Aviva Stadium (Lansdowne Road, Dublin Arena)
Pojemność | 51 700 |
---|---|
1300 (Miejsca dla VIP-ów) | |
11 000 (Miejsca klasy biznes) | |
Kraj | Irlandia |
Miasto | Dublin |
Kluby | - |
Inauguracja | 14.05.2010 |
Czas budowy | 03.2007 – 05.2010 |
Koszt | 410 mln € |
Projekt | Populous, Scott Tallon Walker |
Adres | 62 Lansdowne Road, Dublin 4, Dublin, Ireland |
Reklama
Aviva Stadium – opis stadionu
Przed kontynuatorem tradycji słynnego Landsowne Road trudne zadanie. Wydaje się jednak, że nowy narodowy stadion Irlandii sprosta mu z powodzeniem. Obiekt budowany w latach 2007-2010 w miejscu zburzonego poprzednika zachował tradycyjny kształt ze znacząco niższą od pozostałych trybuną północną. To nie tyle chęć nawiązania do historii, ale konieczność ze względów architektonicznych – zbyt wysoka konstrukcja zasłaniałaby dostęp światła mieszkańcom domów, które dzieli od stadionu zaledwie kilkanaście metrów.
Poza samą formą stadionu, która zresztą nadaje bryle unikalną formę w skali świata, nasłonecznienie dla pobliskich domów zapewnia też przekrycie stadionu. Dach i fasady są chronione z zewnątrz falami szklanych „żaluzji”, które pozwalają na swobodne przechodzenie światła. Takie pomysły mieli architekci firm Populous i Scott Tallon Walker.
Inwestycja warta 410 mln € była wspierana z pieniędzy publicznych, ale większościowy udział ma dwóch partnerów prywatnych – federacje rugby i futbolu. Stworzyły spółkę podzieloną po równo między siebie i przez kolejne 60 lat od otwarcia będą dzielić się stadionem. Po tym okresie, jeśli umowa nie będzie przedłużana, obiekt powróci do związku rugby, który wcześniej był zarządcą Lansdowne Road.
Za niemała sumę powstał więc w Dublinie obiekt, który przez kolejne dekady będzie gościł największe mecze piłkarskie i rugby nie tylko w wymiarze krajowym. Już po niespełna roku działania odbył się tu finał Ligi Europy. Jego organizacja była możliwa dzięki wysokiej ocenie UEFA. Trybuny mieszczą ponad 50 tys. widzów, z których aż 12,3 tys. to najbogatsi klienci ze środkowego poziomu trybun i ulokowanych nad nim skyboksów. „Zwykli” kibice siedzą na najniższym i najwyższym poziomie widowni.
Reklama
Zdjęcia
-
Powiązane aktualności
2024
2023
-
UEFA: Oficjalne ogłoszenie gospodarzy EURO 2028 i EURO 2032
UEFA oficjalnie ogłosiła, że Wielka Brytania i Irlandia będą gospodarzami Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2028 roku, podczas gdy Włochy i Turcja będą współorganizatorami tej imprezy w 2032 roku.
-
EURO 2028: Wielka Brytania i Irlandia ogłosiły listę stadionów
Najważniejsze piłkarskie turnieje zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi pojawia się dyskusja na temat przyszłych gospodarzy zarówno Mistrzostw Świata, jak i Europy. Faworytem wyścigu o organizację EURO 2028 są Wielka Brytania oraz Irlandia.
2022
-
Wielka Brytania: Futbol wróci do domu przy okazji Euro?
W czasie, gdy najwięcej mówi się o Mistrzostwach Świata, klarują się plany dotyczące kolejnych ważnych piłkarskich imprez. Swoją wspólną kandydaturę pod kątem Euro 2028 ogłosiła jakiś czas temu Wielka Brytania oraz Irlandia. Niedawno podano również skróconą listę stadionów, które brane są pod uwagę przez federacje.
-
Euro 2028: Wielka Brytania i Irlandia powalczą o mistrzostwa
Czy w 2028 roku kibice „Synów Albionu” znów zaśpiewają „Football's coming home”? Jeśli do tego dojdzie, słynny refren nucić będą do spółki z Walijczykami, Szkotami i Irlandczykami - również tymi z północy. Federacje tych krajów zgłosiły swój akces do organizacji Mistrzostw Europy w 2028 roku.
2021
-
Euro 2020: Dublin i Bilbao za burtą! Oto zmiany
Zbigniew Boniek jako pierwszy potwierdził spekulacje ostatnich dni: Bilbao zastąpi Sewilla, a Dublin straci mecze na rzecz Petersburga. Co jeszcze się zmieni w Euro 2020?
-
Euro 2020: Ilu widzów przyjmą stadiony?
Czy Dublin i Bilbao stracą miano miast-gospodarzy? Niektóre media już postawiły na nich krzyżyk, jednak sprawa może nie być przesądzona. Na razie wiadomo, że większość miast spełni wymóg, by wpuścić kibiców. A ilu, konkretnie?
-
Wielka Brytania: Czy futbol powróci do domu w 2030 roku?
Premier Boris Johnson poparł potencjalną kandydaturę Wielkiej Brytanii i Irlandii do organizacji piłkarskich mistrzostw świata w 2030 roku. Formalny proces dotyczący potencjalnego zgłoszenia pięciu federacji piłkarskich zostanie rozpoczęty w 2022 roku.
2020
2016
-
Europejskie Puchary: Legia do Irlandii po Ligę Mistrzów!
Wystarczy „wykręcić” taki wynik jak przed dwoma laty z innym irlandzkim rywalem i wreszcie będziemy mieć polski klub w Lidze Mistrzów! Szkoda, że to nasz ostatni w pucharach.
-
Dublin: Vodafone zaopatrzyła Aviva Stadium w szybki Internet
Ponad 250 nadajników i sygnał tak silny, że nawet do 40 tys. użytkowników powinno móc jednocześnie korzystać z połączenia internetowego. To nowe rozwiązania multimedialne na Aviva Stadium.
-
Dublin: Aviva Stadium przechodzi na ekologiczne zasilanie
Od 2016 roku narodowy stadion Irlandii nie będzie oficjalnie produkował zanieczyszczeń. Budynek przy Lansdowne Road będzie korzystał wyłącznie z energii wiatrowej.
2015
2014
-
Euro 2020: UEFA stawia na pewniaków
Niespodzianki nie było podczas dzisiejszego ogłoszenia gospodarzy Euro 2020. Najważniejsze mecze w Londynie, a żaden z nisko ocenionych kandydatów nie dostał się na listę 13 miast Euro.
-
Euro 2020: UEFA oceniła wszystkich kandydatów
Anglicy mogą chłodzić szampana, Izrael i Rosja zbyt uwikłane politycznie, Macedonia zaproponowała za mały stadion. Tak w skrócie można opisać wnioski z lektury 80-stronicowego raportu UEFA.
-
Euro 2020: Te kraje złożyły kandydatury
Po wielu zapowiedziach ostatecznie doszło do poważnych przetasowań. Z wyścigu o Euro 2020 wycofały się m.in. Turcja, Francja i Polska. Kto powalczy o rozgrywki?
2013
-
Liga Mistrzów: Celtic będzie musiał walczyć w Edynburgu?
Jeśli drużynie z Glasgow uda się wygrać ligę (a trudno o inny scenariusz), będzie walczyć o awans do Ligi Mistrzów. Jednak Celtic nie może grać na własnym stadionie. Jeśli nie na Parkhead, to gdzie? Najpewniej jedyną alternatywą będzie Edynburg – pisze BBC.co.uk.
-
Dublin: Aviva Stadium wciąż na minusie
Trzeci rok funkcjonowania i trzeci rok zakończony stratą mimo organizacji wielkich imprez. Wyniki nie są jednak bardzo złe – obiekt poprawia się nieznacznie każdego roku – relacjonuje Independent.ie.
-
Euro 2020: Pełna lista zgłoszeń od członków UEFA
Za rok poznamy gospodarzy Euro 2020. Najbardziej odległe miasta dzieli ponad 6 tysięcy kilometrów. Czy UEFA rozciągnie Euro aż po Azję? Na liście oficjalnych zgłoszeń jest kilka niespodzianek, a debaty powstałe w poszczególnych krajach po ogłoszeniu przez UEFA listy 32 kandydatów sugerują, że sporo może jeszcze się zmienić.
-
Dublin: UEFA pomaga spłacić Aviva Stadium
Nie wiadomo ile, ale wiadomo, że UEFA spłaciła część kredytu ciążącego na irlandzkiej federacji piłkarskiej FAI w związku z budową nowego stadionu narodowego. Czy FAI tonie?