Stade Félix Houphouët-Boigny (Le Félicia)

Pojemność30 000
Kraj Wybrzeże Kości Słoniowej
MiastoAbidżan
Kluby-
Inne nazwy Stade Géo André
Adres Boulevard de la République, Abidjan, Côte d’Ivoire

Reklama

Stade Félix Houphouët-Boigny – opis stadionu

Jaka jest historia Stade Félix Houphouët-Boigny?

Kiedy powstał Stade Félix Houphouët-Boigny?

Stadion w dystrykcie Plateau, w centrum Abidżanu, powstał w epoce kolonialnej, w latach 30. XX wieku. Obiekt początkowo nosił nazwę Stade Géo André na cześć wszechstronnego francuskiego sportowca, zdobywcy dwóch medali olimpijskich w lekkiej atletyce.

Kiedy rozbudowano Stade Félix Houphouët-Boigny?

Stadion został rozbudowany w związku z organizacją igrzysk przyjaźni (Jeux de l'Amitié) w Abidżanie w 1961, zawodów które były prekursorem późniejszych igrzysk afrykańskich. Stadion był główną areną tych igrzysk. Obiekt przemianowano na Stade Félix Houphouët-Boigny, na cześć (urzędującego wówczas) pierwszego prezydenta Wybrzeża Kości Słoniowej, które w 1960 uzyskało niepodległość.

W ramach modernizacji stadion zyskał dwie nowe, żelbetowe trybuny wzdłuż boiska (projekt: Louis Renard i Jean Sémichon). Żelbetowe trybuny na wirażach dobudowano nieco później.

Jakie istotne wydarzenia miały miejsce na Stade Félix Houphouët-Boigny?

W 1984 Stade Félix Houphouët-Boigny był jedną z dwóch aren (obok stadionu w Bouaké) rozgrywanego po raz pierwszy w Wybrzeżu Kości Słoniowej Pucharu Narodów Afryki. Na stadionie w Abidżanie rozegrano m.in. finał tego turnieju.

Na przełomie lutego i marca 2009 obiekt gościł mecze pierwszej edycji Mistrzostw Narodów Afryki, rozgrywek przeznaczonych dla piłkarzy, którzy występują w krajowych ligach. Podobnie, jak w przypadku Pucharu Narodów Afryki 1984, część spotkań odbyło się również na stadionie w Bouaké, a na Stade Félix Houphouët-Boigny rozegrano finał imprezy. Przed zawodami stadion został wyremontowany.

29 marca 2009 przed meczem eliminacji do mistrzostw świata Wybrzeża Kości Słoniowej z Malawi wśród kibiców wytworzył się tłok, który spowodował śmierć 19 osób. 1 stycznia 2013 doszło do podobnej tragedii. Tym razem ścisk powstał, gdy ludzie opuszczali stadion po noworocznych pokazach fajerwerków, a bilans ofiar był jeszcze większy (śmierć poniosło 61 osób).

W lipcu 2017 Stade Félix Houphouët-Boigny był główną areną 8. edycji igrzysk frankofońskich.

Kiedy miała miejsce ostatnia modernizacja Stade Félix Houphouët-Boigny?

W 2014 Wybrzeże Kości Słoniowej otrzymało prawo do organizacji drugiego w swej historii Pucharu Narodów Afryki. Turniej miał się odbyć w 2021, ale po późniejszych przetasowaniach gospodarzy kilku następujących po sobie edycji, ostatecznie kraj zorganizuje Puchar Narodów Afryki 2023, który, wbrew nazwie, odbędzie się na początku 2024 (w dniach 13 stycznia – 11 lutego).

Zawody zaplanowano na 6 obiektach, wśród których znalazł się także Stade Félix Houphouët-Boigny. W związku z imprezą stadion przeszedł gruntowną modernizację. Prace renowacyjne, które kosztowały 65,3 mld franków CFA, przeprowadziło w latach 2020–2023 przedsiębiorstwo Mota-Engil z Portugalii.

Reinauguracji obiektu dokonał 13 października 2023 minister sportu Claude Paulin Danho, a dzień później rozegrano na stadionie mecz towarzyski Wybrzeże Kości Słoniowej – Maroko (1:1). W ramach modernizacji stadion zyskał m.in. nowy dach, kryjący całą widownię, dekoracyjną elewację, a także nowe krzesełka na trybunach. Prace objęły również wymianę boiska i bieżni, remont pomieszczeń oraz zmiany w otoczeniu.

Jakie znaczenie ma Stade Félix Houphouët-Boigny?

Stade Félix Houphouët-Boigny przez lata był największym i najważniejszym stadionem w kraju. Obiekt na co dzień służy krajowym rozgrywkom piłkarskim, odbywają się na nim także wiece polityczne i koncerty. Na stadionie często występowała piłkarska reprezentacja Wybrzeża Kości Słoniowej. Przed Pucharem Narodów Afryki 2023, w latach 2016–2020, na przedmieściach Abidżanu powstał jednak nowy, znacznie większy stadion narodowy, który przejął rolę głównego stadionu w kraju.

Jak wygląda Stade Félix Houphouët-Boigny?

Stade Félix Houphouët-Boigny (znany też jako „Le Félicia”) wyposażony jest w bieżnię lekkoatletyczną, którą otaczają żelbetowe trybuny mogące pomieścić 30 tys. widzów. Na trybunach zamontowano plastikowe krzesełka w kolorach występujących na fladze narodowej Wybrzeża Kości Słoniowej. Trybuna główna z lożami i zapleczem znajduje się po stronie zachodniej. Trybuna po przeciwnej stronie jest nieco niższa od pozostałych.

Widownia w pełni przykryta jest dachem z białej membrany. Fragment dachu nad trybuną główną wykorzystano do montażu paneli fotowoltaicznych. Pod zadaszeniem zamontowano reflektory oświetleniowe (oświetlenie wspomagane jest również dwoma masztami stojącymi po stronie wschodniej), a także dwa telebimy (na łukach). Z zewnątrz trybuny otacza dekoracyjna konstrukcja elewacyjna.

Obiekt znajduje się w dystrykcie Plateau w centrum Abidżanu, pomiędzy bulwarami de Gaulle'a i Republiki, w pobliżu Zatoki Cocody. W bezpośrednim sąsiedztwie stadionu znajduje się budynek Zgromadzenia Narodowego i inne obiekty rządowej administracji, a także ambasady Francji i Nigerii.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2024

2023

2020

2015