Hiszpania: Polskie nominacje do prestiżowych nagród

źródło: własne

W czerwcu do Barcelony zjeżdżają światowi eksperci w zarządzaniu obiektami sportowymi. Wybiorą najlepiej zaprojektowane, budowane i prowadzone inwestycje sportowe. W kategorii „nowy stadion” pojawiła się pierwsza w historii nominacja dla obiektu z Polski. Na tym nie koniec...

Reklama

15 czerwca w Barcelonie odbywa się Stadium Business Summit – coroczne spotkanie specjalistów odpowiedzialnych za funkcjonowanie aren sportowych. Podczas szczytu poza licznymi prelekcjami rozdawane są również nagrody branżowe w 20 kategoriach. Ta z numerem 19 to „Nowy obiekt” i wśród siedmiu nominacji jest pierwsza w historii z Polski. Oto pełna lista nominacji:

Jak widać, wśród nominowanych za rok poprzedzający czerwcowy kongres znalazły się obiekty, które doceniliście już Wy w plebiscycie na Stadion Roku 2010: Aviva Stadium (zwycięzca), Estadio Omnilife (5. miejsce) i New Meadowlands (6. miejsce). Stadiony ze Stambułu i Le Mans w naszym konkursie nie były kwalifikowane, ale podobnie jak Stadion Wojska Polskiego będą mogły walczyć o tytuł Stadionu Roku 2011. W wyborze nominacji do Stadium Business Awards dziwić może jedynie Empire Field, ponieważ to obiekt tymczasowy, zbudowany wyłącznie na okres modernizacji wielkiego BC Place.

Nominacja dla stadionu Legii to nie jedyny polski akcent. Wśród „Wschodzących Gwiazd” znalazł się Łukasz Wysocki, koordynator w Narodowym Centrum Sportu. W kategorii „Gracz Zespołowy” nominowany został Lucas Hampl z firmy Rhode + Kellermann + Wawrowsky. To właśnie zespół tej firmy opracował projekt gdańskiej PGE Areny. Z kolei firma GMP współodpowiedzialna za projekty z Warszawy i Chorzowa może zostać wybrana najlepszym „Dostawcą Przemysłu” (nagroda dla producentów elementów i twórców technologii).

Wśród wszystkich zgłoszonych do SBA nominacji kilka stadionów piłkarskich zdecydowanie się wyróżnia. Na czele tej listy jest wspomniany już Aviva Stadium, który poza nominacją jako nowość wśród stadionów jest też kandydatem do miana „Areny Roku”, do nagrody za „Innowację Roku” (transakcje bezgotówkowe przez komórkę) oraz do nagrody za „Zrównoważony Rozwój” (luźne tłumaczenie „sustainability award”). I wreszcie, Aviva Stadium ma też szansę przynieść chwałę swoim projektantom, dzięki nominacji za „Najlepszą Architekturę”.

Kolejnym obiektem z wieloma nominacjami jest londyński Emirates Stadium. Nowy dom Arsenalu również ma szansę na tytuł „Areny Roku”. Do tego został nominowany w kategorii „Bezpieczeństwo”, a biznesowa strefa Club Level jest jednym z najlepszych projektów roku. Czy najlepszym, przekonamy się 15 czerwca.

Trzy nominacje ma też kolejny stadion w Londynie – Wembley. Po kilka nominacji mają też Ricoh Arena, New Meadowlands, Keepmoat Stadium oraz Cardiff City Stadium.

Reklama