Stadium of the Year 2023: Afrykańskie nowości na stadionowej mapie świata

źródło: Stadiony.net; autor: Kuba Kowalski

Stadium of the Year 2023: Afrykańskie nowości na stadionowej mapie świata Omówiliśmy szczegółowo w sumie już kilkanaście stadionów, które biorą udział w konkursie na stadion roku. Wśród nich były areny z Europy, Ameryki Południowej, dalekiej Azji, Oceanii czy Bliskiego Wschodu. Czas więc na Afrykę, gdzie w 2023 roku powstało 6 nowych stadionów.

Reklama

Wybieramy stadion roku 2023

Wybrzeże Kości Słoniowej skorzystało z Pucharu Narodów Afryki

Stade de la Paix w Bouaké został zbudowany z okazji Pucharu Narodów Afryki w 1984 roku, a w 2019 roku przeszedł gruntowną przebudowę, by w 2023 roku ponownie móc gościć ten turniej. Obecnie obiekt może pomieścić około 40 000 osób; zostało na nim rozegranych 9 meczów w ramach ostatniej edycji PNA. Pod koniec lipca 2007 roku na stadionie odbyła się tak zwana ceremonia ognia pokoju, symbolicznie kończąca kryzys w Wybrzeżu Kości Słoniowej. Stąd obecna nazwa, która nawiązuje do tego wydarzenia.

Stade Laurent Pokou został oddany do użytku w 2023 roku również z myślą o organizacji turnieju i odbyło się na nim 8 meczów. Nosi imię Laurenta Pokou, legendy futbolu z Wybrzeża Kości Słoniowej, który strzelił 14 goli w PNA (co było rekordem do 2008 roku).

Trzeci nowy obiekt z tego kraju to Stade Amadou Gon Coulibaly, położony na południowych przedmieściach Korhogo. Jest to pierwszy duży i nowoczesny stadion w tym mieście. Głównym wykonawcą było chińskie przedsiębiorstwo China National Building Material (CNBM). Koncepcję nowego stadionu przygotowało za to EGPI z Francji.

Stade de la Paix w Bouaké© Coulibaly Check Abdoul-Rahim (CC BY-SA 4.0) | Stade de la Paix w Bouaké

Największy nowy stadion w Afryce

Niedługo przed inauguracją stadionu, 20 grudnia 2022, ogłoszono, że będzie on nosić imię południowoafrykańskiego bohatera walki z apartheidem, Nelsona Mandeli. Prace przygotowujące teren rozpoczęły się bardzo dawno, jeszcze w 2008, a właściwa budowa ruszyła w 2009. Obiekt miał być gotowy w niespełna 2,5 roku, a koszt budowy szacowano początkowo na ok. 100 mln €. Już na początku inwestycji pojawiły się jednak problemy. Ostatecznie Stade Nelson Mandela obiekt został ukończony i robi wrażenie. Oryginalna forma obiektu może swoimi cechami przywodzić na myśl niektóre z aren portugalskiego Euro 2004.

Oprócz wspomnianych wyżej stadionów w Afryce w poprzednim roku powstały jeszcze dwa obiekty, które znajdują się w nietypowych miejscach, jak na standardy piłkarskie. Pierwszym z nich jest Estádio França Ndalu - arena zbudowana przez Clube Desportivo 1º de Agosto z Luandy, klub ze stolicy Angoli. Ostatnim na afrykańskiej mapie nowych stadionów jest Amaan Stadium z Zanzibaru. Był to pierwszy z wielu projektów realizowanych w Afryce przy udziale Chin, w ramach tzw. dyplomacji stadionowej. Ponad 50 lat później arenę zmodernizowano, dzięki czemu zakwalifikowała się ona do konkursu Stadium of the Year.

Stade Nelson Mandela © DZ Stadiums | Stade Nelson Mandela 

Reklama