Estádio Municipal de Braga (Estádio AXA)

Pojemność30 154
99 (Miejsca dla VIP-ów)
882 (Miejsca klasy biznes)
814 (Miejsca dla prasy)
32 (Miejsca dla niepełnosprawnych)
Kraj Portugalia
MiastoBraga
KlubySporting Clube de Braga
Nazwy potoczne A Pedreira
Inauguracja 30.12.2003 (SC Braga - Celta de Vigo 1-0)
Koszt budowy 61 368 781 Euro
Projekt Eduardo Souto de Moura
Adres Estádio 1º de Maio, Apartado 12, Avenida da Liberdade, Galerias, 4711-909 Braga

Reklama

Estádio Municipal de Braga – opis stadionu

Bywa określany najpiękniejszym lub najdziwniejszym stadionem świata. Obiekt piłkarski w Bradze powstał w miejscu górującego nad miastem kamieniołomu, skąd zresztą wziął się przydomek A Padreira, czyli właśnie „kamieniołom”. Nietypowa lokalizacja idzie w parze z nietypowym pomysłem Eduardo Souto de Moury, jednego z najbardziej znanych architektów Portugalii. Trybuny powstały wyłącznie wzdłuż boiska, pozwalając wkomponować obiekt w kamienne wzgórze.

Sama budowa stadionu pochłonęła ponad 60 mln €, ale koszty były znacznie wyższe ze względu na konieczność przygotowania bardzo trudnego, kamiennego podłoża. Między dwiema potężnymi trybunami (każda mieści ok. 15 tys. widzów) można poruszać się pod boiskiem, gdzie powstał okazały tunel o powierzchni aż 5 tys. m2. Z kolei inne ciekawe rozwiązanie to dach rozpięty na linach między trybunami, podobno wzorowany na inkaskich mostach.

Stadion otrzymał wiele wyróżnień, jednak na co dzień rzadko się zapełnia, ponieważ miejscowy zespół Sporting Braga nie przyciąga aż tak licznych widowni. Najwyższe frekwencje notowano podczas Euro 2004, na którą to imprezę stadion powstał. Poza meczami odbyło się tu kilka dużych imprez rozrywkowych, jak koncert zespołu The Corrs.

Obiekt nosi komercyjną nazwę Estadio AXA, jednak kontrakt sponsorski nie jest uznawany przez władze miasta, które są właścicielem stadionu.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2024

2020

2015

2011

2008