Bezpieczeństwo: Piwo wchodzi na stadiony, ale powoli

źródło: PAP / TVP.pl

W rundzie wiosennej tylko Lechia i Widzew rozpoczną sprzedaż niskoprocentowego piwa na meczach. Legia dołączy jesienią, ale większość klubów nie jest na to przygotowana – relacjonuje TVP.pl.

Reklama

Już od stycznia zgodnie z polskim prawem można sprzedawać alkohol na stadionach. Nie brakuje jednak zastrzeżeń: tylko do 3,5% zawartości napojów, sprzedaż tylko w określonych miejscach i tylko poza meczami podwyższonego ryzyka. Ten ostatni warunek wykluczył Polonię Warszawa i Podbeskidzie Bielsko-Biała, bo te kluby rozegrają wiosną odpowiednio dwa i jeden mecz bez statusu podwyższonego ryzyka. Sprzedaż piwa na tak niewielu spotkaniach to dla nich żaden interes.

Od rundy wiosennej piwo do wszystkich swoich 24 kiosków wprowadzi za to Lechia Gdańsk. Jej stadion będzie jedynym w Polsce, na którym alkohol będzie tak szeroko dostępny. Drugim klubem, który zacznie już w lutym dystrybucję piwa, będzie Widzew. W Łodzi punktów sprzedaży będzie jednak znacznie mniej.

Piwo na stadionach? Sprawdź, gdzie!

Do wprowadzenia alkoholu przygotowują się Zagłębie Lubin i Ruch Chorzów. „Miedziowi” prowadzą już rozmowy z dwiema firmami, które są zainteresowane prowadzeniem sprzedaży. W Chorzowie z kolei władze klubu nie są tak blisko, ale zamierzają udostępnić kibicom możliwość kupna piwa w najbliższej przyszłości.

Przekonanie o sensowności takiego ruchu ma też Legia Warszawa, ale klub zapowiada, że dopiero od sezonu 2012/13 piwo pojawi się przy Łazienkowskiej. W Poznaniu Lech nie podziela entuzjazmu i najpierw chce poznać opinię kibiców. Chodzi o to, czy piwo jako produkt faktycznie wzbudzi na tyle zainteresowania, by jego sprzedaż była opłacalna.

Wisła Kraków i Śląsk Wrocław wyrażają wolę poszerzenia swej oferty o napoje z niską zawartością alkoholu, ale nie mają warunków. Stadion Wisły wciąż w wielu miejscach nie jest wykończony, jeszcze większym placem budowy jest Stadion Miejski we Wrocławiu.

Działacze Korony Kielce przed otwarciem stoisk z piwem chcą się dowiedzieć, jak mają wyglądać i gdzie powinny stać. Problem w tym, że nowelizacja ustawy tego nie wyjaśnia. Jest mowa o sprzedaży tylko w wyznaczonych miejscach, ale o kryteriach wyznaczania tych miejsc już nic nie ma. Zapytanie w tej sprawie do kieleckiego magistratu nie dało odpowiedzi. Korona zwróciła się więc do MSW i czeka na odpowiedź.

Piwo w najbliższym czasie nie będzie dostępne na stadionach Cracovii, ŁKS-u, PGE GKS-u Bełchatów. Podobnie jest w Białymstoku i Zabrzu. Tam jednak ograniczeniem jest budowa nowych stadionów, która znacząco wpływa na możliwości klubów.

Reklama