EURO 2028: UEFA rozpoczyna proces wyboru gospodarza turnieju

źródło: własne [KT]; autor: Karol Tatar

EURO 2028: UEFA rozpoczyna proces wyboru gospodarza turnieju UEFA oficjalnie rozpoczęła proces wyboru gospodarza (lub gospodarzy) UEFA EURO 2028. Ostateczna decyzja zostanie ogłoszona we wrześniu 2023 roku.

Reklama

Maksymalnie dwóch gospodarzy z automatycznym awansem

W ramach procesu wyboru gospodarza (lub gospodarzy) UEFA określiła, że w celu zapewnienia zgodności z formatem sportowym i komercyjnym rozgrywek, automatyczna kwalifikacja drużyny (lub drużyn) organizatorów powinna być gwarantowana tylko dla jednego gospodarza lub maksymalnie dwóch wspólnych kandydatur, analogicznie do tego typu procesów z przeszłości.

- „W przypadku więcej niż dwóch kandydatur, automatyczna kwalifikacja wszystkich zespołów gospodarzy nie może być zagwarantowana i będzie podlegała decyzji, która zostanie podjęta w połączeniu z decyzjami związanymi z zasadami kwalifikacji” - informuje Unia Europejskich Związków Piłkarskich.

UEFA Euro 2028© UEFA

Wymagania infrastrukturalne i sportowe

Zainteresowani kandydaci będą musieli spełnić szereg wymagań infrastrukturalnych, w tym zapewnić określoną liczbę stadionów o minimalnej pojemności miejsc siedzących. Potencjalni gospodarze powinni złożyć wniosek wskazując 10 aren o następujących pojemnościach minimalnych:

  • Minimum jeden stadion na co najmniej 60 tys. miejsc siedzących;
  • Minimum jeden stadion, a najlepiej dwa obiekty na co najmniej 50 tys. miejsc siedzących;
  • Minimum cztery stadiony na co najmniej 40 tys. miejsc siedzących;
  • Minimum trzy stadiony na co najmniej 30 tys. miejsc siedzących.

Na chwilę obecną UEFA nie opublikowała jeszcze żadnego regulaminu rozgrywek na 18. turniej o mistrzostwo Europy. Informacje dotyczące terminarza, liczby uczestniczących drużyn oraz liczby meczów są tymczasowe i mogą ulec zmianie w przyszłości. Można jedynie snuć domysły, że założenia będa podobne jak w przypadku turnieju we Francji w 2016 roku.

Stadio San Siro© Simonetta Viterbi (cc: by)

Finałowe rozstrzygnięcie w 2023 roku

Wraz z zapowiedzią UEFA poznajemy również harmonogram całego postępowania. Wszelkie zainteresowane federacje muszą potwierdzić swoje chęci organizacyjne do 23 marca 2022 roku.

Tydzień później oferenci będą mieli dostęp do wymagań ofertowych, a ostateczna publikacja wszystkich kandydatur została ustalona na 5 kwietnia 2022 roku. Termin składania ostatecznej dokumentacji przetargowej upłynie natomiast 12 kwietnia 2023 roku. Ostateczna decyzja zostanie ogłoszona we wrześniu 2023 roku.

Kilka federacji narodowych zgłosiło już wstępne zainteresowanie organizacją EURO w 2028 roku. Pojawiły się pogłoski o ofertach z Turcji, Rumuni, Grecji, i wspólnej od Bułgarii i Serbii. Bazując na wielkim entuzjazmie po wygranej na UEFA EURO 2020, Włochy również chcą zorganizować u siebie kolejny wielki turniej piłkarski. Gdyby do tego doszło, wymagałoby to solidnych renowacji stadionów.

- „Rozważymy kandydaturę Włoch zarówno na organizację mistrzostw Europy w 2028 roku, jak i mistrzostwa świata FIFA w 2030 roku. Podczas tych drugich, obchodzone będzie stulecie mistrzostw świata” – powiedział na konferencji prasowej prezes Włoskiej Federacji Piłki Nożnej (FIGC), Gabriele Gravina.

Autor: Karol Tatar

Reklama