Florencja: Osiem koncepcji przebudowy Stadio Artemio Franchi

źródło: własne [TS]; autor: Tomasz Sobura

Florencja: Osiem koncepcji przebudowy Stadio Artemio Franchi Modernizacja stadionu Fiorentiny będzie niezwykle złożonym przedsięwzięciem. Nie brakuje jednak chętnych na opracowanie projektu nowego domu „Violi”. Lista kandydatur została niedawno zawężona do ośmiu zgłoszeń.

Reklama

Brak swobody działania w sprawie stadionu

ACF Fiorentina nie ma za bardzo możliwości budowy zupełnie nowego obiektu gdzie indziej. Nawet gdyby miała, to władze miasta by się temu najprawdopodobniej sprzeciwiły w obawie, że tereny wokół Stadio Artemio Franchi, jak i on sam ulegną degradacji.

W połowie stycznia Ministerstwo Kultury określiło zasady, na jakich arena Fiorentiny może zostać przebudowana. Lista ta jest bardzo długa, a to sprawia, że zmiana stylizacji stadionu będzie ogromnym wyzwaniem. Chodzi o pogodzenie interesów klubu z wytycznymi, jakie postawili konserwatorzy zabytków.

Stadio Artemio Franchi© Sailko

Obiekt ma mieć minimum 40 000 miejsc na całkowicie zadaszonych trybunach, które muszą zachować dotychczasowy układ w kształcie litery „D”. Możliwe jest zbliżenie trybun za bramkami do placu gry, ale bez ingerencji w zewnętrzne elementy konstrukcji. Ponadto nie będzie można usunąć wieży maratońskiej i spiralnych klatek schodowych.

Prawdopodobna przeprowadzka do Empoli

W związku z powyższym w czerwcu rozpisano międzynarodowy konkurs architektoniczny na nowy stadion „Violi” i rewitalizację dzielnicy Campo di Marte. Nadesłanych zostało 31 zgłoszeń, z czego jury konkursowe do finału zakwalifikowało osiem propozycji projektów.

Finałowa ósemka ma czas do 31 stycznia na przedstawienie projektów wstępnych. Gdy to się stanie, komisja konkursowa rozpocznie prace nad wyłoniłem zwycięskiej koncepcji, co ma nastąpić w pierwszym tygodniu marca.

Stadio Artemio Franchi© Sailko

Prace modernizacyjne na Artemio Franchi miałyby ruszyć przed końcem 2023 roku, aby klub mógł się przeprowadzić na nowy obiekt przed rozpoczęciem sezonu 2026/27. Dotrzymanie powyższych terminów jest warunkiem otrzymania dofinansowania na budowę od Ministerstwa Kultury, które zobowiązało się dołożyć 95 mln € (440 mln zł). Całkowity koszt modernizacji będzie znany w momencie wyboru projektu budowlanego.

Gdy prace na stadionie nie będą pozwalały na rozgrywanie meczów, to ACF Fiorentina przeniesie się prawdopodobnie na Stadio Carlo Castellani w Empoli. Rozmowy w tej sprawie już trwają, a prezes lokalnego rywala wykazuje chęć pomocy. Przeprowadzka tam ma sens, gdyż oba stadiony dzieli mniej niż 40 km.

Autor: Tomasz Sobura

Reklama