Rzym: Lazio spogląda w kierunku Stadio Flaminio

źródło: własne [TS]; autor: Tomasz Sobura

Rzym: Lazio spogląda w kierunku Stadio Flaminio Nie tylko AS Roma myśli o posiadaniu własnego obiektu. Gorącym zwolennikiem wyprowadzki Lazio ze Stadio Olimpico jest prezydent klubu - Claudio Lotito. Jedną z opcji jest stadion, na którym „Biancocelesti" już kiedyś grali.

Reklama

Z Olimpico na Flaminio?

Stadio Olimpico (70 634 miejsc) jest dla Lazio po prostu za duży. Nie pomaga także duża odległość trybun od boiska. Dlatego prezydent klubu widzi potrzebę znalezienia miejsca pod budowę nowego stadionu i zwiększenia tym samym wpływów do kasy klubu, a to posiadanie własnego obiektu bezsprzecznie zapewnia.

Jego wizja zakłada budowę areny o pojemności 40 000 miejsc na bazie Stadio Flaminio. Claudio Lotito w swoich działaniach jest wspierany przez kibiców, którzy 2 września zorganizowali manifestację poparcia w pobliżu wspomnianego stadionu.

Stadio Flaminio© Pietromassimo Pasqui

W chwili obecnej Flaminio stoi pusty. Taki stan rzeczy utrzymuje się od 2011 roku, po tym jak główny najemca (drużyna narodowa rugby) przeniósł się na Stadio Olimpico. Co gorsza, na obiekcie nie są prowadzone żadne prace konserwatorskie, a to powoduje, że arena z roku na rok ulega stopniowej degradacji.

Mnóstwo ograniczeń

Modernizacja Stadio Flaminio nie będzie łatwa, gdyż podlega on ochronie zabytków. Na mocy dekretu z 2004 roku jest obiektem o istotnym znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego i krajobrazu. Zatem nie można go zburzyć, aby postawić od nowa.

Co więcej, spadkobiercy projektantów stadionu (rodzina Nervich) posiadają prawa autorskie do Flaminio, które wygasają dopiero w 2049 roku. To w praktyce zakazuje jakiejkolwiek ingerencji w strukturę obiektu bez ich zgody w ciągu najbliższych 28 lat.

Ponadto arena jest posadowiona na terenie, gdzie znajduje się starożytna nekropolia Etrusków, więc prace ziemne będą wymagały konsultacji z archeologami. Ostatnio do stadionu podchody czyniła AS Roma, a 10 lat wcześniej Włoska Federacja Rugby. Obie bezskutecznie.

Stadio Flaminio© _smARTraveller

Są wytyczne dla chętnych

W 2017 roku grupa 36 ekspertów na zlecenie Fundacji Getty'ego w porozumieniu z władzami Rzymu rozpoczęła prace nad stworzeniem planu modernizacji Stadio Flaminio. W wyniku trzyletnich prac powstało 20 punktów, które są wytycznymi dla potencjalnych chętnych, zainteresowanych zmianą jego oblicza.

W ich świetle osiągnięcie zakładanych 40 000 miejsc będzie możliwe jedynie poprzez budowę w górę. Do tego potrzeba nadbudówki, która pomieści 10 000 widzów. Jakiekolwiek zmiany wyglądu fasad i układu trybun są niemożliwe.

Można je jedynie odnowić. Problemem są także obiekty sportowe na zapleczu stadionu, które w większości muszą zostać zachowane w niezmienionym kształcie. Tu nasuwa się pytanie, czy są one Lazio do czegokolwiek potrzebne i czy nie można by było lepiej wykorzystać tych przestrzeni.

Obecnie trwają prace nad oceną wykonalności budowy nowego obiektu Lazio na Flaminio. Planom klubu nie mówi "nie" Roberto Gualtieri - nowy burmistrz Rzymu. Ponadto Lazio współpracuje z bankiem Cassa Depositi e Prestiti, razem z którym chciałoby przekształcić teren wokół stadionu w obszar rekreacyjno-sportowy.

Autor: Tomasz Sobura

Stadio Flaminio© _smARTraveller


Reklama