Stade Charles Konan Banny

Pojemność20 000
Kraj Wybrzeże Kości Słoniowej
MiastoJamusukro
Kluby-
Inne nazwy Stade de Yamoussoukro
Inauguracja 03.06.2022
Czas budowy 2018–2022
Koszt 47 mld CFA (76,9 mln $)
Projekt SCAU architecture
Wykonawca konsorcjum pod przewodnictwem Sogea Satom

Reklama

Stade Charles Konan Banny – opis stadionu

Jak doszło do budowy nowego stadionu w stolicy Wybrzeża Kości Słoniowej?

We wrześniu 2017 rząd Wybrzeża Kości Słoniowej ogłosił międzynarodowy przetarg na budowę nowego, wielofunkcyjnego stadionu w administracyjnej stolicy kraju, Jamusukro. Budowa nowego stadionu wpisuje się w rządowe plany rozwoju infrastruktury sportowej w kraju, choć głównym impulsem do jego powstania było przyznanie Wybrzeżu Kości Słoniowej prawa do organizacji Pucharu Narodów Afryki w 2021 (po późniejszych przetasowaniach gospodarzy kilku następujących po sobie edycji, ostatecznie WKS ma zorganizować tą imprezę w 2023).

Kiedy rozpoczęła się budowa nowego stadionu w Jamusukro?

Do przetargu stanęło 45 oferentów, a zwycięzcą zostało francuskie konsorcjum pod przewodnictwem Sogea-Satom (filia VINCI Construction), z udziałem firm Egis, Baudin Chateauneuf oraz Alcor. Projekt nowego stadionu przygotowała pracownia SCAU architecture. Porozumienie podpisano 1 marca 2018 i pierwsze prace ruszyły w kwietniu tego samego roku, choć oficjalna ceremonia rozpoczęcia budowy, w której udział wziął m.in. premier Amadou Gon Coulibaly, miała miejsce 19 października 2018.

Kiedy otwarto Stade de Yamoussoukro?

Stadion pierwotnie planowano oddać do użytku już w 2020, ale postępy spowolniła nieco pandemia COVID-19. Obiekt osiągnął stadium bliskie ukończenia latem 2021, a na jesień tego samego roku zaplanowano na nim mecze reprezentacji narodowej w ramach eliminacji do mundialu. Raport Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej (CAF) stwierdził jednak uchybienia infrastrukturalne, głównie w zakresie bezpieczeństwa, i mecze trzeba było przenieść w inne miejsce (w związku z remontami innych krajowych obiektów, odbyły się one na Stade de l'Amitié w stolicy Beninu, Kotonu).

Warunkową akceptację stadionu ze strony CAF-u udało się ostatecznie uzyskać w maju 2022 i 3 czerwca 2022 obiekt został zainaugurowany przy okazji meczu eliminacji Pucharu Narodów Afryki z Zambią, wygranego przez gospodarzy 3:1. Budowa obiektu pochłonęła 47 mld franków CFA. Nowy stadion jest największym obiektem sportowym w stolicy kraju, która, choć znana z największej chrześcijańskiej świątyni na świecie, nie posiadała jak dotąd reprezentacyjnego obiektu sportowego. Stadion będzie jedną z sześciu aren, mającego odbyć się latem 2023 w Wybrzeżu Kości Słoniowej, piłkarskiego Pucharu Narodów Afryki.

Obiekt początkowo znany był jako Stade de Yamoussoukro. W kwietniu 2023 podjęto decyzję o nadaniu mu imienia Charlesa Konana Banny’ego, byłego premiera Wybrzeża Kości Słoniowej, zmarłego w 2021 na COVID-19.

Jak wygląda Stade de Yamoussoukro?

Stadion posiada tartanową bieżnię lekkoatletyczną, która otoczona jest pierścieniem trybun. Boisko wyposażono w hybrydową murawę. Trybuna główna z zapleczem, biurami, szatniami, strefą VIP, miejscami dla prasy, itd., posiada dwie kondygnacje i znajduje się po stronie zachodniej. Obiekt został wkopany w nieckę, tak że korona pierwszego poziomu widowni znajduje się na wysokości otaczającego terenu, a większość trybun (poza trybuną główną na zachodzie) oparta została na skarpach. Krzesełka na trybunie wschodniej posiadają barwy flagi Wybrzeża Kości Słoniowej, na pozostałych trybunach są w kolorze niebieskim. Pojemność stadionu wynosi 20 000 widzów.

Dwa wjazdy na stadion w narożnikach po stronie zachodniej separują trybunę główną od pozostałej części widowni. Wszystkie trybuny przykryte są jednak wspólnym zadaszeniem. Pod dachem umieszczono reflektory, wspomagane przez dwa maszty oświetleniowe po stronie wschodniej. Na łukach zainstalowano dwa telebimy. Wokół trybun rozmieszczono nieduże, parterowe budynki z punktami cateringowymi i toaletami. W ramach projektu przeobrażono całą przestrzeń wokół stadionu (24,66 ha), gdzie powstały m.in. liczne miejsca parkingowe.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2024

2023

2022