Euro 2032: Włosi chcą mistrzostw, ale cztery lata później

źródło: Stadiony.net; autor: Rafał Zagrobelny

Euro 2032: Włosi chcą mistrzostw, ale cztery lata później Czy za dziesięć lat będziemy przeżywać emocje piłkarskich mistrzostw Europy rozgrywanych na włoskich boiskach? Tamtejsza federacja poinformowała, że zamierza powalczyć o Euro 2032. Na Półwyspie Apenińskim zrezygnowali tym samym ze starań o organizację czempionatu w 2028 roku.

Reklama

Ostatnio pisaliśmy o tym, że o organizację Euro 2028 powalczą Brytyjczycy. Wydawało się, że ich najpoważniejszymi konkurentami będą Turcy i Włosi. Wygląda jednak na to, że Italia sama wypisała się z rywalizacji. Celem Włochów będą teraz mistrzostwa rozgrywane cztery lata później.

La Cattedrale© Populous

Włoska federacja piłkarska przekazała, że woli dać sobie więcej czasu na niezbędne przygotowania. Chodzi przede wszystkim o stadiony. We Włoszech nie brakuje kultowych obiektów piłkarskich, ale wiele z nich wymaga modernizacji i nie mówimy tu o kosmetycznych poprawkach.

Największym obiektem na Półwyspie Apenińskim jest futbolowa La Scala, czyli legendarne San Siro. Arena może pomieścić niemal 76 tysięcy widzów. Jeden z najbardziej charakterystycznych stadionów świata ma jednak zostać wyburzony, a w jego miejsce Inter i AC Milan planują postawić nieco mniejszy obiekt, z roboczo ochrzczoną nazwą „Katedra”. Jej pojemność ma oscylować wokół 60 tysięcy.

La Cattedrale© Populous / Nuovo Stadio Milano

Na dziś dzień, drugi co do wielkości stadion w Italii to Stadio Olimpico (70 603 krzesełek). To tutaj odbył się mecz i ceremonia otwarcia ostatniego EURO, a także trzy inne spotkania podczas samego turnieju. Rzymski kolos w przeszłości gościł już mecze finałowe mistrzostw Starego Kontynentu: w 1968 i 1980 roku. Z kolei w 1990 roku rozegrano tutaj finał mistrzostw świata.

Stadio Olimpico© Liam McKay

Spośród pozostałych włoskich stadionów realnym kandydatem do goszczenia mistrzostw Europy wydaje się jeszcze obiekt Juventusu. Allianz Stadium of Turin z pewnością wyróżnia się na tle pozostałych dużych stadionów we Włoszech datą powstania. Arenę postawiono w 2011 roku, ma ponad 41 000 miejsc, parking na 4000 aut i bardzo bogatą infrastrukturę komercyjną.

Allianz Stadium© Ed Rhodes

W kontekście mistrzostw w 2032 roku nie sposób nie wspomnieć o Stadio Diego Armando Maradona. W Neapolu na pewno nie wyobrażają sobie tak wielkiej imprezy bez ich obiektu na mapie. Ale choć dawne Stadio San Paolo przeszło w ostatnim czasie kolejną modernizację, pod kątem mistrzostw z pewnością niezbędne byłoby przeprowadzenie gruntownego remontu.

Stadio Diego Armando Maradona© Instagram: @dronaut.video

Jeżeli Włochom przypadnie ostatecznie zaszczyt organizacji turnieju w 2032 roku, rozpędu nabiorą zapewne plany budowy lub modernizacji stadionów: Romy, Lazio, Fiorentiny oraz Bolonii

Decyzję o tym, gdzie odbędzie się Euro 2032, UEFA podejmie we wrześniu 2023 roku. Aplikacje uwzględniające 10 proponowanych stadionów należy zgłaszać do 12 kwietnia tego roku. Bardzo możliwe, że w turnieju wezmą udział 32 drużyny.

Reklama