Mistrzostwa Świata 2026: Przewodnik po wszystkich stadionach z USA

źródło: stadiony.net; autor: Kuba Kowalski

Mistrzostwa Świata 2026: Przewodnik po wszystkich stadionach z USA Każdy mundial to wyjątkowe wydarzenie. Co cztery lata turniej przenosi widzów w inną część globu, oferując świeże spojrzenie na piękno piłki nożnej. Czego tym razem można spodziewać się w USA? A przede wszystkim - jakie stadiony będą gościć uczestniczące drużyny?

Reklama

Przed nami pierwsze w historii mistrzostwa świata w piłce nożnej, podczas których mecze będą rozgrywane w trzech różnych krajach. Przewodnik po stadionach Mistrzostw Świata 2026 stworzyliśmy już wcześniej, ale teraz skupimy się na miejscu, w którym zorganizowana zostanie większość meczów - USA. Poznaj wszystkie stadiony z tego kraju, na których zobaczymy najlepsze drużyny narodowe świata.

AT&T Stadium

Znany jako "Jerry's World", ten gigant może pomieścić 80 000 fanów i ma rozsuwany dach. Jego kolosalny ekran wideo HD może sprawić, że kibice poczują się jak w grze wideo. Powtórki goli na Mistrzostwach Świata już nigdy nie będą takie same!

MetLife Stadium

Choć formalnie jest własnością publiczną, stadion ten został sfinansowany przez dwóch głównych najemców - kluby NFL Jets i Giants. Będzie to trzeci co do wielkości stadion na mistrzostwach, ponieważ drugim co do wielkości obiektem będzie Estadio Azteca.

MetLife Stadium© joevare

Arrowhead Stadium

Arrowhead ma unikalny układ, z drugim poziomem przypominającym miskę ściętą na obu końcach. Te końce idealnie pasują do ekranów w kształcie piłki nożnej. Gruntowna modernizacja nastąpiła dopiero w 2007 roku i była warta około 6 razy więcej niż koszt oryginalnego stadionu.

Mercedes-Benz Stadium

Czy jest to najpiękniejszy stadion ze wszystkich przyszłych aren Mistrzostw Świata? Najbardziej charakterystyczną częścią nie jest jednak miejsce, w którym siedzą kibice, ale to, co wisi nad ich głowami. Ośmiokątny dach stadionu to ogromna konstrukcja ważąca 27 500 ton!

NRG Stadium

Prace budowlane nad obiektem ze 166 skyboxami i 7000 miejscami premium rozpoczęły się w marcu 2000 roku i zostały przeprowadzone w ciągu zaledwie 30 miesięcy przez dwóch gigantów - Manhattan i Skanska. Obiekt kosztował ponad 350 mln $ i przeszedł kilka renowacji.

NRG Stadium© Ed Schipul (cc: by)

Levi's Stadium

Projekt, którego koszt szacuje się na 1,27 mld $, został w większości sfinansowany przez miasto poprzez pożyczki i podatki, a 49ers dołożyli pozostałą część. Santa Clara, gdzie znajduje się stadion, jest domem dla wielu firm z branży zaawansowanych technologii.

SoFi Stadium

Największą ozdobą, w dosłownym tego słowa znaczeniu, jest skomplikowany dach stadionu, spoczywający na 37 kolumnach. Chociaż znaczna część dachu opiera się na technologii lin rozciągających, liczby podane przez producenta dachu są oszałamiające. Czy SoFi Stadium będzie areną finałową?

Gillette Stadium

Oprócz Patriots i Revolution (oba są własnością Krafta), stadion jest używany przez drużynę futbolową NCAA UMass Minutemen. Był także gospodarzem wielu międzynarodowych wydarzeń, w tym meczów Złotego Pucharu CONCACAF czy Mistrzostw Świata Kobiet.

Gillette Stadium© James Wellman

Lincoln Financial Field

Trzypoziomowe trybuny oferują prawie 70 000 miejsc siedzących i miejsce na przyszłą rozbudowę. Na razie jednak poważnym zmianom uległa jedynie infrastruktura. Od czasu założenia miasta, w którym znajduje się obiekt, w 1698 roku przez Williama Penna, Filadelfia jest jednym z najważniejszych i najbardziej wyjątkowych amerykańskich miast.

Lumen Field

Największy stadion w Seattle został zbudowany w pobliżu doków i zaledwie kilka przecznic od centrum miasta. Budowa została przeprowadzona w latach 2000-2002. Trybuny stadionu mają niekonwencjonalny kształt, a z niektórych miejsc kibice mogą zobaczyć wieżowce Seattle.

Hard Rock Stadium

Budowa zupełnie nowego stadionu futbolowego w Miami była inicjatywą założyciela drużyny NFL Dolphins, Joe Robbiego. Nowe siedzenia zostały zainstalowane na sezon 2015 NFL, ale znacznie większe zmiany nadeszły w 2016 roku. W ciągu zaledwie dziewięciu miesięcy zbudowano spektakularne zadaszenie.

Hard Rock Stadium© Miami Dolphins

Reklama