Stade de la paix de Bouaké
Pojemność | 40 000 |
---|---|
Kraj | Wybrzeże Kości Słoniowej |
Miasto | Bouaké |
Kluby | - |
Inne nazwy | Stade Municipal de Bouaké |
Inauguracja | 1984 |
Renowacje | 2019–2023 |
Reklama
Stade de la paix de Bouaké – opis stadionu
Kiedy powstał stadion w Bouaké?
Stadion w Bouaké, drugim co do wielkości mieście w Wybrzeżu Kości Słoniowej, został otwarty w 1984. Obiekt powstał na Puchar Narodów Afryki, który w 1984 odbywał się po raz pierwszy w tym kraju i był on jedną z dwóch aren tego turnieju (obok Stade Félix-Houphouët-Boigny w Abidżanie).
Nowy stadion wybudowano w pobliżu centrum miasta, obok starego stadionu miejskiego. Obiekt posiadał bieżnię lekkoatletyczną, otoczoną ze wszystkich stron trybunami, które mogły pomieścić ok. 25 tys. widzów. Po Pucharze Narodów Afryki obiekt służył lokalnym klubom, od czasu do czasu grywała na nim również reprezentacja kraju.
Skąd wzięła się nazwa stadionu w Bouaké?
30 i 31 lipca 2007 na stadionie miała miejsce ceremonia „ognia pokoju” („flamme de la paix”), która symbolicznie zaznaczyła koniec trwającego od 2002 kryzysu iworyjskiego. Stadion znany jest odtąd jako „stadion pokoju” („stade de la paix”).
Kiedy rozbudowano Stade de la paix de Bouaké?
Jak doszło do rozbudowy Stade de la paix de Bouaké?
W 2014 Wybrzeżu Kości Słoniowej po raz drugi przyznano organizację Pucharu Narodów Afryki (zawody planowano rozegrać w tym kraju w 2021, ale po późniejszych przetasowaniach gospodarzy kilku następujących po sobie edycji, ostatecznie WKS otrzymało Puchar Narodów Afryki 2023, który, wbrew nazwie, odbędzie się w styczniu i lutym 2024). Stadion w Bouaké został wyznaczony jako jedna z sześciu aren turnieju.
W związku z przygotowaniami do Pucharu Narodów Afryki, zaplanowano gruntowną rozbudowę obiektu. Plan zakładał znaczne powiększenie trybun poprzez dobudowanie od strony zewnętrznej dodatkowych rzędów, a także pełne zadaszenie widowni, modernizację i unowocześnienie całego obiektu. Pojemność stadionu po przebudowie miała wzrosnąć z 25 tys. do 40 tys. widzów.
Jak przebiegała rozbudowa Stade de la paix de Bouaké?
Prace ruszyły w czerwcu 2019. Inwestycję realizowały firmy z Portugalii: projekt stworzyło studio Quadrante, a głównym wykonawcą było Mota-Engil. Koszt rozbudowy wyniósł 54 mld franków CFA. Początkowe plany zakładały zakończenie budowy w maju 2021, ale pandemia COVID-19 spowodowała znaczne opóźnienia. Choć w pierwszej połowie 2022 obiekt osiągnął stadium bliskie ukończenia, ostatecznie oddanie do użytku nastąpiło dopiero w marcu 2023.
Kiedy miało miejsce otwarcie Stade de la paix de Bouaké po rozbudowie?
Oficjalne otwarcie rozbudowanego stadionu miała miejsce 4 marca 2023, a inauguracji dokonał minister sportu Claude Paulin Danho przy akompaniamencie innych wysokich rangą urzędników. W tym samym dniu na obiekcie rozegrano także dwa mecze w ramach iworyjskiej Ligue 1. 24 marca 2023 na stadionie, po raz pierwszy od czasu rozbudowy, zagrała reprezentacja kraju, pokonując w meczu eliminacji do Pucharu Narodów Afryki Komory 3:1.
Jak wygląda Stade de la paix de Bouaké?
Stade de la paix posiada bieżnię lekkoatletyczną, którą otaczają jednopoziomowe, zadaszone trybuny mogące po rozbudowie pomieścić 40 tys. widzów. Na trybunach zamontowano krzesełka w barwach flagi narodowej. Trybuna główna z lożami i zapleczem znajduje się po stronie zachodniej. Z zewnątrz trybuny osłania ozdobna elewacja, a w otoczeniu areny znajdują się liczne miejsca parkingowe.
Reklama
Zdjęcia
-
1984–2018:
Powiązane aktualności
2024
-
Stadium of the Year 2023: Afrykańskie nowości na stadionowej mapie świata
Omówiliśmy szczegółowo w sumie już kilkanaście stadionów, które biorą udział w konkursie na stadion roku. Wśród nich były areny z Europy, Ameryki Południowej, dalekiej Azji, Oceanii czy Bliskiego Wschodu. Czas więc na Afrykę, gdzie w 2023 roku powstało 6 nowych stadionów.
-
PNA 2023: Na jakich stadionach odbędzie się turniej?
Już dzisiaj o 21:00 czasu polskiego rozpocznie się Puchar Narodów Afryki, którego gospodarzem jest Wybrzeże Kości Słoniowej. Turniej ten z powodu problemów z pogodą został przeniesiony z czerwca 2023 roku na styczeń 2024 roku. Do organizacji PNA wybrano 6 stadionów, na których zmierzą się 24 drużyny. W meczu otwarcia WKS zmierzy się z reprezentacją Gwinei Bissau. Poznajcie areny tej edycji turnieju.