Wielka Brytania: Euro 2028 na stadionie z 3. ligi?

źródło: Stadiony.net; autor: Kuba Kowalski

Wielka Brytania: Euro 2028 na stadionie z 3. ligi? To możliwe, jeśli gospodarzami imprezy zostaną Wielka Brytania i Irlandia. Na liście wybranych przez FA obiektów nie znalazło się natomiast wystarczająco miejsca dla niektórych stadionów ekip z top 6 Premier League.

Reklama

Do rozpoczęcia prestiżowego turnieju zostało niespełna 6 lat, co oznacza, że czas najwyższy na wybór gospodarza. Oprócz wspomnianych faworytów, do przeprowadzenia imprezy swoją chęć wyraziły również federacje turecka i rosyjska. 

Anglicy będą mogli zgłosić 6 stadionów, na których swoje mecze będą mogli rozgrywać najlepsi piłkarze Starego Kontynentu. Na ten moment wytypowanych jest wstępnie 10 obiektów: Wembley, Old Trafford, Villa Park, St. James' Park, Everton Stadium oraz Tottenham Hotspur Stadium. Brane pod uwagę są też Stadium of Light, Etihad Stadium i London Stadium, a największą niespodzianką jest Stadium mk - arena MK Dons występującego w League One.

Stadium mk© Matt Rayns - Groundhopper

W towarzystwie tak wielkich stadionów jak Wembley, Tottenham Hotspur Stadium czy Old Trafford, obiekt w Milton Keynes nie powala na kolana. Klub MK Dons, który rozgrywa tam na co dzień swoje mecze, istnieje dopiero 18 lat, a arena mieści 30 500 osób. Została jednak już sprawdzona przy okazji kobiecego Euro rozgrywanego w tym roku oraz wielokrotnie podczas meczów reprezentacji U-21.

Położenie Milton Keynes na pewno działa na korzyść domu klubu League One. Leży bowiem blisko Londynu, co ułatwiłoby kibicom dostanie się na obiekt. Stolica Anglii posiada wiele większych klubowych aren, lecz ze względów logistycznych nie może użyć ich wszystkich podczas turnieju.

Mimo przedstawionej możliwości rozegrania meczów Euro 2028 na Stadium mk, na liście stworzonej przez FA zabrakło obiektów rozpoznawalnych na całym świecie. Kibice na próżno próbowali doszukać się Anfield bądź Stamford Bridge, które nie spełniają wymogów UEFA.

Stadium mk© John Lord (CC BY 2.0)

Co z resztą federacji, które brane są pod uwagę razem z Anglikami? Irlandia zdecydowana jest na dwa stadiony, których będą gotowi użyć, jeśli kandydatura państw wyspiarskich zostanie rozpatrzona pozytywnie. Są to mieszczące się w Dublinie Aviva Stadium oraz potężny Croke Park. Szkocja, Walia oraz Irlandia Północna będą mogły natomiast wybrać po jednym obiekcie.

Którekolwiek areny zostaną wyznaczone, dla żyjących piłką nożną Brytyjczyków Euro na wyłączność byłoby wielkim wydarzeniem, pierwszym od 26 lat. Wtedy, w roku 1996, przyjęli najlepsze drużyny Europy, a mistrzostwa zostały zapamiętane dzięki świetnej postawie Czechów. Zespół z Nedvedem i Poborskym w składzie przegrał dopiero w finale.

Reklama