Kanseki Stadium Tochigi (Tochigi Prefectural Sports Park Athletics Stadium)

Pojemność25 244
128+128 (Miejsca dla niepełnosprawnych)
Kraj Japonia
MiastoUtsunomiya
KlubyTochigi SC
Inauguracja 23.07.2020
Czas budowy 29.05.2017 - 30.06.2020
Koszt 19,4 mld ¥
Projekt Kume Sekkei / AIS Comprehensive Design / Motozawa Architectural Design Office JV
Wykonawca Kashima Construction , Masubuchi Gumi, Watanabe Construction, Nasu Civil Engineering, Isobe Construction, Hamaya Gumi
Adres 2 Chome-4 Nishikawata, Utsunomiya, Tochigi 321-0152, Japonia

Reklama

Kanseki Stadium Tochigi – opis stadionu

Konieczność budowy nowego stadionu wielofunkcyjnego w Utsunomiyi wynikała wprost z niedostatku infrastruktury w milionowej metropolii. Główny stadion lekkoatletyczny powstał jeszcze w 1979, natomiast najważniejszy obiekt piłkarski powstał w 1993 i nie spełniał już wymogów ligowych, zwłaszcza w wypadku awansu Tochigi SC do najwyższej ligi. Dlatego zapadła decyzja o budowie areny w miejscu opuszczonego hipodromu na południu miasta. Bezpośrednią przyczyną była chęć goszczenia narodowego mityngu lekkoatletycznego w 2022 roku.

Z racji zapotrzebowania na stadion wielofunkcyjny, przed architektami postawiono trudne zadanie zmieszczenia 9-torowej bieżni i jednocześnie stworzenia kibicom piłkarskim możliwie dobrej widoczności. Autorzy za rozwiązanie przyjęli widownię uniesioną ponad poziom boiska, z bardzo stromym (35º) górnym poziomem. Dzięki temu, mimo znacznego oddalenia, widoczność nie jest najgorsza również podczas meczów.

Konstrukcja stadionu w ogromnej większości (78%) została przygotowana z prefabrykatów żelbetowych i stalowych, ułożonych w sposób zapewniający stabilność nawet przy silnych trzęsieniach ziemi. Na uwagę zasługuje surowa żelbetowa skorupa, która z zewnątrz kryje cały górny poziom widowni. Stoi w kontraście z 16 000 m2 lekkiej membrany zadaszenia.

Dach został nieznacznie zadarty w górę, dzięki czemu nie były konieczne maszty oświetleniowe, a stadion ogranicza zanieczyszczenie okolicy światłem. Dodatkowo, zwarta bryła jest izolowana akustycznie, by zmniejszyć uciążliwość dla sąsiadów. Konstrukcja dachu jest klasyczna, oparta na prostych dźwigarach. Wzdłuż boiska wspiera je jednak efektowny system stalowych łuków.

Ponieważ obiekt musi być przygotowany na wielkie mityngi, pod trybunami i za nimi znajdują się cztery kondygnacje zaplecza, oferujące w sumie 42 000 m2. Przy pojemności nieco ponad 25 000 miejsc to bardzo okazały rozmiar. Po zachodniej stronie dominuje wieża mieszcząca funkcje medialne, bezpieczeństwa i biznesowe. Przestrzenie te wykończono drewnem i kamieniem pozyskanymi lokalnie.

Na tle starszych japońskich stadionów, obiekt w Utsunomiyi wyróżnia się półotwartą promenadą wokół trybun, gdzie kibice nawet stojąc w kolejce mogą oglądać wydarzenia na boisku. Promenada ma zresztą dostęp do naturalnego światła dzięki charakterystycznemu kształtowi bryły.

Foteliki utrzymano w barwach Tochigi SC, z wyjątkiem widocznych podczas transmisji wschodnich górnych sektorów. Tam foteliki tworzą wzór truskawek, z których produkcji słynie prefektura Tochigi. Z kolei swą pierwszą nazwę stadion zawdzięcza sponsorowi, sieci sklepów Kanseki, która za prawa do nazwy na 3 lata zapłaciła 18 mln jenów rocznie, znacznie powyżej minimalnych oczekiwań operatora.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2021