GIO Stadium Canberra

Pojemność25 011
Kraj Australia
MiastoCanberra
Kluby-
Inauguracja 1977
Renowacje 1997
Rekord frekwencji 28 753 (Super 12 Final, 2004)
Adres Battye Street, Bruce ACT 2617, Australia

Reklama

GIO Stadium Canberra – opis stadionu

Zlokalizowany na zachodnich obrzeżach Canberry stadion początkowo nosił nazwę Bruce Stadium, od nazwy przedmieścia. W chwili otwarcia w 1977 roku obiekt miał układ lekkoatletyczny i gościł znaczące imprezy właśnie w lekkoatletyce – Pacific Conference Games oraz Mistrzostwa Świata IAAF. Otrzymał nawet miano narodowego stadionu lekkoatletycznego.

W drugiej połowie lat 1980. doszło jednak do znaczącej zmiany. Bieżnię zdemontowano, a dzięki powstałemu w ten sposób miejscu mogły się tu odbywać zawody w futbolu australijskim, który korzysta z owalnego boiska. Eksperymentowano nawet z krykietem, ale ten nie zagościł na stałe.

Od 1997 roku stadion stał się „prostokątny” – trybuny wkopano głębiej w ziemię, przybliżając je do obniżonego boiska. To oznaczało koniec futbolu australijskiego i okres dominacji rugby oraz piłki nożnej. Dla tych dyscyplin obiekt przebudowano przy okazji Igrzysk Olimpijskich w Sydney w 2000, choć ostateczny koszt modernizacji wielokrotnie przekroczył oczekiwania.

Dwa kluby piłkarskie – Canberra City FC oraz Canbera Cosmos próbowały zadomowić się na obiekcie, jednak oba przeszły do historii. Trzecia próba miała miejsce w 2009, gdy Canberra starała się o miejsce w lidze piłkarskiej A-League. Próby spełzły jednak na niczym, przez co tylko okazjonalnie odbywają się tu mecze piłkarskie.

Od lat pojawiają się plany zmiany stadionu na inny, jednak żadna wizja nie została dotąd zrealizowana.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2013