinien pozostać stadion Gradski vrt, który miał zostać przebudowany.

Z czasem plany jednak zmieniono, a zamiast niewielkiego obiektu pomocniczego, przy kompleksie treningowym powstać miał nowy, typowo piłkarski stadion na 12 000 widzów, przyszły dom piłkarzy NK Osijek. W nawiązaniu do nazwy okolicy, w fazie planowania i budowy obiekt najczęściej określany był mianem „Stadion Pampas”.

Jak przebiegała budowa nowego stadionu dla NK Osijek?

Relację z budowy nowego stadionu NK Osijek można zobaczyć na osobnej podstronie

19 kwietnia 2018 zaprezentowana została koncepcja nowego stadionu wraz z całym kompleksem treningowym. Projekt przygotowało lokalne studio Sirrah projekt. Niedługo po prezentacji rozpoczęły się prace przygotowujące teren pod przyszłą inwestycję. Po uporządkowaniu działki należało jeszcze podnieść poziom gruntu o 1,5 m, co kosztowało sporo czasu i wysiłku.

Koncepcję architektoniczną nowego stadionu NK Osijek można zobaczyć na osobnej podstronie

W kwietniu i maju 2019 w ziemię na głębokość 12 m wbito tysiąc pali, które miały zapewnić stabilność przyszłego stadionu. Na początku sierpnia 2019 wyłoniono głównego wykonawcę obiektu, którym zostało miejscowe przedsiębiorstwo Eurokamen. Właściwa budowa stadionu rozpoczęła się we wrześniu 2019.

Lokalna firma słabo radziła sobie jednak z trudami wielkiego przedsięwzięcia i postępy na placu budowy były znacznie wolniejsze niż zakładano. 30 listopada 2021 klub podpisał umowę z austriacką firmą Strabag, która miała wesprzeć Eurokamen w dokończeniu budowy, a 1 marca 2022 umowa z Eurokamenem została całkowicie zerwana i na placu budowy pozostał jedynie Strabag, wspomagany przez węgierski Pharos 95.

Dokonano także niedużych zmian w projekcie, rezygnując m.in. z saun i jacuzzi dla gości VIP. Z drugiej strony nieznacznie zwiększono pojemność areny, do 13 005 widzów.

Jakie były koszty budowy nowego stadionu NK Osijek?

Pierwotnie zakładany koszt (35 mln €) w związku z pandemią COVID-19, wojną na Ukrainie, wzrostem cen materiałów budowlanych, problemami głównego wykonawcy oraz innymi czynnikami, wzrósł do 65 mln €. Znacznie wydłużył się też termin oddania do użytku (początkowo zakładano, że stadion będzie gotowy już na przełomie 2019 i 2020).

Stadion powstał głównie ze środków właścicieli klubu, co czyni go największą prywatną inwestycją w historii miasta. Budowa wsparta była dofinansowaniem od węgierskiego rządu (w momencie prezentacji koncepcji stadionu podawano, że wynosi ono 6,6 mln €). W listopadzie 2019 skromną dotację w wysokości 1 mln € zapowiedział także prezes Chorwackiego Związku Piłki Nożnej, Davor Šuker, notabene pochodzący z Osijeka.

W uzyskaniu dofinansowania od węgierskiego rządu pomogły zapewne koneksje Mészárosa, jednego z najbogatszych ludzi na Węgrzech, z premierem Węgier Viktorem Orbánem. Rządowa pomoc wpisuje się w politykę wspierania przez Węgry klubów piłkarskich w krajach ościennych, w regionach związanych historycznie z Węgrami i z udziałem węgierskiej mniejszości.

Kiedy otwarto nowy stadion w Osijeku?

29 czerwca 2023 ogłoszono, że sponsorem tytularnym stadionu będzie węgierski holding Opus Global, a obiekt będzie nosił nazwę Opus Arena. 1 lipca na stadionie zorganizowano dzień otwarty, podczas którego kibice mieli okazję po raz pierwszy wejść na trybuny nowej areny. Otwarcie stadionu miało miejsce 22 lipca 2023 przy okazji meczu pierwszej kolejki nowego sezonu ligowego NK Osijek – Slaven Belupo (6:1).

Jak wygląda Opus Arena?

Nowy stadion posiada prostokątny, typowo piłkarski układ trybun. Jednopoziomowa widownia otocza boisko ze wszystkich stron, a trybuna główna, z zapleczem i miejscami VIP, znajduje się po zachodniej stronie. Krzesełka na trybunach mają barwy regionu (Slavonii), miasta oraz klubu (niebieski i biały). Pojemność areny wynosi 13 005 widzów.

Na trybunie głównej znajdują się 454 miejsca VIP oraz 9 skyboxów. Na stadionie jest także 90 miejsc dla dziennikarzy i 244 miejsca dla osób niepełnosprawnych. W dwóch narożnikach umieszczone zostały telebimy. Boisko posiada hybrydową murawę i wyposażone jest w system podgrzewania. Trybuny są w pełni przykryte zadaszeniem, pod którym umieszczono reflektory oświetleniowe.

Dach wykracza poza obrys trybun, kryjąc również część przedpola na zewnątrz obiektu. Zewnętrzną część trybun okrywa translucentna opaska, mogąca być nocą podświetlana. Przed elewacją stanął rząd metalowych słupów, które podtrzymują zadaszenie i budzą skojarzenia z nowym stadionem w Bordeaux.

Obiekt powstał w zachodniej części Osijeku, w okolicy zwanej „Pampas”, obok brzegów rzeki Drawy oraz hipodromu. W otoczeniu stadionu powstał cały kompleks siedmiu boisk treningowych służący klubowej akademii, a także parking na 890 pojazdów.

Komu służy Opus Arena?

Stadion spełnia wymagania 4. kategorii UEFA i może gościć mecze rangi krajowej i międzynarodowej na najwyższym poziomie. Jest to najnowocześniejszy stadion w Chorwacji oraz w całym regionie, pierwszy w kraju z pełnym zadaszeniem trybun. Głównym użytkownikiem areny są piłkarze NK Osijek, ma na niej również grywać reprezentacja Chorwacji.

Jak zmieniła się rola poprzedniego stadionu NK Osijek po otwarciu Opus Areny?

Po otwarciu nowego obiektu, ze starego stadionu Gradski vrt korzystają rezerwy NK Osijek. Jako obiekt z bieżnią będzie on także służyć lekkiej atletyce oraz mieszkańcom do rekreacyjnego uprawiania sportu.

Reklama

Zdjęcia