Euro 2012: Polska szybsza od bogatszych krajów?

źródło: własne; autor: michał

Najnowszy raport Ministerstwa Sportu jest powodem do dumy, bo możemy w nim przeczytać, że polskie stadiony będą przygotowane znacznie wcześniej niż w przypadku poprzednich Mistrzostw Europy i Świata. Sprawdźmy...

Reklama

Projekt sprawozdania z realizacji przedsięwzięć Euro 2012 w okresie marzec 2010 - luty 2011jest bardzo optymistyczny. Przygotowany przez Ministerstwo Sportu dokument informuje, że pod względem tempa przygotowania stadionów nie mamy się czego wstydzić. Ba, nawet wyprzedzamy poprzednich gospodarzy Mistrzostw Europy i Świata. Specjalnie dla czytelników Stadiony.net przygotowaliśmy krótkie zestawienie, pokazujące kiedy poszczególne kraje oddawały swoje ostatnie stadiony do użytku przed wielkimi imprezami.

Oczywiście najpierw trzeba przypomnieć, jak wyglądają plany Polski w tym zakresie. Pierwszy był poznański Stadion Miejski, oddany do użytku już 20.09.2010, a więc prawie 2 lata przed Euro 2012. Druga będzie gdańska PGE Arena. Koniec budowy zaplanowano tam na 30. kwietnia, a otwarcie na początek czerwca 2011 – rok przed Mistrzostwami. Trzecia Warszawa, gdzie prace nad Stadionem Narodowym skończą się w czerwcu, a otwarcie zaplanowano na lipiec. Jako ostatni powinien być otwarty wrocławski stadion, którego budowa zakończy się w lipcu, a rozruch nastąpi w sierpniu i wrześniu 2011.

Za podstawę porównania z innymi krajami-gospodarzami przyjęliśmy więc „datę wrocławską” – wrzesień roku poprzedzającego wielki czerwcowo-lipcowy turniej. Oto stadiony wielkich imprez ostatnich lat, które uruchamiano po tym terminie. Warto pamiętać, że zestawienie ma charakter poglądowy – trudno na tej podstawie porównywać przygotowania każdego z krajów kompleksowo.

Mundial 2010

RPA na swoje Mistrzostwa budowało pięć nowych stadionów, a największy w kraju FNB Stadium (przemianowany na Soccer City) został przebudowany niemal w całości. Z tej szóstki stadionów aż pięć zostało otwartych później niż polskie areny Euro. Wspomniany już największy stadion Afryki – Soccer City – został otwarty 21.10.2009. W październiku zainaugurowano też Mbombela Stadium w Nelspruit. Pod koniec listopada dołączył do nich Moses Mabhida Stadium (28.11.2009), a dwa tygodnie później również najdroższy stadion imprezy – w Kapsztadzie (14.12.2009). Wreszcie jako ostatni, niewiele ponad 4 miesiące przed Mundialem, otwarty został Peter Mokaba Stadium w Polokwane.

Euro 2008

Austriakom i Szwajcarom poszło znacznie lepiej. I to mimo że w Zurychu trzeba było zrezygnować z budowy jednego stadionu i zamiast niego wstawić do turnieju drugi. Udało się nie tylko na czas, ale i z zapasem, Letzigrund otwarto pod koniec sierpnia 2007. Jedynym stadionem, który został otwarty później od polskich obiektów pozostaje w związku z tym Tivoli-Neu w Innsbrucku. Stadion po przebudowie podnoszącej jego pojemność o połowę otwarto 17. października 2007.

Mundial 2006

Niemcy od lat słyną z najlepszej infrastruktury sportowej na Kontynencie, dlatego ich przygotowania do Mistrzostw Świata 2006 były stosunkowo spokojne. Najwięcej kontrowersji dostarczył Stadion Fritza Waltera w Kaiserslautern, który z powodu bankructwa wykonawcy miał opóźnienia. W dodatku brakowało pieniędzy na jego ukończenie, a prowadzona etapami przebudowa zakończyła się ostatecznie dopiero w grudniu 2005.

Euro 2004

Portugalczycy mieli znacznie więcej problemów od Niemców. Strajki wykonawców, konieczność dodatkowych wydatków na stadiony – to tylko część problemów, które doprowadziły do sporych opóźnień. Aż sześć stadionów tego turnieju oddano do użytku po „terminie wrocławskim”. W tej grupie znalazł się największy w kraju Estadio da Luz w Lizbonie, który zainaugurowano dopiero 25. października 2003. Później były otwierane kolejno stadiony w Leirii (15.11.2003), Porto (Estadio do Dragao, 16.11.2003) i Faro (23.11.2003). Jako ostatnie, dosłownie rzutem na taśmę, dla kibiców otworzyły się obiekty w Porto (Estadio do Bessa) oraz Bradze. Oba zainaugurowano 30. grudnia 2003.

Reklama