Technologia: Premier League jako pierwsza wprowadza system „goal-line”

źródło: news.sky.com / FSF.org.uk; autor: michał

Technologia: Premier League jako pierwsza wprowadza system „goal-line” Podczas gdy FIFA zamierza testować ją podczas tegorocznego Pucharu Konfederacji, w Anglii technologia „goal-line” ma się stać wymogiem licencyjnym już w sezonie 2013/14 – ujawnia Sky News.

Reklama

- Prowadzimy zaawansowane rozmowy z dwiema spośród firm oferujących tego typu systemy i działamy w przekonaniu, że od początku nowego sezonu to będzie wprowadzone – powiedział przedstawiciel najpopularniejszej ligi piłkarskiej świata. – Wszystkie klub będą miały taki system, by zapewnić spójność rozgrywek. Również te awansujące – zapewnia przedstawiciel Premiership.

Te dwie firmy prowadzące rozmowy z Premier League to brytyjskie Hawk-Eye oraz niemiecko-duńskie GoalRef. W obu przypadkach chodzi o ustalenie, czy piłka przekroczyła linię bramkową, jednak rozwiązania techniczne różnią się kompletnie.

W przypadku Hawk-Eye do ustalenia służą wysokiej jakości zapisy obrazu w chwili spornej. Z kolei GoalRef korzysta z pola magnetycznego i pozwala ustalić ew. przekroczenie linii bramkowej dzięki czujnikowi zainstalowanemu w piłce.

Anglicy będą pierwszą ligą na świecie wprowadzającą rozwiązania goal-line, jednak te były już testowane. Jutro w Edynburgu ma się odbyć prezentacja wniosków po testach prowadzonych podczas Klubowych Mistrzostw Świata z grudnia 2012.

Za to FIFA oficjalnie wprowadzi swój system podczas Mundialu 2014, do czego przymiarką będzie Puchar Konfederacji w czerwcu tego roku.

Reklama