Hiszpania: Valencia CF przedstawiła wizualizacje Nou Mestalla

źródło: Stadiony.net; autor: Rafał Dadura

Hiszpania: Valencia CF przedstawiła wizualizacje Nou Mestalla 6-krotny mistrz Hiszpanii, Valencia CF, opublikował uaktualnione plany dotyczące swojego nowego stadionu Nou Mestalla. Do publicznej wiadomości podano też pojemność przyszłego obiektu, która będzie wynosić 49 000. Jednak dzięki możliwości łatwej rozbudowy obiekt będzie mógł pomieścić nawet 70 000 kibiców.

Reklama

Inspiracja kulturą śródziemnomorską i trzy „filary tożsamości”

Szczegółowy projekt zostanie przedstawiony szerszej publiczności, kiedy klub uzyska wszystkie niezbędne pozwolenia od administracji miejskiej. Wiadomo już jednak, że nowy dom Valencia CF będzie czerpał inspirację z miasta i kultury śródziemnomorskiej. Obiekt będzie posiadał, jak nazywają to przedstawiciele klubu, „śródziemnomorskie balkony" inspirowane obecnym stadionem Mestalla.

Ponadto, Nou Mestalla, ma zdecydowanie poprawić wrażenia kibiców dzięki optymalnym widokom i komfortowi, a także dużej restauracji i strefie rozrywki na drugim poziomie trybun. Tożsamość stadionu będzie opierać się na „trzech filarach” do których należą: 
  • niezapomniane wrażenia dostosowane do stylu życia; 
  • łączność i innowacyjność; 
  • gościnność i MICE (od angielskiego: meetings, incentives, conferences and events, czyli: spotkania, zachęty, konferencje i wydarzenia), które zostaną podzielone na segmenty z atrakcjami dla wszystkich odbiorców.

Nou Mestalla© Valencia CF

Oprócz tych wytycznych, trwają prace nad tym, aby projekt stał się w 100% zrównoważony środowiskowo. We współpracy z partnerem technologicznym opracowany został kompletny dach solarny pokryty panelami fotowoltaicznymi. Dzięki ponad 300 słonecznym dniom w roku, którymi cieszy się Walencja, zadaszenie obiektu zostanie wykorzystane do produkcji zielonej energii, z której korzystać będzie nie tylko sam obiekt, ale także okoliczni mieszkańcy. W założeniu ma to być największy dach pokryty panelami słonecznymi w Europie

Zmienna pojemność i ewentualny mundial 2030 na horyzoncie

Istotna jest kwestia wielkości widowni nowego stadionu, która zmieniała się w trakcie tworzenia projektu. W marcu bowiem, klub ogłosił, że Nou Mestalla miał mieć pojemność porównywalną z obecnym obiektem, czyli około 55 000 miejsc, z możliwością „elastycznej i szybkiej rozbudowy", w zależności od zapotrzebowania, do 70 000 miejsc. 

Nou Mestalla© Valencia CF

Teraz, te plany uległy nieznacznej zmianie, które objaśnia dyrektor operacyjny Valencii, Christian Schneider: „Wystąpiliśmy o licencję na 70 000 miejsc, ale wstępnie zdecydowaliśmy się na 49 000. Zmiana dotyczy trzeciego poziomu trybun. Istnieją dwa powody, dla których zdecydowaliśmy się na pojemność 49 000. Pierwszy jest taki, że przy obecnej średniej frekwencji stadion zapełniał by się jedynie w połowie, a to utrudniłoby nam działalność sportową. Stadion będzie można jednak stopniowo powiększać. Jeśli Hiszpania zostanie gospodarzem Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2030 roku, będziemy mogli go łatwo rozbudować. Nie chcemy, aby ten stadion stał nieużywany, ale raczej, aby był wykorzystywany każdego dnia tygodnia i pozostałnie otwarty dla publiczności".

Koszt budowy porównywalny z Wanda Metropolitano

Władze klubu Valencia CF twierdzą, że budowa Nuevo Mestalla, w którą już zainwestowano 172 mln €, po ukończeniu całego projektu kosztować będzie 350 mln €. Jak przekonują, koszt obiektu mierzony w euro na jedno miejsce, wyniesie od około 3 500 € do 4 000 €. To kwota porównywalna z tymi, które poniesiono na rzecz budowy nowego San Mamés w Bilbao czy Wanda Metropolitano w Madrycie. Klub ma nadzieję na rozpoczęcie prac budowlanych w październiku tego roku, ale termin oddania Nuevo Mestalla do użytku, może się przesunąć. Dzisiaj najbardziej prawdopodobną datą jest lato 2025 roku.

Nou Mestalla© Valencia CF

Reklama