Niepełnosprawni: Startuje Tydzień Akcji CAFE!

źródło: własne

Niepełnosprawni: Startuje Tydzień Akcji CAFE! Już dziś ruszył tegoroczny Tydzień Akcji CAFE „Pełen Dostęp, Pełen Football”! Przez 10 dni, podczas meczów T-Mobile Ekstraklasy oraz I Ligi będziemy świętować równy dostęp do kibicowania dla wszystkich.

Reklama

Dzięki zaangażowaniu klubów piłkarskich, organizacji kibiców, PZPN-u, Piłkarskiej Pierwszej Ligi i Fundacji Ekstraklasy po raz kolejny pokażemy, jak wyglądają stadiony bez barier i że osoby z niepełnosprawnością mają swoje miejsce na piłkarskich widowiskach.

Akcję „Pełen Dostęp, Pełen Football” organizuje CAFE, europejska organizacja charytatywna podejmująca działania na rzecz lepszego dostępu do piłki nożnej. Cel to poprawa infrastruktury i podejścia do osób niepełnosprawnych, ułatwienie im i zachęcenie do odwiedzania stadionów w Polsce i Europie.

Oprócz tradycyjnych banerów i haseł informujących o trwającym Tygodniu Akcji CAFE, przed, w trakcie oraz po meczach najbliższych kolejek odbędą się wyjątkowe w skali roku wydarzenia promujące otwartość środowiska piłkarskiego.

Tydzień Akcji CAFE

Po oficjalnym rozpoczęciu Tygodnia Akcji CAFE, czyli po odczytaniu tekstu poparcia przez kapitana Śląska Wrocław, Mariusza Pawełka, pierwsze symboliczne kopnięcie w meczu Śląsk - Lechia (w sobotę o 15:30) wykona osoba niepełnosprawna. We Wrocławiu będzie również bity europejski rekord frekwencji niepełnosprawnych na meczu piłkarskim, a cel, czyli ponad 700 osób na trybunach, jest możliwy do osiągnięcia.

Na stadionie Cracovii – tak jak przed rokiem, a na obiekcie Jagiellonii po raz pierwszy – niesłyszący i niedosłyszący wykonają przed meczem hymn klubu w języku migowym. Natomiast na stadionie Arki Gdynia na telebimach zostanie wyświetlony hymn klubu w języku migowym. Jest to inicjatywa Gdyńskiego Klubu Kibiców Niepełnosprawnych.

Tydzień Akcji CAFE

Dzień przed meczem otwarcia w I Lidze, niepełnosprawni kibice Wisły Płock zwiedzą wspólne Stadion Kazimierza Górskiego, a następnie spotkają się z piłkarzami i trenerem drużyny. Po spotkaniu będą uczestniczyć w treningu drużyny.

Przed meczem z Flotą Świnoujście, niepełnosprawni kibice Miedzi Legnica utworzą eskortę i wyjdą razem z piłkarzami na boisko Stadionu Orła Białego. Zostanie zaprezentowanych kilkanaście organizacji, które niedawno utworzyły Klub Kibiców Niepełnosprawnych Miedzi Legnica. A po meczu odbędzie się spotkanie osób niepełnosprawnych z kibicami, na którym piłkarze będą rozdawać autografy.

Zawodnicy trzech klubów Ekstraklasy będą mieli okazję bezpośredniego spotkania z niepełnosprawnymi piłkarzami. Wojciech Łuczak oraz trener Górnika Zabrze poprowadzą między 28. i 29. kolejką trening dla osób na wózkach inwalidzkich i ich opiekunów. Przed meczem Lechia Gdańsk – Górnik Łęczna zostanie rozegrane pokazowe spotkanie blind-footballu – piłki nożnej dla osób niewidomych i niedowidzących. Za to gracze Podbeskidzia będą trenować razem z piłkarzami drużyny amp-footballowej (osoby po amputacjach) przed 29. kolejką. Dodatkowo, grupa piłkarzy z Bielska-Białej weźmie udział w lekcjach języka migowego i na następny mecz w Ekstraklasie zaprosi kibiców „migając”.

- Tydzień Akcji CAFE to święto dostępności i otwartości stadionów piłkarskich dla wszystkich kibiców. Cieszę się, że tak wiele klubów Ekstraklasy bierze udział w obchodach akcji w tym roku. Na stadionach widać coraz więcej niepełnosprawnych kibiców, w ciągu ostatniego pół roku powstały kolejne 4 kluby kibiców niepełnosprawnych, kluby piłkarskie podejmują działania na rzecz poprawy doświadczenia meczowego. Z roku na rok sytuacja niepełnosprawnych kibiców zmienia się na lepsze – mówi Weronika Paszewska, Koordynatorka CAFE w Polsce.

Tydzień Akcji CAFE

Podczas Tygodnia Akcji CAFE wręczy Nagrody Uznania CAFE za wyróżniającą się działalność w duchu hasła „Pełen Dostęp, Pełen Football”.  W tym roku nagroda Uznania CAFE powędruje w 3 miejsca. Lechia Gdańsk zostanie wyróżniona za konsekwentne zaangażowanie w działalność na rzecz niepełnosprawnych kibiców. Nagrodą CAFE zostanie wyróżniony Klub Kibiców Niepełnosprawnych Górnika Zabrze w uznaniu za szybki i dynamiczny rozwój oraz zaangażowanie w tworzenie społeczności niepełnosprawnych kibiców. Nagroda Uznania dla pracownika klubu powędruje w ręce Krzysztofa Piotrowskiego z Miedzi Legnica za podejmowanie działań na rzecz osób niepełnosprawnych oraz wysiłki na drodze do utworzenia Klubu Kibiców Niepełnosprawnych Miedzi Legnica.

Tydzień Akcji będzie okazją do świętowania tych osiągnięć, ale też impulsem do dalszych działań dla całego środowiska piłkarskiego. W tym tygodniu wspólnymi siłami pokażemy, że kibicowanie jest dla wszystkich!

Sprawdźcie jak celebruje #TydzieńAkcjiCAFE Wasz klub i jak przebiegają wydarzenia w całej Polsce na facebooku oraz twitterze!

Reklama