Londyn: Prawnicy pozwani za szkodzenie podatnikom, o co chodzi?

źródło: FNLondon.com; autor: michał

Londyn: Prawnicy pozwani za szkodzenie podatnikom, o co chodzi? Właściciel London Stadium pozwał kancelarię, która przygotowała umowę dzierżawy stadionu przez West Ham. Umowa jest tak niekorzystna, że stadion może tracić w przeliczeniu nawet 100 mln zł rocznie!

Reklama

Dzisiejszy „Financial News London” poinformował, że właściciele i operatorzy London Stadium (spółki LLDC i E20) złożyły pozew wobec międzynarodowej kancelarii Allen & Overy. Jej prawnicy odpowiadają za brzmienie umowy, która na 99 pozwala klubowi West Ham United korzystać ze stadionu w trakcie sezonu, wyłączając jedynie przerwę wakacyjną.

London Stadium© Queen Elizabeth Park

Pozew dotyczy dopuszczenia się zaniedbania zawodowego podczas tworzenia umowy, przez co kontrakt okazał się bardzo niekorzystny dla podatników utrzymujących stadion. Jak wykazał audyt sytuacji stadionu zakończony w listopadzie 2017, straty na funkcjonowaniu obiektu mogą rosnąć z roku na rok nawet o 10-20 mln funtów (dziś 49,6 – 99,2 mln zł), a pokrywać będą je musieli podatnicy.

Tylko w ciągu dekady stadion może przynieść straty w wysokości prawie 700 mln zł, w przeliczeniu. Każdy mecz West Hamu, wg obliczeń operatora, to strata ok. 70 tys. funtów, a kosztów jest znacznie więcej niż tylko te okołomeczowe.

London Stadium© Queen Elizabeth Park

Nic więc dziwnego, że z współwłasności stadionu wycofała się miejscowa gmina Newham, która straciła cały swój wkład i musiałaby do obiektu dokładać. Innymi słowy: tylko West Ham korzysta na obecnym układzie, a i w klubie twierdzą, że mogłoby być znacznie lepiej.

Straty na korzystaniu z obiektu to nie jedyny problem operatora. Umowa powoduje nieustanne konflikty między West Hamem a LLDC/E20, które kończą się w sądzie. Czasami chodzi o rzeczy istotne, jak dopuszczalna pojemność stadionu, a czasami o błahe, jak liczba kranów z piwem czy kolor syntetycznej murawy wokół boiska naturalnego.

London Stadium© Queen Elizabeth Park

Reklama