Jakarta International Stadium

Pojemność82 000
Kraj Indonezja
MiastoDżakarta
KlubyPersija Jakarta
Inauguracja 24.07.2022
Czas budowy 09.2019 – 04.2022
Koszt IDR 4,5 bln (300 mln $)
Projekt PDW Architects
Wykonawca Konsorcjum firm PT Wijaya Karya Gedung, PT Jaya Konstruksi i PT Pembangunan Perumahan
Adres RT.1/RW.12, Papanggo, Tanjung Priok, North Jakarta City, Jakarta 14340

Reklama

Jakarta International Stadium – opis stadionu

Jak doszło do budowy nowego stadionu dla Persiji Dżakarta?

Persija Dżakarta to jeden z najsilniejszych klubów piłkarskich Indonezji, mający całą rzeszę kibiców. Plany budowy nowego stadionu dla tego klubu sięgają końca pierwszej dekady XXI wieku. W 2012 powstała pierwsza koncepcja oraz wybrano lokalizację. Pierwotny zamysł zakładał budowę stadionu z bieżnią lekkoatletyczną, mogącego pomieścić 50 000 widzów. Planowany obiekt początkowo znany był pod nazwą Stadion BMW (skrót od nazwy parku, w którym miał powstać – Bersih Manusia Wibawa).

Rozpoczęcie budowy zostało znacząco opóźnione, głównie za sprawą problemów z wykupem gruntu. Teren wybrany pod inwestycję był w dużej mierze niezagospodarowany, jednak od kilku lat dzicy lokatorzy nielegalnie budowali tam swoje domy, co doprowadziło do konfliktu z nimi. W czasie, kiedy próbowano rozwiązać sytuację, powstała zupełnie nowa koncepcja autorstwa tej samej pracowni (PDW Architects), która zakładała powstanie znacznie większego, typowo piłkarskiego (bez bieżni lekkoatletycznej) obiektu z rozsuwanym dachem.

Jak przebiegała budowa nowego stadionu w Dżakarcie?

Po rozwiązaniu kwestii gruntu, rozebrano nielegalnie wybudowane domy i uporządkowano teren. Ceremonialne rozpoczęcie budowy, z udziałem gubernatora Dżakarty, Aniesa Baswedana, miało miejsce 14 marca 2019. W pierwszych miesiącach nie prowadzono jednak głównych prac związanych z budową stadionu, a przetarg na budowę, który wygrało konsorcjum firm PT Wijaya Karya Gedung, PT Jaya Konstruksi i PT Pembangunan Perumahan, rozstrzygnięto w sierpniu 2019. Właściwa budowa ruszyła we wrześniu tego samego roku.

Budowa wiązała się z wieloma wyzwaniami. Obiekt powstawał na grząskim podmokłym terenie, przez co niemożliwa była budowa podziemnych kondygnacji. Operacja podnoszenia kratownicowej konstrukcji dachu o wadze 3900 ton i rozpiętości 267 m była jedną z największych tego typu na świecie. Między innymi w związku z wybuchem pandemii COVID-19, o kilka miesięcy przekroczony został zakładany na koniec 2021 termin oddania stadionu do użytku. Koszt budowy wyniósł ok. 4,5 biliona rupii indonezyjskich i został pokryty z miejskich środków.

Kiedy otwarto Jakarta International Stadium?

W dniach 13–19 kwietnia 2022, na niemal ukończonym już stadionie, rozegrano młodzieżowy turniej piłkarski z udziałem czterech drużyn: FC Barcelona U-18, Atletico Madryt U-18, Bali United U-18 i Indonesia All-Star U-20. Zawody, rozgrywane przy nielicznie zgromadzonej publiczności, określane były jako „miękkie otwarcie” obiektu. Od tego czasu organizowano już na obiekcie różne imprezy, a wielkie otwarcie, w ramach którego odbył się koncert oraz rozegrano mecz towarzyski pomiędzy Persiją i Chonburi FC z Tajlandii (3:3), miało miejsce 24 lipca 2022.

Komu służy Jakarta International Stadium?

Głównym użytkownikiem obiektu jest Persija Dżakarta, ale okazjonalnie ma na nim grywać również reprezentacja kraju. Ponadto stadion gościć ma wiele różnych wydarzeń sportowych i pozasportowych, w tym koncertów oraz innych imprez kulturalnych czy religijnych.

Jak wygląda Jakarta International Stadium?

Stadion posiada zwartą, zamkniętą formę. Boisko otoczone jest wysokimi, trzypoziomowymi trybunami, nachylonymi pod kątem, odpowiednio: 24, 29 i 32 stopni. Najniższe rzędy trybun znajdują się nieco powyżej poziomu płyty boiska. Trybuny mają prosty kształt, z rzędami siedzisk poprowadzonymi równolegle do linii bocznych i końcowych boiska, z zaokrągleniem w narożnikach. Górna krawędź trybun faluje, osiągając najwyższy punkt w centralnej części wzdłuż boiska i najniższy w narożnikach, dzięki czemu trybuny wpisują się kształtem w owalną bryłę obiektu.

Trybuny wyposażone są w składane, plastikowe krzesełka o barwie pomarańczowej lub szarej, z dominującym kolorem pomarańczowym (szare krzesełka znajdują się tylko w górnej części, gdzie mieszają się z pomarańczowymi, tworząc mozaikę). Pojemność stadionu wynosi 82 000 widzów W dwóch narożnikach umieszczone są telebimy. Trybuny wzdłuż boiska, po obu stronach, posiadają strefy premium. Ogółem przewidzianych zostało 186 miejsc VIP, 1610 miejsc w lożach, 3490 otwartych miejsc biznesowych oraz 316 miejsc dla przedstawicieli mediów.

Widownia w całości przykryta jest zadaszeniem o charakterze stałym, wykonanym z olbrzymiej, kratownicowej konstrukcji. Zadaszenie wyposażono również w dwa ruchome fragmenty. Po ich zasunięciu dach zamknięty jest w całości, kryjąc także boisko.

Poszycie dachu wykonane jest w większości z blachy, z przezroczystą częścią, wykonaną z polimerowego materiału ETFE, w końcowej części, najbliżej boiska (przeźroczyste są też ruchome fragmenty). Dach częściowo pokryto panelami fotowoltaicznymi, choć pokrywają one stosunkowo niedużą jego powierzchnię. Na całym obwodzie znajduje się taras oferujący widoki na metropolię i pobliskie morze.

Pod trybunami znalazło się aż 9 kondygnacji zaplecza, m.in. z salami konferencyjnymi i powierzchniami komercyjnymi. Z zewnątrz stadion pokryty jest elewacją utworzoną z pionowych, wypukłych, perforowanych pasów, wykonanych z aluminium. Perforacje tworzą wzór imitujący tygrysie pręgi. Luki w elewacji umożliwiają lepszą wentylację wnętrza stadionu. Nocą elewacja może być podświetlana.

Obiekt otacza podwyższona główna promenada wejściowa, której przedłużeniem są dwa szerokie ciągi piesze, poprowadzone w kierunku wschodnim i zachodnim. Obok stadionu znajdują się dwa pełnowymiarowe boiska treningowe, wyposażone w skromne trybuny, oświetlenie, a także, podobnie jak główne boisko stadionu, w hybrydową murawę. W obrębie areny są również parkingi. Obiekt mieści się w niedużej odległości od centrum aglomeracji, obok niedużego jeziora i północnej obwodnicy Dżakarty.

Czym wyróżnia się Jakarta International Stadium?

Wysokość stadionu (73 m) czyni go jednym z najwyższych tego typu obiektów na świecie. Obiekt jest także jednym z największych stadionów na świecie, wyposażonym w rozsuwane zadaszenie; pierwszym tego typu w Indonezji i drugim w Azji Południowo-Wschodniej (po Singapore National Stadium). Ponadto jest to największy stadion w kraju (choć stadion Gelora Bung Karno mógł dawniej pomieścić znacznie powyżej 100 tys. widzów) i największy, typowo piłkarski stadion w Azji.

Jaką nazwę nosi nowy stadion Persiji Dżakarta?

Nazwa stadionu nawiązuje do jego międzynarodowego charakteru i potencjału. Niewykluczona jest jednak jej zmiana w przypadku pozyskania sponsora tytularnego. Padały także propozycje, by obiekt nosił imię Narodowego Bohatera Indonezji, Mohammada Husni Thamrina.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2023

2022