Polska: Frekwencja na stadionach Ekstraklasy | 13. kolejka sezonu 2023/24

źródło: Stadiony.net; autor: Mateusz Osmola

Polska: Frekwencja na stadionach Ekstraklasy | 13. kolejka sezonu 2023/24 Za nami kolejna runda zmagań najlepszej ligi na świecie. Na ekstraklasowych boiskach działo się niezmiennie sporo, bo Ruch powrócił do Chorzowa, na mecz przyjaźni do Krakowa udał się Lech, a na ŁKS i Pogoń wybrały się liczne delegacje kolejno Torcidy i Jagi. Zapraszamy na raport z trybun 13. kolejki Ekstraklasy.

Reklama

Ruch powrócił do Kotła Czarownic

Niebiescy z powodu braków infrastrukturalnych na stadionie przy Cichej od początku roku zmuszeni byli swoje domowe mecze rozgrywać w Gliwicach. Jednak ten czas już minął i kibice z Chorzowa wreszcie mogli cieszyć się gra swoich ulubieńców we własnym mieście. Jeszcze minie trochę czasu zanim Ruch będzie mógł znowu wystąpić w swoim dotychczasowym domu, ale przynajmniej fani nie muszą już jeździć przez całą aglomerację, by korzystać z gościnności Piasta. Teraz wystarczy udać się do pobliskiego parku chorzowskiego na legendarny Stadion Śląski.

Niebiescy ostatni raz zagrali w Kotle Czarownic aż 14 lat temu. Dodajmy, że chorzowski gigant wyglądał wtedy zupełnie inaczej. Po modernizacji obiekt może pomieścić ponad 54 000 widzów, a na zeszłotygodniowym starciu za Śląskiem Wrocław na trybunach zasiadło blisko 30 000 kibiców Niebieskich. Niestety, na mecz nie mogli przyjechać sympatycy gości, bo arena nie posiada (jeszcze) wydzielonej strefy dla przyjezdnych.  W sobotę miejscowy fani i organizatorzy zadbali o gorącą atmosferę. Był głośny doping, flagowisko, race, a nawet pokaz laserów. Niebieskich wspierali fani Wisły Kraków i Widzewa Łódź.

Stadion Śląski© stadionowioprawcy.net

Działacze Śląska po zakończonym remisem 2:2 spotkaniu narzekał na zachowanie miejscowych fanów, których postawa zdaniem obozu klubu z Wrocławia była poniżej wszelkiej godności. Fani Ruchu mieli zachowywać się wrogo i wulgarnie wobec przyjezdnych. Starcie Niebiskich z Wojskowymi z trybun oglądała najwyższa liczba widzów w kolejce.

Mecz zgody w Krakowie, liczne ekipy z Białegostoku i Zabrza

W Krakowie odbył się drugi z rzędu mecz zgody dla Kolejorza. Po zeszłotygodniowym starciu z ŁKS-em przy Bułgarskiej tym razem Lech wybrał się do stolicy Małopolski na mecz z Cracovią (1:1). Sympatycy obu drużyn zasiedli wspólnie na sektorze Pasów i na podwieszonej sektorówce zaprezentowali wizerunki sześciu kibiców - po trzech Cracovii i Lecha wraz z transparentem: "Już od wielu lat z Kolejorzem Cracovia". Na trybunach pojawiło się 10 082 osób, w tym ok. 550 z Poznania.

Wyjazdowy rekord kolejki należy do fanów Jagi, którzy w Szczecinie na mecz z Pogonią (2:1) stawili się w aż 850 głów. W klatce zapłonęły race i pojawiło się hasło: „PKP - Polska Kocha Piłkę”, które potem zmieniło się w wymowne „Polska Kocha Piro”. Transparent nawiązywał do 20-lecia pierwszego pociagu specjalnego kibiców Jagielloni. Portowcy rozwinęli sektorówkę z datą powstania klubu i zaprezentowali kartoniadę celebrującą 15-lecie FC Wysoka Kamieńska.

Stadion Cracovii© stadionowioprawcy.net

Na mecz z ŁKS-em przyjechało ponad 700 osób spod znaku Torcidy. Goście sprawili beniaminkowi srogie lanie, wygrywając aż 5:0. Było ultrasowanie na całego i hasło, że klub potrzebuje nowego właściciela od zaraz. Po porażce Legii ze Stalą Mielec w Warszawie (1:3) Żyleta wygwizdała piłkarzy, ale skandowała nazwisko trenera Kosty Runjaicia.

Ogólnie na wszystkich meczach 13. kolejki Ekstraklasy na trybunach zasiadło 109 106  kibiców.

Frekwencje na każdym meczu 13. kolejki Ekstraklasy

Poniżej przedstawiamy frekwencje z wszystkich dziewięciu meczów, które odbyły się w minionej rundzie.

Ranking frekwencji na meczach 13. kolejki PKO Ekstraklasy:

FrekwencjaW tym goście% wypełnienia stadionu MeczStadion
29 089 0 (brak sektora gości) 53% Ruch Chorzów - Śląsk Wrocław Stadion Śląski
23 314 100 75% Legia Warszawa - Stal Mielec Stadion Wojska Polskiego
18 142 850 86%  Pogoń Szczecin - Jagiellonia Białystok Stadion Floriana Krygiera
10 082 550 67% Cracovia - Lech Poznań Stadion Józefa Piłsudskiego
8580 100 55% Korona Kielce - Puszcza Niepołomice Suzuki Arena
8247 711 46% ŁKS Łódź - Górnik Zabrze Stadion Władysława Króla
5500 300 100% Raków Częstochowa - Widzew Łódź Stadion Rakowa
4878 200 30% Zagłębie Lubin - Radomiak Radom KGHM Zagłębie Arena
1274 25 24% Warta Poznań - Piast Gliwice  Stadion Dyskobolii
Stadion im. Władysława Króla© stadionowioprawcy.net

Reklama