UEFA: Oficjalne ogłoszenie gospodarzy EURO 2028 i EURO 2032

źródło: Stadiony.net; autor: Kuba Kowalski

UEFA: Oficjalne ogłoszenie gospodarzy EURO 2028 i EURO 2032 UEFA oficjalnie ogłosiła, że Wielka Brytania i Irlandia będą gospodarzami Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2028 roku, podczas gdy Włochy i Turcja będą współorganizatorami tej imprezy w 2032 roku.

Reklama

Stadiony organizujące EURO 2028

Decyzja została podjęta po tym, jak Turcja wycofała się z rywalizacji o organizację EURO 2028, pozostawiając Anglię, Irlandię Północną, Irlandię, Szkocję i Walię jako jedynych wspólnych oferentów tego turnieju. Ostateczna decyzja została zatwierdzona przez komitet wykonawczy UEFA.

Stadiony, które zostały zaproponowane do organizacji EURO 2028 to:

Warto dodać, że nie wszystkie stadiony są już gotowe do przyjęcia tak wielkiego wydarzenia. Niektóre z nich, jak opuszczony Casement Park w Belfaście, wymagają jeszcze modernizacji. Natomiast nowy stadion Evertonu w Bramley-Moore Dock jest wciąż w budowie.

Tottenham Hotspur Stadium© Diego Crespo

Wszyscy zagrają w eliminacjach

W kontekście kwalifikacji do EURO 2028, UEFA chce, aby wszystkie pięć krajów-gospodarzy brało udział w grupach kwalifikacyjnych, przy czym tylko dwie automatyczne miejsca będą zarezerwowane dla krajów-gospodarzy, które nie zakwalifikują się. Jeśli więcej niż dwóch z pięciu gospodarzy nie zakwalifikuje się do turnieju, tylko dwa z najlepszymi wynikami zapewnią sobie miejsca gospodarzy. Nie ma gwarancji, że wszystkie pięć będzie uczestniczyć w finałach.

Wielka Brytania i Irlandia mają za sobą doświadczenie w organizacji dużych imprez piłkarskich. Anglia była gospodarzem Mistrzostw Europy w 1996 roku, a Anglia i Szkocja były gospodarzami meczów podczas ostatnich Mistrzostw Europy w 2021 roku.

Stadio Diego Armando Maradona© Instagram: @dronaut.video

Włochy i Turcja organizatorami EURO 2032

Z kolei Włosi i Turcy przedstawili po 10 stadionów, które są brane pod uwagę w kontekście organizacji EURO 2032. Ostatecznie zostanie wybranych po 5 aren z każdego państwa. Na ten moment szerokie listy prezentują się następująco:

Włochy:

Turcja:

Finalna lista będzie ogłoszona w 2026 roku.

Zobacz też filmik, w którym omówiliśmy kandydaturę Wielkiej Brytanii i Irlandii:

Reklama