Argentyna: Prace na El Monumental postępują

źródło: Stadiony.net; autor: Mateusz Osmola

Argentyna: Prace na El Monumental postępują Na stadionie River Plate obecnie realizowany jest drugi etap przebudowy. Estadio Antonio Vespucio Liberti, lepiej znany jako El Monumental dzięki modernizacji stanie się największą areną w całej Ameryce Południowej. Klub pokazał właśnie nowe wizualizacje stadionu po rozbudowie.

Reklama

Drugi etap modernizacji położonego w stolicy Argentyny El Monumental (od kwietnia 2022 roku oficjalna nazwa obiektu to Mâs Monumental) rozpoczął się w marcu 2022 roku. Wcześniej, na przełomie 2020 i 2021 roku, zrealizowano wstępny etap inwestycji, obejmujący likwidację bieżni lekkoatletycznej i obniżenie niecki stadionu o 1,8 m. Następnie powstało nowe boisko, które zyskało usprawniony system drenażu i hybrydową murawę.

Mas Monumental© Club Atlético River Plate

W ramach kolejnej fazy przebudowy wzniesione zostaną nowe, dolne kondygnacje trybun, a na całym stadionie zainstalowane zostaną nowe krzesełka. Ma się ona zakończyć w lutym 2023 roku, kiedy to będzie gotowy dolny poziom trybun po stronie północnej, wschodniej i południowej. Zredukowana zostanie też liczba miejsc stojących, które po przebudowie pozostawione zostaną jedynie w dolnych kondygnacjach trybun za bramkami. Zwiększy to proporcje krzesełek do miejsc stojących z dotychczasowych 55/45% na 79/21%.

Zakończenie całej inwestycji planowane jest na lipiec 2024 roku. Wtedy to Mâs Monumental osiągnie pojemność 81 000 miejsc i tym samym stanie się największym stadionem na kontynencie. Zakres prac może robić wrażenie, pomimo że koncepcja przebudowy została znacznie uszczuplona względem ambitnych planów, zaprezentowanych na początku drugiej dekady XXI wieku. Nie powstanie ani pierwotnie zakładane zadaszenie trybun, ani obiekty w otoczeniu stadionu.

Mas Monumental© Club Atlético River Plate

Opublikowane przez klub nowe wizualizacje Mâs Monumental pokazują, że widownia stadionu będzie utrzymana w odcieniach szarości. Jest to wybór nieprzypadkowy, kolor ma reprezentować strategię marki, która ma na celu przekazanie nowoczesności i przestronności oraz osiągnięcie czystego stylu wizualnego. Szarość betonu ponownie stanie się dominującym kolorem na stadionie. Szary kolor nowych siedzeń ma też zastosowanie praktyczne, ponieważ pozwoli na znaczne oszczędności w średnim i długim okresie. Kolor ten ma bowiem dłuższy okres użytkowania na odkrytych stadionach, które są bezpośrednio narażone na działanie promieni UV.

Nowy podręcznik marki klubu zawiera szarość w różnych odcieniach jako kolor uzupełniający do bieli, czerwieni i czerni, które reprezentują River Plate. Jeden z odcieni szarości jest brany za podstawę całkowitego projektu Mâs Monumental, podążając za trendem najważniejszych stadionów na świecie, takich jak między innymi Tottenham Hotspur Stadium, Santiago Bernabéu, SoFi Stadium, Allegiant Stadium, AT&T Stadium i Arena da Baixada – powiedział prezydent River Plate, Jorge Brito, na konferencji prasowej.

Mas Monumental© Obras River Plate

Reklama