OPAP Arena

Pojemność32 500
Kraj Grecja
MiastoAteny
KlubyAEK FC
Inauguracja 30.09.2022
Czas budowy 07.2017 – 09.2022
Koszt 80 mln € (78 mln $)
Projekt AK & Associate Architects
Wykonawca Ermonassa SA

Reklama

OPAP Arena – opis stadionu

Jak doszło do powstania planów budowy nowego stadionu dla AEK Ateny?

W 1999 Ateny nawiedziło trzęsienie ziemi, w którym ucierpiał ówczesny obiekt AEK Ateny, stadion im. Nikosa Gumasa, znany też pod nazwą Hagia Sophia. Obiekt ten otwarto w 1930 i od tego czasu służył jako dom dla AEK Ateny, klubu założonego w 1924 przez greckich uchodźców, którzy opuścili Stambuł po wojnie grecko-tureckiej.

Po trzęsieniu ziemi stadion nadal był użytkowany, ale ostatecznie zdecydowano się na jego zamknięcie i rozbiórkę, co nastąpiło w 2003. AEK przeniósł się na Stadion Olimpijski, a w miejscu rozebranego obiektu stanąć miał zupełnie nowy stadion wraz z halą sportową i centrum handlowym.

Jak przebiegała realizacja planu budowy nowego stadionu AEK Ateny?

Obiekcje ze strony okolicznych mieszkańców, przeszkody administracyjne i inne okoliczności spowodowały, że nie udało się natychmiast przejść do realizacji planów budowy nowego stadionu, choć według założeń inicjatorów, miał on być gotowy jeszcze na igrzyska olimpijskie w 2004 i gościć mecze turnieju piłkarskiego w ramach tej imprezy.

Nowe plany obiektu (już bez hali sportowej czy centrum handlowego) zaprezentowano jesienią 2013, a pierwsze prace ziemne ruszyły dopiero 28 lipca 2017. Kolejne utrudnienia, w tym pandemia COVID-19, spowodowały opóźnienia przy budowie. Uroczyste otwarcie nowego stadionu miało miejsce 30 września 2022, a pierwszy mecz AEK rozegrał na nim 3 października, przeciwko AO Ionikos (4:1).

Przenosiny na nowy stadion miały wymiar symboliczny i były dla AEK, jednego z najbardziej utytułowanych greckich klubów, powrotem do tradycji, na miejsce, które służyło mu jako dom niemal od samych początków istnienia. Dodatkowo, na co dzień Stadion Olimpijski był dla tego zespołu zwyczajnie zbyt duży.

Czym charakteryzuje się OPAP Arena?

Stadion został zaprojektowany przez pracownię Thanasisa Kyratsousa i ma luźno nawiązywać do architektury antycznej. Obiekt posiada monumentalne wejścia, a trybunę południową powiększono o szeroki pawilon. Przed nim znajduje się nieduży plac, którego powstanie umożliwiła budowa tunelu dla biegnącej tędy ulicy. Tuż przed pawilonem stanęła metalowa rzeźba przedstawiająca dwugłowego orła, symbol klubu.

W narożnikach stadionu stanęły cztery wieże, które poza walorami estetycznymi, mają także funkcję praktyczną, wspomagając konstrukcję dachu. Jego istotnym elementem są cztery łukowate kratownice, znajdujące się w spodniej części i biegnące równolegle do linii bocznych oraz końcowych boiska. Poszycie zadaszenia wykonano z białej membrany. W dachu zamontowano reflektory oświetleniowe, a nad trybunami za bramkami zawieszono dwa telebimy.

Trybuny stadionu podzielono na dwa piętra i wyposażono w plastikowe krzesełka o barwie żółtej oraz czarnej (z przewagą tych żółtych). Trybuna główna z lożami znajduje się po stronie wschodniej. Pojemność areny wynosi 32 500 widzów. Przy stadionie znajdują się miejsca parkingowe, w tym część pod ziemią. Jeszcze w trakcie budowy, latem 2020, ogłoszono sponsora tytularnego areny, którym została grecka firma bukmacherska i producent gier losowych OPAP.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2023

2022