Euro 2020: Te kraje złożyły kandydatury

źródło: własne; autor: michał

Euro 2020: Te kraje złożyły kandydatury Po wielu zapowiedziach ostatecznie doszło do poważnych przetasowań. Z wyścigu o Euro 2020 wycofały się m.in. Turcja, Francja i Polska. Kto powalczy o rozgrywki?

Reklama

O północy minął termin zgłaszania oficjalnych kandydatur do organizacji Euro 2020. Z ponad miesięcznym wyprzedzeniem wycofała się Finlandia, a w mijających dniach dołączyły do niej Armenia, Czechy, Chorwacja, Francja, Grecja, Kazachstan, Polska, Portugalia, Serbia i Turcja. Ostatni z krajów miał być faworytem, ale z 28 nowymi stadionami w trakcie realizacji Turcy postanowili poczekać cztery lata i samodzielnie zorganizować Euro 2024.

Ostateczna lista 13 miast gospodarzy z 13 różnych krajów zostanie ogłoszona przez UEFA 19 września tego roku. Do rozdania jest więcej 13 pakietów meczowych. Ten najważniejszy obejmuje półfinały i finał, a 12 pozostałych po 3 mecze grupowe i jeden dalszej fazy.

Spośród 39 miast w ponad 30 krajach zgłoszonych wstępnie na placu boju pozostało zaledwie 19 kandydatur. Poniżej prezentujemy mapę oraz listę krajów, które potwierdziły swoje zainteresowanie i przesłały do UEFA zgłoszenia:

Mapa Euro 2020

 

Wembley

Anglia, Wembley (90 000). Zgodnie z zapowiedziami The FA zgłosiła do organizacji półfinałów i finału Wembley, jeden z największych i najnowocześniejszych stadionów w Europie. Po dwóch niedawnych finałach Ligi Mistrzów obiekt miałby po raz pierwszy od otwarcia gościć finał rozgrywek kontynentalnych jako kolebka futbolu. W razie niepowodzenia w walce o finał Wembley walczy też o pakiet podstawowy.

Baku Olympic Stadium

Azerbejdżan, Baku Olympic Stadium (68 000). Choć oficjalna decyzja miała zostać podjęta dopiero w kwietniu, kandydatura Baku wydawała się jedną z najpewniejszych w wyścigu i została potwierdzona. Areną czterech meczów ma być nowy olimpijski gigant w centrum Baku, którego otwarcie zaplanowano na przyszły rok.

Parking C Stadion

Belgia, Stadion na Parkingu C (60 000?). Bruksela liczy, że zorganizuje nie tylko zwykłe mecze grupowe, ale również mecz otwarcia. Areną ma być nowy stadion na Parkingu C przy istniejącym stadionie narodowym. Jego powstanie jest niemal przesądzone i ma być finansowane wyłącznie ze środków prywatnych. Obiekt będzie domem reprezentacji Belgii i być może Anderlechtu. Aktualnie 9 firm jest zainteresowanych budową, ale ostatecznego projektu nie ma.

Novy Nacyjanalny Stadion Białoruś, nowy stadion narodowy (30 000). Wbrew wczesnym zapowiedziom nie na zmodernizowanym Stadionie Dynama, a na zbudowanym od podstaw nowym 30-tysięczniku ma zagrać reprezentacja Białorusi.
stadion Slaviji

Bułgaria, nowy stadion Slaviji (30 000). Bułgarzy osiągnęli porozumienie pomiędzy związkiem piłkarskim, klubem Slavija i niemieckim inwestorem, który na południu Sofii zbuduje nowy stadion. Arena na Ovcza Kupel ma mieścić 30 tys. widzów.

Parken

Dania, Parken Stadion (38 065). Konsekwentnie od początku Duńczycy postanowili zgłosić swój istniejący stadion narodowy. Po ostatniej przebudowie z 2009 roku miejscami przypomina bardziej biurowiec, ale dzięki temu oferuje bardzo dużą liczbę miejsc premium.

San Mames Barria Hiszpania, San Mames Barria (53 000). Chyba największe zaskoczenie – choć Barcelona, Real, Atletico i Valencia mają wielkie stadionowe plany, krajowa federacja wybrała najmniejsze Bilbao jako jedynego kandydata. Tam jednak budowa już dobiega końca, co daje gwarancję, że stadion będzie gotowy.
Amsterdam Arena

Holandia, Amsterdam ArenA (53 032). Niezależnie od planów przebudowy De Kuip w Rotterdamie Holendrzy postawili na mniejszą, ale bardziej pewną Amsterdam Arenę. Nie ma aktualnie informacji o planowanych modernizacjach, ale stadion może starać się tylko o mecze niższych pakietów.

Aviva Stadium Irlandia, Aviva Stadium (51 700). Narodowy stadion Irlandii ma wsparcie miasta i rządu w walce o cztery mecze pierwszych faz rozgrywek Euro 2020. Ma też jednak sporą konkurencję za miedzą – aż trzy obiekty z Wielkiej Brytanii walczą o organizację imprezy.
Teddy Stadium

Izrael, Nowy stadion narodowy (50 000). Jerozolimski stadion narodowy ma powstać na bazie już istniejącego Teddy Kollek Stadium. Aktualnie obiekt mieści ponad 34 tys. miejsc, ale ma otrzymać nadbudowę części trybun oraz zupełnie nowe, niezależne od istniejącego zadaszenie.

Filip II Makedonski Arena Macedonia, Nacionalna Arena Filip II Makedonski (36 400). Kiedyś po prostu Stadion Vardaru Skopje, od 2013 pełnoprawny i nowoczesny stadion narodowy Macedonii. Choć to obiekt lekkoatletyczny, cechuje się bardzo zwartymi i stromymi trybunami, dzięki czemu widoczność jest bardzo przyzwoita.
Allianz Arena

Niemcy, Allianz Arena (71 000). Dzięki stopniowemu podnoszeniu pojemności w ostatnich latach, Allianz Arena przekroczyła kluczową granicę 70 tys. miejsc siedzących i może walczyć o półfinały i finał. Właśnie taką kandydaturę wystawiło DFB, zgłaszając jednak również gotowość do organizacji czterech mniej istotnych meczów.

Zenit Arena Rosja, Zenit Arena (69 501). Nie przebudowane Łużniki, lecz gigant na Krestowskim Ostrowie w Sankt Petersburgu ma wywalczyć dla Rosji prawo goszczenia najlepszych drużyn Europy. Choć Zenit Arena pomieści prawie 70 tys. widzów, Rosja aplikuje wyłącznie o prawo do organizacji czterech meczów niższego szczebla.
Stadionul National

Rumunia, Stadionul Naţional (55 600). Po organizacji finału Ligi Europy przyszedł czas na bardziej ambitne zadanie. Nowy stadion narodowy Rumunii ma stać się również areną meczów grupowych (i jednego dalszej fazy) Euro 2020.

Hampden

Szkocja, Hampden Park (52 103). Zmodernizowany nieznacznie przed tegorocznymi Commonwealth Games stadion narodowy od początku był jedynym kandydatem Szkocji do organizacji Euro 2020 i tak jest też w zgłoszeniu przesłanym do UEFA. Szkocja stara się o 4 mecze niższej rangi.

Friends Arena Szwecja, Friends Arena (54 329). Szwedzi bez wielkiej pompy wysłali swoje zgłoszenie jeszcze przed terminem. Stadion pod Sztokholmem to jedyny możliwy wybór dla SvFF.
Millennium Stadium Walia, Millennium Stadium (74 500). Bez niespodzianki – kandydatem do organizacji czterech meczów wstępnej fazy Euro 2020 jest Millennium Stadium w Cardiff. Dla Walii to pierwsza okazja goszczenia tak dużej imprezy, ale konkurencja na samych Wyspach jest bardzo zacięta. 
Nemzeti Sportkozpont Węgry, Nemzeti Sportkozpont (65 000). Prawdopodobnie najmocniejsza kandydatura z Europy Środkowej. Nowy stadion narodowy ma niezbędne gwarancje rządowe i będzie walczył o cztery mecze.
Stadio Olimpico

Włochy, Stadio Olimpico (72 698). Wbrew wcześniejszym zapowiedziom z kandydatury Włoch wypadło San Siro. Italia zamierza gościć Euro 2020 na stołecznym, ale i mocno przestarzałym Stadio Olimpico. W tej chwili nie ma informacji na temat ew. przebudowy, a nowy stadion AS Roma nie jest brany pod uwagę.

Reklama